בזכות המודיעין, הצליחה ארה"ב להתנקש ב"מנהל החשבונות של אל קפונה", גרסת דאעש

לראשונה מאז החל לפעול נגד דאעש, הגיע הצבא האמריקאי להישג בפעולה קרקעית: הרג מנהיג בארגון ללא נפגעים. אך גם בארה"ב יודעים כי הדרך לשינוי כיוון במערכה עוד ארוכה

ניו יורק טיימס
אי-פי
רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מסוק/מטוס וי-22 של המארינסצילום: צבא ארה"ב
ניו יורק טיימס
אי-פי
רויטרס

עם עלות השחר ניתן האות: מסוקי הצבא האמריקאי (בלוק-הוק ואוספריי וי-22) שהמריאו זמן קצר קודם לכן מעיראק הגיעו ליעד - בניין מגורים רב קומות ביישוב אל-עמר, כ-30 ק"מ דרומית-מזרחית לדיר א-זור שבסוריה. כ-20 חברי הכוחות המיוחדים פשטו על הבניין ובתום קרב יריות הרגו אחד ממנהיגי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), אבו סיאף - שתואר על ידי קצין אמריקאי רם דרג כ"אמיר הנפט והגז" של הארגון - ויותר מעשרה מלוחמיו. הם גם לכדו את אשתו של המנהיג, אום סיאף, ושחררו צעירה יזידית שהוחזקה, לדברי בכירים בפנטגון, כשפחת מין. למעשה, היתה זו הפשיטה הקרקעית המוצלחת הראשונה של הצבא האמריקאי מאז החל לפעול נגד דאעש בשנה שעברה.

כמה שעות לאחר תום הפעולה, אותה אישר הנשיא אובמה, פרסם שר ההגנה האמריקאי אשטון קרטר הודעה שבה ציין כי הריגת אבו סיאף היא "מכה משמעותית" לארגון. לפי דיווחים, אבו סיאף היה מעורב בפעולות הצבאיות של דאעש וסייע בניהול "פעולות לא חוקיות בתחום הנפט, הגז והכספים", שבעזרתן גויס הממון הדרוש לפעולותיו. "הוא ניהל את תשתיות הנפט והפרטים הפיננסיים למען דאעש", אמר בכיר אמריקאי. "בשל תפקידו זה, הוא היה מקושר היטב".

על אף שאבו סיאף בעצמו לא היה ידוע במיוחד, חשיבותו היתה רבה בשל מעמדו והכרתו את ההיררכיה והפעולות של המדינה האיסלאמית. ועם זאת, אם צריך היה למצב אותו בהיררכיה של הארגון, אפשר היה להגדירו כמפקד בדרג בינוני - אחד המומחים לטרור השווה אותו למנהל החשבונות של אל קפונה - וסביר להניח שמישהו ימלא את מקומו תוך זמן לא רב.

ואף על פי כן, תיאור הפנטגון את הפשיטה הלילית, שמצאה את מטרתה עמוק בשטח הסורי בלי שחיילים אמריקאים נהרגו או נפצעו, מוכיח לא רק את יעילות חייל הקומנדו של כוח דלתא, אלא גם את השיפור שחל במידע המודיעיני שיש לאמריקאים על מנהיגי דאעש - נקודה שהיוותה את המגבלה עיקרית עליה דיברו הפרשנים האמריקאים כשהחלה הפעולה הבינלאומית נגד הארגון הג'יהאדיסטי. בכיר במשרד ההגנה אמר כי לוחמי המדינה האיסלאמית שהגנו על הבניין, ואבו סיאף עצמו, ניסו להשתמש בבני משפחתם כמגינים אנושיים, אך אנשי הקומנדו "השתמשו באש מדויקת מאוד והפרידו בינם לבין הנשים והילדים". הבכיר ציין כי חלק מהפעולה היה "בקרב פנים אל פנים".

לפשיטה קדם מעקב בן כמה שבועות אחרי אבו סיאף באמצעות מידע מודיעיני שהתקבל מרשת קטנה, אך מתפתחת, של מודיעים לסי-איי-אי - שהפנטגון הצליח להקים במאמצים רבים בסוריה - מתמונות שצולמו על ידי לוויינים ומל"טים ומציתותים אלקטרוניים. הבית הלבן דחה דיווחים ראשוניים מהאזור, שייחסו את הפשיטה לכוחותיו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד. "ממשלת ארה"ב לא תיאמה את הפשיטה עם המשטר הסורי, וגם לא הודענו להם מראש על המבצע הזה", אמרה ברנדט מיהאן, דוברת המועצה לביטחון לאומי. "הזהרנו את משטר אסד לא להפריע למאמצינו נגד דאעש בתוך סוריה", הוסיפה.

בכירים במשרד ההגנה אמרו כי בפעולה נהרגו רק לוחמים של המדינה האיסלאמית, וכי לא ידוע להם על נפגעים בקרב אזרחים. ואולם, הם הודו שהם עדיין אוספים מידע על הפשיטה. הבכירים ציינו שבתום הפעולה שבו חיילי הקומנדו לעיראק כשברשותם, מלבד ציוד תקשורתי וחומרים אחרים שעשויים לסייע להערכות המודיעין, גם אום סיאף והצעירה היזידית. לדברי קרטר, הצעירה תוחזר למשפחתה בהקדם האפשרי. עם זאת, לא ידוע מה ייעשה עם אום סיאף, שלדבריו קיים חשד כי יש לה תפקיד חשוב בפעילויות הארגון "וייתכן שאף היתה מעורבת בשעבוד הצעירה היזידית.

שר ההגנה קרטר מודיע על הפשיטה בסוריהצילום: רויטרס

הפעולה בוצעה חודשים ספורים אחרי שלוש פשיטות לא מוצלחות של חיילי קומנדו אמריקאים, שבוצעו בסוריה ובתימן במטרה לשחרר בני ערובה אמריקאים. הראשונה היתה בקיץ אשתקד, אז פשטו יותר מ-20 חיילי כוח דלתא על בית זיקוק לנפט בצפון סוריה כדי לשחרר את העיתונאי האמריקאי ג'יימס פולי. לאחר קרב יריות התברר שבמקום לא היו בני ערובה. ראשו של פולי נערף מאוחר יותר על ידי אנשי דאעש. ב–25 בנובמבר נכנסו כוחות מיוחדים למערה ליד גבול תימן-סעודיה, במאמץ לשחרר את הצלם האמריקאי לוק סומרס, אך הוא לא היה שם. החיילים שחררו שמונה בני ערובה אחרים והרגו שבעה מורדים. ימים ספורים לאחר מכן, ניסו האמריקאים שוב לשחרר את סומרס בפשיטה על כפר בדרום תימן, אך הפעולה הסתיימה בטרגדיה כשהחוטפים רצחו את סומרס ואת המורה הדרום אפריקאי פייר קורקיי.

עתה נותנות תוצאות הפשיטה הנוכחית רוח גבית לממשל. אך יחד עם זאת, יש לזכור שגם בימים אלה ממשיך ארגון דאעש להתקדם בכמה חזיתות ומוכיח כי הקרב נגדו בעיראק ובסוריה ממשיך להיות נזיל מאוד. וכך, רק שלשום הצליחו לוחמי הארגון לכבוש את מתחם הממשלה בעיר רמאדי - בירת מחוז אנבאר בעיראק - כאשר במקביל לכך הגיעו דיווחים רבים על מעשי טבח שבוצעו במקום. שייח' עומר שיהאן אל-עלוואני סיפר כי יותר מתריסר משפחות נרצחו באזור שלו יחד עם 50 שוטרים ולוחמים מבני שבטו. "ביקשנו מהלוחמים לעזוב את כלי הנשק שלהם ולסגת", אמר השייח'. "אחרת, אנחנו עלולים לאבד את כולם".

יו"ר מועצת מחוז אנבאר, סבאח קרחוט, שאתו נוצר קשר טלפוני מירדן, אמר כי אף על פי שלוחמים ספורים התומכים בממשלה עדיין נאבקים ברמאדי, "העיר נפלה מבחינה צבאית". לדבריו, "מה שקרה ברמאדי, אירע בעקבות מבצע מתוכנן היטב של דאעש, והיעדר אסטרטגיה ברורה של הממשלה שהוביל לקריסה של כוחות הביטחון".

בחודש שעבר ברחו יותר ממאה אלף אזרחים מאזור רמאדי בעקבות התקפה של דאעש. אחד מהם, מוחמד ג'אסם אל-עלוואני, בן 40, סיפר שזה עתה חזר לביתו, ועתה הוא נאלץ לעזוב שוב. "לא ייאמן מה שקרה ברמאדי", אמר. "עזבנו את העיר בשעות הקטנות עם המשפחות והילדים. ברחנו מדאעש, ואנחנו נעים עכשיו ממקום למקום".

בינתיים מתקדמים לוחמי דאעש גם בחזית נוספת ואתמול נכנסו לוחמיה לעיר ההיסטורית הסורית תדמור, הנחשבת לאתר מורשת עולמית. הארגון הסורי לזכויות אדם, שדיווח על קרבות בצפון העיר ועוקב אחרי קורבנות הלחימה, הודיע כי ביום שישי הוציאו לוחמי דאעש להורג 23 בני אדם ובהם תשעה קטינים וחמש נשים. בתדמור נמצאים שרידי אחד ממרכזי התרבות החשובים של העולם העתיק ועתה מביעים באונסק"ו חששות כבדים לגורל המקום.

רק ביום רביעי האחרון יצאה מקהיר קריאתה של ראשת סוכנות אונסק"ו נגד ההרס והביזה של אתרים ארכיאולוגיים במזרח התיכון, כמו אלה שמבוצעים על ידי דאעש. מנכ"לית הארגון הבינלאומי, אירינה בוקובה, הוסיפה שהשוד וההרס של עתיקות באזור הם אסטרטגיה מלחמתית. "הסכנה גדולה", הכריזה בוקובה. "ההרס והביזה של אתרים ארכיאולוגיים ומוזיאונים הם בקנה מידה ללא תקדים. הרס המורשת התרבותית, הטיהור התרבותי, משמשים כטקטיקה של מלחמה להטלת אימה על אוכלוסיות, למימון פעולות נפשעות ולהפצת שנאה". בוקובה הדגישה: "אנחנו חייבים להכיר שזהו פשע מלחמה".

בסרטי וידאו שהועלו באחרונה לאינטרנט נראו אנשי דאעש כשהם הורסים פריטים עתיקים במוזיאונים של עיראק ומפוצצים מקדשים בני 3,000 שנה. הרס המורשת התרבותית היקרה מפז זעזע ארכיאולוגים בכל העולם וארגונים בינלאומיים. באחדים מהסרטונים נראו הג'יהאדיסטים כשהם מנפצים בפטישים את הפרים המכונפים באשור וחותכים את תבליטי הפרחים מארמון אשורנסירפאל ה-2 בנמרוד, לפני שהאתר כולו פוצץ בחומרי נפץ. מומחים סבורים שהפריטים הגדולים נופצו בפטישים לעיני המצלמות, בעוד שפריטים שניתן לניידם כמו פסלונים, מסיכות וטבלאות עתיקות כתובות בכתב היתדות הוברחו לסוחרים בטורקיה, ומשם הם עושים את דרכם לשוק השחור של העתיקות.

העיר ההיסטורית תדמור שאליה נכנסו לוחמי דאעש. באונסק"ו חוששים לגורלהצילום: אי־אף־פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ