פרשנות |

פוטין משחזר בסוריה את האסטרטגיה מגיאורגיה

כמו בעבר, מוסקבה הפעילה בסוריה כוח רב לזמן מוגבל ונסוגה חלקית, אך שומרת על נוכחות במדינה. בכך הבטיח פוטין מקום מועדף במו"מ בז'נבה וזכות וטו על כל משטר שיוקם בדמשק

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

נשיא רוסיה אולי לא עדכן מראש את ההנהגה הישראלית, או את האמריקאים, לגבי החלטתו להסיג את מרבית הכוחות הרוסיים מסוריה, אבל למרות התזמון הפתאומי ההחלטה לא צריכה להפתיע. פוטין השיג למעשה את כל שקיווה במבצע שארך פחות מחצי שנה, וכעת אין לו סיבה להאריך את שהות צבאו במדינה השסועה.

ביממה שלאחר ההודעה ממוסקבה נפוצו תאוריות שונות. הפלתו של מטוס קרב סורי באמצעות טיל כתף, בתחילת השבוע, העלתה את הסברה לפיה הסעודים העבירו משלוח גדול של טילים כאלה למורדים, והרוסים כעת חוששים לחיי טייסיהם. תאוריה אחרת העלתה את האפשרות שהרוסים הגיעו עם הסעודים להסכם סודי על ניסיון משותף להעלאת מחירי הנפט, על מנת להחדיר מעט אוויר לכלכלה הרוסית המצטמקת בשל השפל בשוק האנרגיה. נפוצה גם הסברה שהרוסים מאוכזבים מהיכולת הצבאית הירודה של הקואליציה השיעית, התומכת, על הקרקע, במשטר אסד. לא ניתן להפריך בוודאות אף אחת מהתאוריות, אך כולן הרבה פחות סבירות מהמסקנה שפוטין פשוט השלים את תוכניתו, ושכל יום נוסף בסוריה יעלה מיליונים שאין לקרמלין לבזבז ויגביר את הסיכון להחזרת ארונות קבורה נוספים הביתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ