חשש בסוריה מהפיכתה לזירת פיגועים בדומה לעיראק

גם שלטון אסד וגם האופוזיציה חוששים שאל הריק שנוצר במדינה יישאבו גורמי טרור עולמיים, ביניהם אל-קאעדה, ויביאו לתוהו ובוהו

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

בעוד המשטר הסורי מאשים את "אויבי המדינה" - פעילי האופוזיציה והצבא הסורי החופשי – בביצוע הפיגוע ברובע אל-מידאן, שבו נהרגו ביום שישי לפחות 26 בני אדם, החשש העמוק הוא מפני הפיכתה סוריה לזירת פיגועים חדשה בדגם העיראקי.

גם האופוזיציה, שמאשימה מצידה את המשטר באחריות לפיגוע, חוששת, לא פחות מן המשטר, שחוסר יכולתה לשלוט במהלך המחאה ובעיקר בפעולותיו של הצבא הסורי החופשי, עלולה לשאוב אל תוך הריק הזה גורמים חדשים לזירה, למשל את פעילי אל-קאעדה. פיגועי תופת המוניים היו עד כה אירועים נדירים ביותר בסוריה, ובדרך כלל הייתה זאת סוריה שסייעה למפגעים לעבור משטחה לעיראק, יתכן שעכשיו עלולה להתפתח התנועה בכיוון ההפוך, כאשר "מומחי פיגועים" מעיראק, בעיקר מקרב האוכלוסיה הסונית שמתגוררת בקרבת הגבול הסורי, מציעים את מומחיותם לקבוצות אופוזיציה סורית כדי לערער את שליטתו של המשטר ברחוב.

לאלה הצטרף בשבוע שעבר גם מפקד הצבא הסורי החופשי, הקולונל ריאד אל-אסעד, אשר איים שאם פקחי הליגה הערבית לא יחדלו מפעילותם וימשיכו לאפשר למשטר הסורי להרוג אזרחים, הוא יעבור לשיטת לוחמה חדשה, אלימה יותר, נגד מטרות המשטר. בראיון לעיתון אל-שרק אל-אאוסט, הוסיף אל-אסעד כי הוא מבחין בערעור המורל של הצבא הסורי כאשר יותר ויותר מפקדים וחיילים עורקים ממנו, אולם לדבריו המשטר מפעיל לחצים כבדים על אנשי הצבא ומאיים על משפחותיהם כדי למנוע עריקות. "בכלא הסורי יושבים היום כאלף וחמש מאות קצינים שאיש אינו יודע מה גורלם" סיפר אל-אסעד.

לפיכך הרבה תלוי עכשיו בהחלטת ועדת שרי החוץ של הליגה הערבית שיתכנסו מחר בקהיר כדי לדון בדו"ח הראשוני שהביא עימו היום (שבת) מפקד כוח הפקחים, מוחמד אל-דאבי. מטעם הליגה הערבית נמסר אמנם היום שהפסקת פעילותם של הפקחים איננה עומדת על הפרק, אבל מנגד האשים ראש ממשלת קטאר ושר החוץ שלה שמשלחת הפקחים לא מילאה עד כה את תפקידה. לדבריו, הייתה המשלחת- שתמנה בתחילת השבוע כ-150 פקחים עם הצטרפותה של קבוצה נוספת של פקחים מירדן וממדינות המפרץ- אמורה לקבוע אם סוריה ממלאת אחר תנאי הליגה הערבית. בין היתר לדווח האם המשטר הסיג את כוחות הצבא חזרה למחנות, התיר לעיתונאים זרים לבקר במדינה, שחרר אסירים וחדל מהרג אזרחים. דבר מאלה לא בוצע עד כה, אמר שר החוץ הקטרי, אשר דוחף להעביר את הטיפול במשבר בסוריה לזירת האו"ם.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

עבודת הפיקוח כבר ספגה ביקורת קשה מצד גורמי אופוזיציה, שסיפרו בין היתר על כך שקיימות מחלוקות בין הפקחים כיצד לדווח על האירועים. "הם באים מרקע שונה ומתרבויות שונות" הסביר את המקורות, כאשר לכל אחד יש גם אג'נדה משלו על פי ההנחיות שקיבל מן המדינה הערבית ששיגרה אותו. כך למשל נחשבים הפקחים מקטר לתקיפים ביותר ועל כך הם זוכים ליחס קשה מצד מלוויהם הסורים, בעוד שהפקחים מסודאן נהנים מהכנסת אורחים נעימה ביותר.

סוריה מצידה איננה מתרגשת מדו"ח הפיקוח שצפוי להידון בקהיר או מן ההחלטות שתקבל הליגה הערבית. ההרג נמשך כסדרו, כאשר אתמול נהרגו לפחות 16 בני אדם באירועים בעיר חומס ובפרברי דמשק, וכוחות הצבא ממשיכים לפעול בדרעא ובחומס במלוא העוצמה. בשאר אל-אסד קיבל אתמול גם משלחת של מפלגת "האושר" הפאן אסלאמית מטורקיה , שבאוזניה הוא הביע את התקווה שיחסי טורקיה וסוריה יחזרו לתיקונים, שהרי "אנחנו אחים, ושתי המדינות שינו את ההיסטוריה בתוך עשור". ההנהגה הטורקית מצידה ממשיכה לדבוק בעמדתה הביקורתית הקשוחה נגד אסד, עמדה אותה מבקשת איראן לשנות, עד כה ללא הצלחה.

השאלה המרכזית היא בידי מי מצויה ידית המנוף שיכול למוטט את המשטר הסורי. אם הליגה הערבית תחליט להמשיך את עבודת הפקחים, עלולה האופוזיציה החמושה בסוריה לפעול גם נגד הפקחים ולא רק נגד המשטר. אם יוחלט להעביר את הטיפול לאו"ם, עלולה היוזמה הזאת להיתקל בהתנגדותה של רוסיה שתומכת בהמשך עבודת הפיקוח. בה בעת, האופוזיציה האזרחית מתקשה להציע פתרונות שכן גם בין שורותיה שורה מחלוקת, חלקה על רקע אישי וחלקה על רקע אידיאולוגי. בהיעדר אסטרטגיה מוסכמת יכול בינתיים אסד להמשיך ולדכא את המחאה, כשהוא מבטיח שבחודש פברואר תיכנס לתוקף חוקה חדשה שעשויה לשמש כתחפושת לרצינות כוונותיו ליישם רפורמה במדינה ולהציג את האופוזיציה כשוחרת מלחמה. סיום כהונתו, מכל מקום, איננה נראה מעבר לפינה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ