אזרחי איראן - הנפגעים העיקריים מהסנקציות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

קטעי וידיאו שעולים בימים האחרונים לרשת מתארים את מצוקת האזרחים באיראן. תורים ארוכים של אזרחים שצובאים על פתחי הבנקים כדי לפדות את פיקדונותיהם. התגודדויות סביב דוכנים של חלפני כספים; קנייה מבוהלת של מטבעות זהב שאמורים לשמור על ערך הכסף, ובעלי עסקים קטנים שנאלצו לסגור את עסקיהם כי אינם מצליחים למכור את סחורתם במחירים המאמירים.

מאז הטילה ארה"ב את הסנקציות בחודש אוקטובר, צנח שער המטבע המקומי, הריאל, ל-18,000 ריאל לדולר מ-7,000 ריאל מארס שעבר. אזרחים אינם מאמינים עוד למדיניות המוניטרית המבוהלת של הממשלה, וגם ההודעה על העלאת הריבית על הפקדות מ-12% ל-21% בשנה כדי לעודד אותם להשאיר את פיקדונותיהם במטבע איראני בבנקים אינה משכנעת. החלטתו של נגיד הבנק המרכזי, מחמוד בהמאני, רק חוללה מחלוקת עמוקה בינו לנשיא אחמדינג'אד, ששם לו למטרה להוריד את שיעור הריבית על פחות מ-10% כדי לעודד את התעשייה האיראנית. גם התקנה, שלפיה יוכלו אזרחים איראנים שנוסעים לחו"ל לקחת עמם רק 5000 דולרים והחוק שאוסר על עסקאות מט"ח שלא על פי השער הרשמי שעומד על כ-14,000 ריאל, אינו עוצר את הבהלה למט"ח. השוק השחור פורח, האינפלציה מגיעה כבר ל-20% לפי הנתונים הרשמיים ולכפול מכך במציאות, והמחירים במרכולים מתחלפים מדי יום. צניחת שערו של הריאל משפיעה במיוחד בשוק מוצרי המותרות שרובם מיובאים מחו"ל. כך למשל, עולה אייפון 4 קרוב ל-1,000 דולרים, מים מינרלים זינקו ב-25% ועליית מחירם של חומרי גלם גרמה לסגירתם של מאות מפעלים בשנה האחרונה.

הצהרת משרד החוץ הסיני, לפיה "סנקציות נוספות על איראן ישפיעו על רמת החיים של אזרחים איראנים", משקפת רק באופן חלקי את מה שהאזרחים באיראן כבר חשים ביתר שאת מאז מנת הסנקציות האמריקאיות הנוספת שעליהן חתם הנשיא אובמה בחודש עבר. "במחירים הנוכחיים אני יכול רק לחלום על דירה", כתב ל"הארץ" בדואר אלקטרוני איש אוניברסיטת טהראן. "יכולתי להיות היום מיליונר אם היה לי כסף לרכוש דירה לפני שלוש שנים". מדיניות הפחתת הסובסידיות שאותה הנהיג אחמדינג'אד לפני שנה וחצי גרמה לעלייתם של מחירי התשומות בבנייה, ואף על פי שהממשלה מעניקה 40 דולרים לחודש למשפחות נזקקות, אין בסכום הזה כדי לפצות על עליית המחירים. החוק שלפיו אין להעלות את מחירי הדירות למכירה או להשכרה ביותר מ-10% לשנה אינו יותר מאות מתה. כשהבנייה נעצרת, המחירים מזנקים.

ואולם, פרשנים איראנים מצביעים על כך שהסנקציות והמצב הכלכלי הקשה פוגעים בעיקר במעמד הביניים. המעמד הנמוך, תושבי דרום טהראן ותושבי הכפרים, שהם בסיס הכוח הפוליטי של אחמדינג'אד ותומכיו, אינם נפגעים במיוחד, משום שאינם נוטלים חלק בשוק ההון האיראני. בכפרים הם מייצרים את תצרוכתם בעצמם. הם נהנים מסיוע שמגישה להם הממשלה ואגודות הצדקה שממומנות על ידה. מעמד הביניים כבר נפגע פעם אחת לפני כשנה וחצי כשקוצצו הסובסידיות לדלק וחשמל, ועכשיו הם נושאים שוב בנטל הסנקציות החדשות. זהו גם המעמד אשר הצמיח מתוכו את האופוזיציה הליברלית לאחמדינג'אד, והוא זה שיצטרך להחליט בעוד פחות מחודשיים כיצד יצביע בבחירות לפרלמנט.

מנגד, הסנקציות שהוטלו עד כה רק מגבירות את כוחם של אנשי משמרות המהפכה, ששולטים בשליש מכלכלת המדינה. נתיבי ההברחה בין איראן למדינות המפרץ, לעיראק וממנה, הסחר עם טורקיה שרק עולה ותופח (ביום רביעי הצהיר שר החוץ האיראני בביקור בטורקיה כי שאיפת איראן היא להרחיב את הסחר עם טורקיה ל-30 מיליארד דולרים מרמה של כ-15 מיליארד היום) ומסופי הנפט במפרץ הפרסי שרבים מהם בשליטת המשמרות, רק הגדילו את הכנסותיהם האדירות של אנשי המשמרות, שנהנים גם מנסיקתו של מחיר חבית הנפט כתוצאה מן המשבר עם איראן. ממשלת איראן גם פיתחה נתיבי בנקאות חלופיים באמצעות בנקים ברוסיה ובטורקיה, ואף הפכה בעצמה לנתיב הברחות של נפט סורי, שמצוי תחת סנקציות, אותו היא רוכשת מסוריה, מוכרת ללקוחותיה ומפקידה את התמורה בחשבון סורי.

על קשייה הכלכליים של המדינה אי אפשר למצוא דיווח בעיתונות שמקורבת למשטר. לפי אתר החדשות "מהר" הממשלה מתכוונת להשקיע מיליארדים בתחום קידוחי נפט, על מפעלי פיתוח חדשים, ועל גידול עצום בתפוקת הגז הטבעי. משברים כלכליים? כאלה לפי האתר, יש רק באירופה ובארה"ב.

האם יוכלו סנקציות כלכליות חדשות לשנות את המשוואה ולהפוך את הממשלה, הצבא ומשמרות המהפכה למפסידים הגדולים? "תזכרו את 12 שנות הסנקציות שהוטלו על עיראק לפני המלחמה" מציע פרשן איראני "העם מכר אז את שיניו התותבות כדי לשרוד אבל המשטר נותר על כנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ