סוריה: מאבקי כוח בצבא העריקים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

בעוד הקואליציה הערבית נגד סוריה הולכת ומתהדקת, כאשר סעודיה החליטה להסיג את פקחיה מהמשלחת לסוריה והלחץ של קטאר להעביר את המשבר הסורי לשולחן האו"ם גובר, דווקא בשורות האופוזיציה הסורית מתגלעים חילוקי דעות, שמעוררים חשש שהמחאה הסורית תהפוך להפיכה צבאית חדשה שתחליף את המחאה האזרחית.

קו השבר עובר עכשיו בין שני קצינים בכירים שמנהלים מאבק על השליטה בצבא הסורי החופשי, צבא העריקים שמונה למעלה מ-20 אלף לוחמים. הצבא רשם כמה הישגים לאחרונה, שהחשוב בהם עד כה הוא ההשתלטות על עיר הנופש זבדאני, במרחק 45 קילומטרים מדמשק. על צבא העריקים מפקד הקולונל ריאד אל-אסעד, שערק לפני כמה חודשים והקים בחודש יולי בטורקיה את מפקדת העורף שלו, את הבסיס הלוגיסטי וכן את חשבון הבנק שאליו מועברות התרומות של אזרחים ושל ממשלות.

ואולם, לפני כשבועיים ערק מהצבא הסורי הגנרל מוסטפה אל-שייח, ראש אגף הכימיה וקצין הביטחון של אזור הצפון בסוריה, יחד עם בנו הקצין, ובכך יצר בעיית היררכיה פיקודית בצבא הסורי החופשי. אל-שייח דורש להקים מועצה צבאית עליונה שבראשה יעמוד הוא עצמו, ושתתאם את כל הפעולות הצבאיות נגד המשטר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

לעומתו, קובע אל-אסעד כי למרות דרגתו הבכירה של אל-שייח, הוא, אל-אסעד, הינו המפקד העליון של הצבא החופשי, שכן הוא היה ראשון הקצינים הבכירים שערקו והוא שהניח את התשתית הארגונית והמבצעית של הצבא. המחלוקת בין הקצינים הבכירים כבר גורמת לפיצול בקרב העריקים, שחלקם כבר נטשו את נאמנותם לאל-אסעד והצטרפו לאל-שייח. זאת, בין היתר משום שהתברר שאל-אסעד אינו מסוגל לשלם לנאמניו, מכיוון שטורקיה החליטה לסגור את חשבון הבנק שמנוהל אצלה.

לתוך המחלוקת הזאת נקלע גם בורהאן רליון, מנהיג המועצה הלאומית הסורית, ארגון הגג של תנועות המחאה האזרחיות. רליון נפגש עם הגנרל אל-שייח, ובכך עורר את זעמה של דוברת הצבא הסורי החופשי, למא אל-אתאסי. בשבוע שעבר פרסמה אל-אתאסי בעמוד הפייסבוק שלה הצהרה, שלפיה "שמענו שאתה מעודד פילוג בשורות הצבא הסורי החופשי. אני שואלת אותך: למען מי אתה פועל?". בין הצבא הסורי החופשי לבין הנהגת המועצה הלאומית הסורית קיימים אמנם חילוקי דעות על אופן ניהול המחאה, אבל דברים חריפים כל כך בפומבי לא נשמעו עד כה. בה בעת, החלו קצינים בצבא הסורי החופשי להתבטא נגד ארגון האופוזיציה האזרחי. לפי הדיווח באתר "אילאף", אחד הקצינים העריקים, חאלד יוסף, אמר כי "המועצה הלאומית הסורית איננה מייצגת את המהפכה". לדבריו, "המועצה מנותקת מסבל האזרחים, ואנו מבקשים מהעם לשלול את הלגיטימיות שלה".

החשש המיידי הוא שהמחלוקת בין קציני הצבא והחיילים תיצור מיליציות נפרדות, שכל אחת מהן תנהל מערכה עצמאית ותנסה להשיג השגים בשטח, אך בכך גם תקל על פעולות הצבא הסורי לפעול נגד כל כוח בנפרד. בנוסף, גורמת המחלוקת הזו לקושי עצום בבניית הנהגה מוסכמת שתוכל לשמש אלטרנטיבה למשטר, כשכבר בשלב הזה מזרימות מדינות ערביות כספים לכל כוח בנפרד ובכך עלול המאבק כולו לצאת נפסד. בטווח הארוך יותר, עשויה אמנם הפעילות הצבאית של שני הכוחות להיות הבסיס לתפיסת השלטון מידי אסד, אלא שאז תהיה סוריה צפויה להחליף משטר צבאי אחד במשנהו.

לצד המחלוקת הצבאית, קיימים גם הבדלי תפישות באופוזיציה האזרחית. חלקה, בעיקר הנהגת המועצה הלאומית הסורית, חותרת להתערבות של האו"ם ולהטלת סנקציות נוספות, בעוד שתנועות מחאה אחרות דורשות התערבות צבאית מערבית. ואולם, לקריאה להתערבות צבאית זרה אין היענות במערב, וגם הצעתו של שליט קטאר לשגר כוחות ערבים לסוריה איננה מקובלת על הליגה הערבית. התוצאה היא שהליגה הערבית נותרה עם ההצעה להמשיך את פעילותם חסרת התועלת של הפקחים, שיראו כיצד יותר ויותר סורים נהרגים מדי יום.

תגיות:

תגובות