הסאנדיי טיימס: כך חיסל המוסד את מדען הגרעין האיראני

המעקב אחר המדען מבית סמוך, החשש שהמבצע לא יצא לפועל ולבסוף הצמדת המטען לרכבו - העיתון הבריטי מדווח על האירועים שהובילו לחיסול

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

העיתון הבריטי סאנדיי טיימס פרסם היום (שני) את מהלך האירועים בשעה האחרונה בחייו של מדען הגרעין האיראני, מוסטפה אחמדי רושן, שחוסל בשבוע שעבר בלב טהראן. לפי הפרסום, סוכני מוסד שנטמעו באיראן הם שביצעו את פעולת החיסול שהוגדרה ככזו "שיכולה לצאת לאקרנים בתור סרט ריגול". יש לציין שהעיתון מדגיש כי השתלשלות האירועים אותה מתאר המקור עליו הוא מסתמך, אינה ניתנת לאימות.

בנוסף לתיאור פעולת החיסול, העיתון מצטט מקור ישראלי כטוען שההתנקשויות במדעני הגרעין הן הקדמה למבצע צבאי, ולא נסיון אלטרנטיבי לעצור את איראן. לדבריו, מטרת החיסולים היא נסיון להבטיח כי לאיראן יהיה קשה יותר לשקם את הפרויקט הגרעיני אם זה יופצץ.

פעולת החיסול של רושן תוכננה, כמו קודמותיה, במשך חודשים, וכללה עבודת מעקב ואיסוף מודיעין ממושכת. לפי הפרסום בטיימס, קבוצות קטנות של סוכנים ישראלים תצפתו על נקודות מפתח בטהראן, הרלוונטיות לחיסולו של רושן בן ה-32.

המכונית בה נסע המדעןצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"מה שנראה בסרטי ריגול כמבצע פשוט ומהיר הוא תוצאה של עבודה קשה, חודשים רבים של איסוף מודיעין וצוות מאומן היטב", אמר לעיתון המקור שהוסיף כי "יש אפס סובלנות לטעויות. מטבע הדברים, כל כשלון מסכן לא רק את חייהם של הסוכנים אלא עשוי להפוך גם לסקנדל בינלאומי".

כשרושן, מומחה לכימיה ששימש גם כסגן מנהל המתקן להעשרת אורניום בנתאנז, התכונן לעזוב את ביתו, תנועותיו נוטרו מחדר בקרה שמוקם בבית בטוח בסמוך. סוכנים ישראלים נוספים גם צפו על הכניסה למטה המודיעין האיראני במרכז העיר טהראן.

לפי העיתון, בבוקר ההתנקשות הם הבחינו לפתע בכמה מכוניות נמלטות ואנשים רצים מהמקום. מיד לאחר מכן, ניידות משטרה שעטו לרחובות הסמוכים. סוכן אחר, שתפקידו ניטור רשתות רדיו בין משטרת איראן וכוחות הביטחון, דיווח כי מורגשת פעילות שחורגת מהרגיל. בשלב זה תהו הסוכנים אם המבצע נחשף, אך המשיכו בו.

קצת לפני השעה 8:00 בבוקר הגיע לביתו של רושן, ראזא קאשקאי, נהגו ושומר ראשו. קאשקאי שהכיר את הסכנה הנשקפת למדען בדק מתחת למכונית ובמכסה המנוע של  פג'ו 405 ששימשה את רושן וחיכה לו.

דקות לאחר מכן נכנס רושן למכונית והמבצע יצא לדרך. סייען של המוסד דיווח בהודעת טקסט מאובטחת כי המדען יצא מביתו ושקאשקאי נוהג במכונית, פרט קריטי, מכיוון  שיכולתו להגיב בתור שומר ראשו נפגעה.

בשלב זה, מפקד חוליית המתנקשים קיבל  את ההחלטה הסופית. "צאו", הוא פקד לסוכנים שהמתינו על אופנוע במקום מסתור. הם עזבו מייד והחלו לנסוע ברחובות טהראן הסואנים. האופנוע האיץ כדי להגיע בזמן לרחוב גול נאבי, בו עבר רושן דרך קבע בדרכו לעבודה.

ב-8:20 הם הבחינו במכונית הפיג'ו - היעד. שני הרוכבים ביצעו בדיקה מהיה כי רושן אכן יושב במושב שליד הנהג ומייד לאחר מכן הצמידו מטען שהוצמד במגנט למכונית. האופנוע נעלם מהרחוב וחומר הנפץ הפלסטי, שתוכנן לפגוע במלוא העוצמה בצד הנוסע התפוצץ  תשע שניות מאוחר יותר. המדען נהרג במקום וקאשקאני שנפצע קשה, מת מאוחר יותר בבית החולים.

בשבוע שעבר האשימה איראן את ארה"ב וישראל באחריות לחיסול מדען הגרעין - חיסול רביעי בתוך שנתיים של דמות חשובה בפרויקט הגרעין. בעוד האמריקאים מיהרו להכחיש מעורבות כלשהי באירוע, ישראל שמרה כהרגלה על שתיקה, וההתיחסויות היחידות לאירוע היו מרומזות, כמו זו שנתן דובר צה"ל שאמר כי הוא "אינו מזיל דמעה", על חיסול המדען.

המדענים שחוסלו בשנתיים האחרונות היו רובם ככולם חוקרים במחלקות לפיזיקה גרעינית באוניברסיטאות האיראניות, שפעלו בחשאי בשביל תוכנית הגרעין הצבאית – במה שמכונה קבוצת הנשק. זהו תהליך הנדסי בעיקרו, שכולל הכנסת חומר הביקוע לפצצה, ויצירת מנגנון שיאפשר את הפיצוץ הגרעיני.

Read this article in English: Sunday Times: Mossad agents behind Iran scientist assasination

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ