פרשנות

מות רפסנג'אני מנחית מהלומה על הרפורמיסטים לקראת הבחירות

רפסנג'אני, נשיא איראן לשעבר שדגל בשוק חופשי ובעידוד זכויות אדם, הצליח דרך מעמדו והונו לגייס תמיכה רחבה, גם בקרב דתיים מתונים, שהיתה דרושה לרוחאני אל מול הקיצונים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

נשיא איראן לשעבר אכבר האשמי רפסנג'אני מת אתמול (ראשון) בגיל 82, לאחר שאושפז בבית חולים בשל התקף לב. כך דווח בתקשורת האיראנית. "האייתוללה האשמי רפסנג'אני, ראש המועצה לשמירה על האינטרס האיראני, שבמשך כל חייו לא הפסיק ללכת בדרך ההפיכה והאסלאם, הלך לעולמו", נכתב בהודעה ששודרה בערוץ הראשון האיראני.

מותו הנחית מהלומה קשה על נשיא איראן, חסן רוחאני, שמתכונן לבחירות לכהונתו השנייה שיתקיימו בעוד כחמישה חודשים. לא רק רוחאני. מותו של רפסנג'אני מטלטל את הזרמים הרפורמיסטים כולם שראו בו מנהיג רוחני ומשענת פוליטית חשובה. בבחירות בשנת 2013 קיוו הרפורמיסטים שרפסנג'אני יהיה המנהיג שייצג אותם. הם קיוו שיוכל להעניק להם תנופה של ממש אחרי כהונתו המטלטלת והעוינת להם של מחמוד אחמדינג'אד. אולם, תרגיל פוליטי של מועצת שומרי החוקה, מנע ממנו מלהתמודד. המועצה טענה שהוא זקן מדי, הוא היה אז בן 79, וגם כי מצב בריאותו אינו מבטיח כי יוכל לכהן את מלוא תקופת נשיאותו. על אף שאין בחוקה האיראנית מגבלת גיל לנשיא המדינה ההחלטה נותרה בתוקף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ