פרשנות |

הפסקת האש בגולן הסורי: מפגש אינטרסים שנועד גם להרגיע את ישראל

הרצון לדחוק את רגליה של איראן מהגבול תרם לסיכום בין ארה"ב ורוסיה על הפסקת האש, שאמורה להתחיל מחר. נראה שישראל תצטרך להשלים עם פיקוח רוסי באזור למרות הסתייגותה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

הפסקת האש בדרום סוריה שאמורה להיכנס לתוקף ביום ראשון בצהריים לא תהיה הראשונה בסוגה שנוסתה במדינה, אבל ייחודה הוא בכך שהיא תוצר ראשון של הסכמה רוסית-אמריקאית אחרי חילופי המהלומות בין טראמפ לפוטין.

בחודש שעבר נוסתה לא בהצלחה רבה הפסקת אש למשך 48 שעות שהופרה כאשר כוחות משטר אסד תקפו מן האוויר את אזור דרעא, ועוד קודם לכן יושמו הפסקות אש מקומיות, בעיקר בין פלגי האופוזיציה לבין עצמם. הצד המעניין, ומעורר הספק, בהפסקת האש הקרובה, הוא שארגוני האופוזיציה, איראן וחזבאללה, אינם שותפים להסכמות ולא ברור עדיין אם יקיימו אותה. מנוסח ההודעות הפומביות של סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי, ושל רקס טילרסון, שר החוץ האמריקאי, נועדה הפסקת האש החדשה (שאינה מוגבלת בזמן) לשמש "צעד ראשון לקראת מהלכים נוספים". הכוונה היא להסכמות שאולי יושגו על כינון אזור "מופחת אלימות" בדרום סוריה, לאורך הגבול בין סוריה, ירדן וישראל, ובהמשך לכינונם של עוד שלושה אזורי ביטחון בצפון סוריה ובמרכזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ