טורקיה תתיר לתעשייה האווירית להשתתף במכרז

ההכרח הצבאי גובר על המתיחות המדינית, אך בואו של האביב הישראלי-טורקי עוד רחוק. מתן ההיתר למכרז הוא אות חיובי שראוי להיאחז בו. פרשנות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

האביב הישראלי-טורקי עדיין רחוק. אבל מדי פעם נובט לו ניצן שיכול להעיד על כך שמתחת למעטה הכפור עדיין נושמים יחסים שממתינים לתחייה. כך למשל דווח היום (שני) שהתעשייה הצבאית הטורקית תתיר לתעשייה האווירית הישראלית להשתתף במכרז על תיקון ותחזוקה של מל"טים מסוג הרון שיוצרו על ידי ישראל.

מל"טים אלה, שמשמשים את טורקיה במלחמתה נגד ארגוני טרור כורדים, היוו עילה למחלוקת קשה בין ישראל לטורקיה, בעיקר על רקע העיכוב במסירתם. העיכוב נבע בין היתר מכך שהמצלמות מתוצרת טורקיה לא התאימו למפרט של המל"ט והיה צורך לבצע התאמות חדשות. אבל העילה הטכנית לא מנעה מארדואן להשתלח בישראל ולהצהיר שהיא איננה עומדת בהתחייבויותיה.

היחסים הקשים בין המדינות, מניעת מכירתה של טכנולוגיה ישראלית מתקדמת לטורקיה וסילוקה של ישראל מרוב המכרזים הצבאיים החדשים - הפחיתו באופן דרסטי את שיתוף הפעולה בתחום הרכש הצבאי, אבל נראה כי ההכרח גובר על הפוליטיקה. לטורקיה אין לעת עתה את הידע המספיק כדי לתחזק את המל"טים הישראליים ולכן החליטה התעשייה הצבאית הטורקית להתיר את השתתפותה של התעשייה האווירית במכרז שפרטיו מנוסחים בימים אלה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מתן ההיתר לישראל להשתתף במכרז הוא איתות חיובי מאוד שראוי להיאחז בו כדי לנסות ולשקם את היחסים בין המדינות, יחסים שממתינים להתנצלותה של ישראל על הרג האזרחים הטורקים בפרשת המשט במאי 2010.

אולם לא רק בחשיבותם של היחסים הבילטראליים מדובר. טורקיה התפתחה למדינת עוגן של מדיניות המערב במזרח התיכון. הדוגמה האחרונה היא ההסכם אליו הגיעו טורקיה ואיראן בסוף השבוע ועל פיו המו"מ בין איראן למעצמות המערב בשאלת הגרעין האיראני יתחדש החודש על אדמת טורקיה. לא ברור עדיין מהם התנאים לחידוש המו"מ והאם תסכים איראן להפקדת האורניום המועשר שלה על אדמת טורקיה - כפי שהוסכם לפני שנה וחצי - אולם יכולתה של טורקיה לשמש מתווכת בנושא חיוני כל כך לישראל מחייב את ישראל לבחון שוב את מחירו של הנתק ביחסים.

טורקיה מצליחה לבנות כך מדיניות חוץ רב שכבתית. היא מקיימת יחסי סחר ענפים עם איראן שמספקת לה כשליש מתצרוכת הנפט שלה, היקף הסחר עם איראן מגיע לכ-15 מיליארד דולר בשנה ובין איראן לטורקיה קיים שיתוף פעולה ביטחוני שנועד להילחם בטרור הכורדי. טורקיה אף תבהיר לסגן שרת החוץ האמריקאי, ריצ'רד ברנס, שמגיע היום לטורקיה, כי היא איננה מתכוונת ליישם את הסנקציות החד-צדדיות שהטילו ארה"ב והאיחוד האירופי על איראן, וכי היא תדבק רק בסנקציות שיטיל האו"ם. התוצאה היא שמי שיבקש להטיל סנקציות משמעותיות נוספות על איראן ייאלץ לגייס את תמיכתה של טורקיה. בה בעת, טורקיה לא היססה להקפיא את יחסיה עם משטרו של אסד, בעל בריתה של איראן, הסכימה להטיל סנקציות על סוריה, ואף הסכימה להצבת המכ"מ נגד טילים של נאט"ו שנועד להתריע מפני טילים איראניים.

ובעוד שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו מתרוצץ בין טהראן לטוקיו ומחליף רשמים עם עמיתיו באירופה, עסוקה טורקיה בפרשה החדשה שמסעירה את המדינה והחלה ביום חמישי כאשר הרמטכ"ל לשעבר אילקר בשבו נעצר בחשד ל"ניהול ארגון טרור שמטרתו להביא להפלת הממשלה" כפי שניסח זאת התובע הכללי.

בשבו הוא הקצין הבכיר ביותר שהובא אי פעם למשפט בטורקיה ועוד בפני בית משפט אזרחי. בחשדות נגד בשבו כוללות בין היתר ניהול עשרות אתרי אינטרנט שבהם הותקפה ממשלת טורקיה ומפלגת הצדק והפיתוח, ניצול אמצעים צבאיים כדי להקים ולנהל את האתרים הללו ובנפרד, גם שותפות ברשת ארגנוקון שהוקמה על פי החשד עם כינונה של ממשלת הצדק הפיתוח בשנת 2002 כדי להפיל את הממשלה. כחלק מחקירת הרשת הזאת נעצרו כבר מאות אנשי צבא בשירות סדיר ובדימוס, אנשי ציבור, עיתונאים ואינטלקטואלים שחלקם עדיין נתון במעצר וחלקם כבר נשפט.

בשבו, שעצור עכשיו בכלא סיליברי שליד איסטנבול, מכחיש את כל האשמות ומטיל את האשמה לניהול אתרי האינטרנט על סגנו שלדבריו פעל ללא ידיעתו. "אם אלה היו כוונותי (להפיל את הממשלה, צ"ב) הייתי יכול למצוא דרכים יעילות יותר להשיגן, שהרי הייתי מפקדו של צבא לחזק שבו משרתים כ-700 אלף חיילים", אמר בשבו שכיהן כשבע שנים בתקופת כהונתו של ארדואן.

לפני שנה וחצי פרש בשבו לגמלאות והוא מתקשה להבין כיצד במשך כל אותה תקופה לא הוצגה לפניו כל אשמה. מקורות טורקיים שמתנגדים לארדואן גורסים כי "ארדואן נמצא בשנתיים האחרונות במסע לכיבוש הצבא הטורקי והוא עושה זאת ביעילות רבה. הוא דחק את הקצונה הבכירה לפינה, גרם לרמטכ"ל הקודם, איסיק קושאנר ולראשי הזרועות של הצבא להתפטר, הוא מינה רמטכ"ל חדש כלבבו ועכשיו הוא מתחשבן עם כל בכיר בצבא שהטיל אי פעם ביקורת על ממשלתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ