שנה לבחירות באיראן: רוחאני משנה את המדינה בלי לטלטל אותה

שנה אחרי שנבחר לנשיאות, רוחאני עוד לא הפך את איראן למדינה ליברלית. אך אט־אט, הוא מסייע לה להשתקם ולקנות בחזרה את מקומה בין העמים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

״המטרה שלנו היא לכונן מודרנית ומפותחת", אמר בריאיון עיתונאי בשנת 1995, "היא תהיה מדינת מופת לכל המוסלמים וסטירה בפניהן של כל התפיסות המוטעות ביחס לאיסלאם. תפיסות אשר טוענות שאיסלאם אינו מסוגל לנהל חברה ושתרבות דתית אינה מסוגלת לבנות חברה מפותחת״. 

מחר יציין רוחאני , תקופה שבה חרש את התלם הראשון כדי להגשים את חזונו. ספק אם הליברלים והרפורמיסטים האיראניים שהעניקו לו את קולותיהם יסכימו עם ההערכה ששנת כהונתו הראשונה מסמנת תפנית של ממש במצב זכויות האדם והאזרח, או שהיא הצליחה לרכך את הנוקשות הדתית במערכות המשפט והחינוך. אבל גם הם לא יוכלו להתעלם מכך שתפוסת בתי המלון בצפון טהראן עלתה בעשרות אחוזים מאז שנחתם הסכם הביניים בחודש נובמבר שעבר; שאנשי עסקים גודשים את המדינה; שיותר אסירים השתחררו מבתי הכלא, ובעיקר, שרוחאני אינו נרתע מן הביקורת השמרנית שנשמעת נגדו ונגד ממשלתו על האופן שבו הוא מנהל את המשא ומתן עם המערב. נכון שללא הגיבוי שהוא מקבל מחמינאי, ייתכן שכלל לא היה מתקיים משא ומתן, אבל דווקא יכולתו של רוחאני לשמור על קשר איתן עם חמינאי מעידה על כך שלאישיותו ולעמדותיו יש השפעה רבה ואולי מכרעת בתהליך קבלת ההחלטות של המנהיג העליון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ