מהפכה בצעדי תינוק: הדור הצעיר משנה את סעודיה

יותר ויותר צעירים מתקשים ליישב את המתח בין איסלאם שמרני למנעמי המערב. יחד עם קשיים כלכליים הם מבהירים את מחיר הנוקשות ומובילים לחשיבה אחרת על דומיננטיות הדת

מיכל יערי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל יערי

קשה לערער על הטענה שמדיניות החוץ הסעודית מוגדרת ומנוהלת דרך פריזמת האיום האיראני. מאז פרוץ האביב הערבי ב–2011, הורחב והועמק הסכסוך בין סעודיה לאיראן, וסחט את משאבי הממלכה. אלא שחרף חשיבותו, האיום האיראני ככל הנראה לא יכריע את גורל המדינה, כי אם האופן שבו יתנהל בית סעוד אל מול האתגרים הפנימיים.

בקרב ההנהגה גוברת כיום ההבנה שהאתגרים הכלכליים־חברתיים, כגון בעיות האבטלה, המחסור בדיור, היחס המפלה לנשים ומיעוטים וחוסר הסיפוק האישי, מכרסמים ביסודות הלגיטימציה השלטונית באופן חסר תקדים, ומאתגרים את מרקמה הייחודי והעדין של הממלכה. מעל לכל אלה מרחף משבר הזהות ההולך ומעמיק של החברה הסעודית. יותר ויותר אזרחים, בפרט צעירים, מתקשים ליישב את המתח המובנה שבין אורח חיים אולטרא־דתי וחסר פשרות המושתת על הפרשנות הווהאבית לאיסלאם, לבין החשיפה המתמדת למנעמי המערב והמודרניזציה. ככל שהתחדדה והעמיקה הנוקשות הדתית והמחיר הכבד הנלווה אליה, כך נהפכו האינטרנט והמרחב הפרטי למקום מפלטם של אלה אשר מאסו באיסורים המחמירים או התקשו לעמוד בהם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ