מדינת אל-קאעדה בגבול עיראק וסוריה - חלום בלהות בלבד

למרות שלוחמי אל-קאעדה הצליחו לתפוס מעברי גבול בסוריה, ואף להשתלט על רבעים בודדים בכמה ערים, אין להם שותף בקרב רוב האוכלוסייה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

ארגון אל־קאעדה לא הקים עד כה מדינה משלו, וגם הדיווחים על כוונת הארגון להקים מדינה איסלאמית בגבול עיראק־סוריה מתייחסים בעיקר לחזון או לחלום מאשר ליכולת מעשית.

האזור הגיאוגרפי שאליו מתייחסות האזהרות הוא בין העיר נינווה בצפון מערב עיראק לבין מחוז חסכה שבצפון מזרח סוריה. נינווה קרובה מאוד למוסול ולמחוז האוטונומי הכורדי, ובמחוז חסכה הסורי מתגוררת רוב האוכלוסייה הכורדית הסורית. משני עברי הגבול מצוידים הכורדים בנשק רב ובתחמושת והם נלחמים נגד פעילי אל־קאעדה, כאשר בחלקים של אזור נינווה העיראקי נעזרים האזרחים בכוחות הלוחמים הכורדים, הפשמארגה. פעילי אל־קאעדה נעזרים אמנם בכוחות מוסלמים סונים רדיקאליים הן בצד העיראקי והם במערכה בסוריה, אבל בה בעת הם מנהלים מלחמות אלימות נגד תנועות וארגונים סונים שמתנגדים לפעילות אל־קאעדה. הקמתה של אמירות איסלאמיסטית עצמאית רק תהפוך את הארגון למטרה נוחה לתקיפה מצד ממשלת עיראק והכוחות הכורדיים, או לתקיפות מן האוויר כפי שקורה בתימן, שגם בה, למרות היותה פחות נשלטת מעיראק, לא הצליח אל־קאעדה להקים אמירות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ