אסד בנאום ראשון מאז הגעת פקחי הליגה: הניצחון קרוב

הנשיא הסורי האשים גורמים זרים באחריות למרי בארצו. הוא מסכים למאמצי הפיוס של הליגה הערבית, כל עוד לא תהיה פגיעה בריבונות סוריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, אמר היום (שלישי) כי "קונספירציה זרה" אחראית להתקוממות בארצו, אבל היא נכשלת. בנאום באוניברסיטה בדמשק על ענייניה הפנימיים של ארצו אמר עוד כי הוא מסכים למאמצי הפיוס של הליגה הערבית, בתנאי שלא תהיה בהן התערבות בענייניה של סוריה.. זהו הנאום הראשון של הנשיא מאז קיבל את תוכנית הליגה הערבית לעצור את דיכוי המחאה. בתוך כך היום דווח על הרג של שמונה בני אדם מאש כוחות הביטחון במדינה.

אסד שב והדגיש כי מדובר בקונספירציה זרה. "איש לא מתבלבל יותר", אמר והוסיף כי "הניצחון קרוב, אם הסורים יישארו נחושים בדעתם". הנשיא הדגיש כי אין בכוונתו לפרוש ואמר כי הוא עדיין זוכה לתמיכת עמו. לדבריו, משטרו מעוניין לבצע רפורמות, אך לטענתו, הרפורמות וההרוגים אינם מעניינים את אותם גורמים זרים, אלא הפלת משטרו. לדבריו, הוא שולט בסוריה בגלל רצון העם, ויפסיק לשלוט בה רק אם ירצה בכך העם.

אסד: ננהל דו שיח עם אופוזיציה, נילחם בטרור

אסד האשים עשרות גופי תקשורת בעולם בפעולה נגד סוריה, ובניסיון "לדחוף אותנו להתמוטטות. הם נכשלים, אבל הם לא מוותרים", אמר בנאומו, כשדגלי סוריה משני צידיו. "יש 60 ערוצי טלוויזיה בעולם שפועלים נגד סוריה. אנחנו בעד דו שיח עם כל הגורמים, כולל גורמי אופוזיציה שדוחפים למען התערבות בינלאומית. אנחנו מוכנים לדו שיח כבר מחר, אולם חלק מכוחות האופוזיציה לא מוכנים לכך", אמר.

אסד נואם, היוםצילום: אי–פי

אסד הוסיף כי משטרו תומך בהקמת ממשלת אחדות, אך שב ותקף את גורמי האופוזיציה. "אנחנו לא רוצים אופוזיציה שמסתתרת או אופוזיציה גולה, שתנסה לסחוט אותנו. אנחנו רוצים ממשלה שתביא פתרונות לעם הסורי ולבעיות שהוצפו במחאה. אנחנו בשלב של המשך הרפורמה ומלחמה בטרור. יש גורמים שמטרתם להחליף את סוריה בישראל. האיסלאם הוא דת מכובדת וגדולה, אבל יש טרור שמסתתר מאחורי דת האיסלאם. אי אפשר לזייף את העובדות והאירועים. ישנם גורמים אזוריים ובינלאומיים שמטרתם היא לזעזע את היציבות בסוריה. המטרה שלהם היא לזרוע כאוס במדינה, אבל הם ייכשלו".

לאורך כל נאומו המשיך להבטיח הבטחות מחד ולפזר איומים מאידך. "לא תהיה שום פשרה עם גורמי הטרור ואלה המשתמשים בנשק, וכל אלה המנסים להחדיר אג'נדות זרות בתוך סוריה", איים אסד. נשלים את המשימה ונעצור את הברחת הנשק לתוך סוריה. לא נגביל את עצמנו בזמן. אנחנו נמשיך לפעול כל עוד המזימה נגד סוריה נמשכת", הוסיף.

"שלא ידברו על אנשי מהפכה, כי אני לא יכול להבין מהפכה שתפקידה היא לפגוע במוסדות שלטון, במשרדי ממשלה, רק כדי לזרוע כאוס ולהגביר את העוני. כל מי שמשתתף בהפרות הסדר, משתף פעולה עם הטרור הזהיר אסד. יש אנשים שהכוונה שלהם טובה, אבל הם נופלים לפח", הזהיר.

החוקה החדשה תושלם, דם צעיר יוזרם

אסד הבטיח שורה של רפורמות, ובראש ובראשונה חוקה חדשה שלדבריו נמצאת בשלבים האחרונים לניסוחה."אנחנו באמצע הרפורמה, ולקראת סיום ניסוח החוקה", הוסיף. "לאחר סיום החוקה נלך למשאל העם ולאחר מכן לבחירות. אולם מי שחושב שעכשיו הגיע הזמן לעימות על סוריה טועה. העימות עכשיו הוא מול סוריה".

"אנחנו נערוך גם שינויים בממשלה וגם בתוך הבעת, מפלגת השלטון חלק השינוי הוא הזרמת דם חדש וצעיר לממשלה ולמוסדות. לא נהיה סוריה חדשה, אנחנו נהיה סוריה המתחדשת, ואנחנו לקראת שלב חדש שצריכים ללמוד ולהטמיע אותו. אנחנו רוצים להיות דוגמה לכל מדינה שמנסה להיות מדינה מפותחת. חשובה מאוד ההסברה בהקשר הזה, ושהעם יבין בדיוק מה היעד שלנו ולאן אנחנו פונים, ואסור שגורמי חוץ ישפיעו עלינו.

אסד לא חסך התקפות גם ממדינות הליגה הערבית ששלחו פקחים למדינה בעקבות הדיכוי של הצבא הסורי. "אני שולט זה ברצון העם ואם אני רוצה לוותר על השלטון, זה יהיה גם אך ורק ברצון העם. הפעילות של הליגה הערבית היא הוכחה לשפל שאליו הגיעו מדינות ערב. חלק מהן אומרות שהן איתנו בלב, אבל שולפות את החרב נגדנו", האשים.

ד"ר בורהאן גליון, ראש המועצה הלאומית הסורית, אחד מארגוני האופוזיציה המרכזיים, כינס היום (שלישי) מסיבת עיתונאים באיסטנבול, בה הוא הגיב לנאום של אסד. לדבריו, המשטר בסוריה בחר בהמשך הרצח של העם הסורי, המשך פילוג העם ומדיניות הדיכוי ומדבר על רפורמות חסרות משמעות ועל חוקה חדשה שלא שווה את הנייר שעליו היא תיכתב. אסד ובפני משפחתו ומשטרו לא יכולים להישאר בשלטון, והעם הסורי אמר את דברו.

לפני כמה שבועות הגיעו כ-70 פקחי הליגה הערבית למדינה כחלק מההסכם עליו חתם ממשל אסד עם הליגה, בניסיון להביא לסוף האלימות ולהימנעות מסנקציות נוספות. על פי מתנגדים לשלטון הסורי, מתחילת ההפגנות נגד המשטר נהרגו למעלה מ-6,500 אזרחים ונכלאו כ-37 אלף איש. נתונים הגבוהים בהרבה מהנתונים הרשמיים שסיפק האו"ם לפיהם נהרגו כ-5,000 אזרחים וכעשרת אלפים אסירים פוליטיים נמצאים בבתי הכלא הסוריים.

מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי אמר בשבוע שעבר כי בשבועות האחרונים שחרר הממשל כ-3,500 עצורים, הרבה בזכות פעילות הפקחים. ארגוני האופוזיציה הסוריים הנמצאים בטורקיה טוענים כי פקחי הליגה הערבית חוטאים לתפקידם ורבים מהם משתפים פעולה עם הממשל ולא משקפים את התמונה האמיתית. לטענת אנשי האופוזיציה, הבעיה הסורית צריכה להיות בידיה של מועצת הביטחון של האו"ם ולא בידי הליגה הערבית.

Read this article in English: Syria's Assad vows to stay in power, says 'victory is near'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ