הארץ

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, טען הלילה (חמישי)  כי "תוכנית הגרעין היא רק תירוץ" להתנכלות המערב לארצו. הוא הוסיף כי "כולם יודעים שאיראן לא רוצה לייצר פצצות גרעיניות. הבעיה (של המערב) היא לא תוכנית הגרעין האיראנית אלא ההתקדמות והעצמאות של אומתנו".

לדברי נשיא איראן המבקר באקוודור, ארצו תתנגד ללחצים והאשמות שמפנה כלפיה המערב בנושא תוכנית הגרעין. "המערב החליט להפעיל עלינו עוד לחץ. הם מעליבים את ארצנו ועמנו, וברור שהעם האיראני יתנגד לכך", אמר הנשיא.

דבריו של אחמידנג'אד נאמרו על רקע הפרסום מאמש, שלפיו איראן הסכימה לדון בהאשמות שהיא מפתחת בחשאי נשק גרעיני, לראשונה אחרי שנות סירוב. לדברי מקורות שהתראיינו לסוכנות הידיעות אי-פי, הנושא יעמוד במוקד הדיונים בביקורם של בכירי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בטהראן ב-28 בינואר.

מחמוד אחמדינג'אד במהלך פגישתו עם נשיא אקוודור, הלילהצילום: אי–פי

הפרסום מהווה סימן הראשון לנכונות איראנית לדון בהאשמות, אחרי שסירבה לעשות זאת שנים ארוכות, בהן דחתה אותן, ועמדה על כך שהפיתוח הגרעיני שנעשה בשטחה מיועד למטרות שלום בלבד ונתון לפיקוח סבא"א.

הדברים נאמרו גם בעקבות ההתנקשות במדען שמילא תפקיד בכיר בפרויקט הגרעין האיראני בתחילת השבוע בלב טהראן. אתמול האשים המנהיג הרוחני, האייתוללה עלי חמינאי  את ישראל וארה"ב באחריות להתנקשות בחייו של מדען הגרעין שמכוניתו התפוצצה בבירה. "ההתנקשות הפחדנית שהאחראים לה לא מעיזים להזדהות דומה לפשעים אחרים שבוצעו בתכנון או תמיכת ה-CIA והמוסד" אמר חמינאי בהודעת ניחומים למשפחת המדען.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ