האו"ם יקיים "מגבית חירום" כדי לסייע לפלסטינים שנפגעו ב"עופרת יצוקה"

בהודעה שפורסמה באו"ם נמסר כי "אפקט המלחמה עדיין נמשך והצרכים ההומניטריים נרחבים" שגריר ישראל באו"ם: אין משבר, התוצר הלאומי בעזה גדל ב-28%

שלמה שמיר
כתב "הארץ" בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
כתב "הארץ" בניו יורק

האו"ם הכריז אתמול (רביעי) על השקת "מגבית חירום" במטרה לאסוף 300 מיליון דולר שיופנו לסיוע לפלסטינים שחיים בעזה ובגדה המערבית ש"עדיין מתמודדים עם התוצאות של המלחמה (מבצע "עופרת יצוקה") שהסתיימה לפני שלוש שנים".

במסיבת עיתונאים שקיימה בעזה מרגוט אליס, סגנית מנכ"ל ארגון אונר"א, נאמר כי כספי המגבית יופנו למימון עלויות בשלושה תחומים: מזון, ביטחון והגנה וסיוע חירום מיידי. חלק מהכספים יופנו "להגנה על זכויות הפלסטינים לנגישות לצורכי בריאות בסיסיים, מים, סניטציה, חינוך ומקלט קבוע".

במקביל התקיים אתמול הדיון החודשי במועצת הביטחון הדיון על "המצב במזרח התיכון והשאלה הפלסטינית", שבמסגרתו התריעה ואלרי איימוס, תת המזכ"ל לעניינים הומניטריים, על המשבר ההומניטרי המתמשך ברצועה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בית בעזה בעת מבצע "עופרת יצוקה", ב-2009צילום: אי–פי

בהודעה מיוחדת שהופצה במרכז האו"ם בניו יורק נטען כי "האפקט של המלחמה שהתנהלה בדצמבר 2008 ושנמשכה שלושה שבועות עדיין נמשך היום והצרכים ההומניטאריים של נשים, ילדים וגברים בעזה עדיין נרחבים".

בהמשך הודעת האו"ם נטען כי "המשך המצור (על עזה) והגבלות גרמו לתוצאות מרחיקות לכת, שבגינן גדל שיעור העוני וגברה ההזדקקות לשירותי אונר"א".

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, הגיב בחריפות לסקירה במועצת הביטחון ואמר בשיחה עם עיתונאים כי "אין שום משבר הומניטרי בעזה. התוצר הלאומי בעזה גדל ב-%28 ובגדה ב-4%. פרושאור אף תקף את מועצת הביטחון, ש"מטפלת בענייני העם הפלסטיני ומתעלמת מהמשבר עם איראן, ממה שמתחולל בסוריה, בעיראק ובלוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ