עוד התחזקות לסלפים במצרים: 27% בסיבוב השלישי

גם בסבב האחרון לבית התחתון זכו האיסלאמיסטים לכוח פוליטי ניכר - יחד עם האחים המוסלמים קיבלו יותר מ-60% מהקולות

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

תנועת האחים המוסלמים במצרים טוענת שניצחה גם בסיבוב השלישי בבחירות לבית התחתון של הפרלמנט, מועצת העם. מפלגת החירות והצדק של התנועה טוענת שזכתה ב-35.2% מהקולות בהצבעה, שנערכה בתשעת המחוזות האחרונים במדינה מתוך 27.

המפלגה הסלפית א-נור טוענת כי זכתה ב-27% מהקולות, כך שלשתי המפלגות האסלאמיות יש 62.2% מקולות המצביעים. גם בשני הסבבים הראשונים זכו האחים המוסלמים והמפלגה הסלפית ברוב של קרוב ל-70%.

הסבב האחרון בבחירות כלל גם הצבה של קלפיות בחצי האי סיני. החל מסוף החודש יחלו שני סבבי ההצבעה לבית העליון של הפרלמנט. לאחר הבחירות בשני הבתים, תמונה ועדה שתעצב את החוקה החדשה של מצרים, ולאחר מכן יערכו הבחירות לנשיאות, עוד לפני חודש יוני.

מצביע בקלפי בסיני, יום שלישיצילום: רויטרס

שלב הבחירות שלישי נפתח ביום שלישי, והוא נערך במחוזות שבהם ישנה אחיזה איסלאמית חזקה, והתוצאות צפויות לחדד את הניצחון הגדול שהשיגו מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים והמפלגה הסלפית, א-נור, בשלבים הקודמים.

זכייתן של המפלגות האסלאמיות ברוב הקולות בסבבים הקודמים עוררו החשש כי המהפכה המצרית תהפוך במהרה למהפכה איסלאמית. המפלגות הליברליות והחילוניות, שהובילו את ההתקוממות נגד משטר מובארק, זכו להישגים מאכזבים מאוד בבחירות, למרות שמספר המושבים המדויק עדיין לא ידוע בשל השיטה הנהוגה במצרים לפיה חלק מהנציגים נבחרים בבחירות אישיות בעוד אחרים נבחרים על פי הישגי המפלגה בקלפי.

בתחילת השבוע אמר ראש תנועת האחים המוסלמים בראיון לאל-חיאת כי הסכם השלום עם ישראל יעלה למשאל עם וכי העם הוא זה שצריך להחליט על עתידו. בתגובה אמרה אתמול דוברת מזכירות המדינה האמריקאית ויקטוריה נולנד כי ארה"ב קיבלה התחייבות מהתנועה כי יכבדו את ההסכמים הקיימים בין המדינות. לדבריה, "מדובר בחבר אחד בתנועה. לנו יש התחייבויות אחרות מהם בקשר למחויבות שלהם, לא רק לזכויות אדם בינלאומיות אלא גם להתחייבויות בינלאומיות שביצעו ממשלות קודמות במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ