כשאסד לא מקשיב להנחות העבודה של צה"ל

בעוד שגנץ מדבר על קליטת פליטים עלוואים, הנשיא הסורי לועג לליגה הערבית ובטוח ביכולתו לדכא את המחאה. העריקים, במצבם, לא יכולים לחולל הפיכה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

בין אם ישראל מכינה תכנית לקליטת פליטים עלאווים מסוריה ובין אם דבריו של הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ הוצאו מהקשרם, הנחת העבודה של צה"ל, וזאת של שר הביטחון אהוד ברק, עדין בעינן: סיומו של עידן בשאר אסד קרוב. "אסד איננו הטיפוס שילחם עד הכדור האחרון", ולפיכך יש להתכונן לכל האפשרויות, כולל מלחמת אזרחים מדממת בסוריה שתגרום לבני המיעוט העלאווי לחפש מקלט מחוץ לסוריה כולל בישראל.

אבל להנחות העבודה האלה קשה בינתיים למצוא תימוכין במה שקורה בשטח. נאומו הרברבני של אסד, הרביעי מאז תחילת המהומות, מעיד שהוא קורא אחרת את המציאות בסוריה לעומת מומחי המודיעין הישראלים. מעבר ללעג המושחז שהטיח ברוב מדינות ערב ובליגה הערבית, "שאיננה עוד ערבית אלא מסתערבת" כדבריו, כלומר פועלת על פי לחצים וצווים מבחוץ, הציג אסד תכנית פעולה דו ממדית: נגד המפגינים הוא מתכוון להמשיך לפעול "ביד ברזל", בה בעת הוא מכין חוקה חדשה שתוצג לציבור בסוריה בסוף פברואר או בתחילת מארס.

ההרג המסיבי שנמשך אתמול הוכיח לפחות את החלק האחד של תכניתו. אם נכונה טענתו של האופוזיציונר היום, וסגן הנשיא לשעבר, עבד אל-חלים חדאם, אזי אסד מתכונן לחולל מלחמת אזרחים חדשה בלבנון כדי להסית את המערכה ואת ההתעניינות הבינלאומית מסוריה ללבנון.

נכון שאזרחים עלאווים שמתגוררים באזורים צפופי אוכלוסיה סונית עברו ללבנון ואחרים גם לטורקיה, אבל אלה מספרים קטנים שאינם מעידים עדיין על תופעה. עד כה רוב הפליטים שברחו מן המדינה הם סונים או נוצרים וכן קבוצות קטנות של פליטים פלסטינים. גם העריקות מן הצבא רחוקות מלאיים על שלמות הצבא, קל וחומר לגרום להתרסקותו הקרובה. מתוך כ-220 אלף חיילים סדירים ועוד כ-280 אלף חיילי מילואים, ערקו, על פי גורמי האופוזיציה, כ-15 אלף חיילים וקצינים.

הנשיא אסד נואם, היוםצילום: אי-אף-פי

אותם גורמים מציינים כי בבתי הכלא הצבאיים כלואים עוד כ-1500 חיילים וקצינים שחשודים בכוונה לערוק. אלה אמנם מספרים לא קטנים אבל הצפייה לעריקה המונית מתקשה להתממש. לדברי עריק סורי בכיר, תת אלוף מוסטפא אחמד אל-שיח, אסד שולט בצבא היטב באמצעות אחיו מאהר, שר ההגנה, עלי חביב פוטר על ידי אסד משום שהתלונן על כך שנדחק לשוליים, וכי שום הפיכה צבאית נגד אסד איננה צפויה.

בצד המדיני, לרגע היה נדמה שאסד מוכן לאמץ את החלטת הליגה הערבית ולהתיר לפקחים מטעם הליגה לפעול בסוריה. אבל כבר מהרגע הראשון לבואם של הפקחים התברר שעבודת הפיקוח סובלת משתי נכויות. הפקחים היו כפופים להיתרי תנועה ופיקוח של המודיעין הסורי, ובין הפקחים לבין עצמם התפתחו מחלוקות כיצד לתאר את מראה עיניהם.

התוצאה היא שהדו"ח שהוגש לליגה הערבית בשבת הכיל תיאורים מימיים, לעתים מטעים, שגרמו לכמה פקחים לומר שאינם שלמים עם הדו"ח ואף לאיים בעזיבת משימתם. הודעת הליגה הערבית ביום ראשון לפיה "נראה שסוריה ממלאה חלק מתביעות הליגה הערבית ולכן יש להמשיך במשימת הפיקוח", חוללה סערת רוחות הן בקרב האופוזיציה – שהאשימה את הליגה במשוא פנים לטובת אסד – והן בקרב חלק מן הפקחים, במיוחד אלה שהגיעו מקטר.

אתמול כבר לא היה מנוס, ומזכיר הליגה הערבית עצמו, נביל אל-ערבי, הטיל על סוריה את האחריות לשלומם של הפקחים אחרי שהסתבר שגורמים שפועלים בשם הממשלה הפריעו לעבודת הפיקוח ואף פצעו כמה פקחים בהם שני קצינים כוויתים. שר החוץ של מדינת הנסיכויות, השייח עבדאללה בן זאיד אל נהיאן היה אף בוטה ממנו, והצהיר כי "איננו רואים מחויבות סורית כזאת שתאפשר את המשך עבודת הפקחים".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות והכתבות לפייסבוק שלכם

ההתנכלות היזומה לפקחים עשויה להניב את התוצאה אליה שואף אסד, שהליגה תהיה זאת שתפסיק את עבודת הפיקוח ובכך יוכל לרחוץ בניקיון כפיו. מזכ"ל הליגה דחה אמנם אתמול את האפשרות שהפקחים יוצאו מסוריה, אבל נוכח מה שחלקם מתאר כ"עבודה תוך סיכון חיים", יתכן שהפקחים עצמם יחליטו לעזוב.

הפיקוח אמנם לא עיכב את המשך ההרג בסוריה, אבל הוא אמור להיות השלב האחרון לפני שהליגה הערבית תחליט להעביר את הנושא הסורי לטיפול האו"ם. אבל נראה עכשיו שאסד אינו חושש מבינאום המשבר, שכן לימינו תתייצב רוסיה שתמנע החלטה אפקטיבית הוא ימשיך לרמוס את הליגה הערבית, ובעיקר, הוא בטוח שביכולתו לדכא את המחאה, יהיה מחיר הדיכוי אשר יהיה. זאת, כאשר האופוזיציה הסורית, שהכריזה היום שנאומו של אסד "קובר את כל היוזמות לפשרה", אינה מסוגלת להציג עדיין אלטרנטיבה שלטונית, וצבא סוריה החופשי שנשען על עריקים ואזרחים שהצטרפו אליו, יכול לכל היותר לנהל מלחמת גרילה אבל לא לחולל הפיכה.

על הרקע הזה קשה לבסס את הטיעון שלפיו שלטונו של אסד עומד לפני סיום, במיוחד כאשר התערבות מזוינת מבחוץ איננה על השולחן, לא בוושינגטון, לא באנקרה ולא בשום בירה ערבית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ