סוריה דחתה את הצעת הליגה להקים ממשלת אחדות

הליגה הערבית קראה לדמשק להקים ממשלת אחדות עם האופוזיציה תוך חודשיים. בתגובה, טענו הסורים כי מדובר ב"התערבות בוטה בענייניו הפנימיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סוריה דחתה היום (שני) את בקשת שרי החוץ של הליגה הערבית כי הנשיא באשר אסד ירכיב ממשלת אחדות תוך חודשיים. בנוסף שקלו בליגה הערבית לקרוא לאסד להעביר את השלטון לסגנו, ויקים ממשלת אחדות.

גורם רשמי בסוריה אמר לסוכנות הידיעות המקומית כי "סוריה דוחה את החלטות הליגה הערבית ורואה בהן הפרה של הריבונות שלה והתערבות בוטה בענייניה הפנימיים".

הבכיר הגיב להודעת המזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל ערבי, אמש, שאמר כי "הליגה הערבית קוראת לסוריה לקיים בחירות לנשיאות ולפרלמנט תוך תקופה מוגבלת, קוראת לאסד להסיג את כל הכוחות מתוך הערים הסוריות. בנוסף היא קוראת לשחרר את כל העצורים הפוליטים, שנעצרו לאחר המהומות".

הבכיר הסורי לא התייחס להחלטת הליגה הערבית להאריך את שהותם של הפקחים בסוריה. אותה החלטה התקבלה למרות שסעודיה הודיעה כי היא מוציאה את פקחיה מהמדינה.

חברים בצבא הסורי החופשי במחוז אידליב שבצפון סוריה, בשבוע שעברצילום: רויטרס

גם באופוזיציה הסורית הביעו התנגדות ליוזמות של הליגה הערבית וטענו כי מדובר בכניעה למשטר הסורי. לטענתם, היוזמות הללו יאפשרו למשטר להמשיך בהרג ובדיכוי המפגינים. בהודעה שפרסמו היום נכתב כי הם דורשים להעביר את התיק הסורי למועצת הביטחון של האו"ם לאלתר, ולא לאפשר זמן נוסף לאסד.

סוכנויות הידיעות פרסמו אתמול דיווחים סותרים על הצלחות הצבא הסורי החופשי, הכוח הצבאי המרכזי הפועל מטעם האופוזיציה. תחילה דיווחו אתמול ארגוני זכויות אדם כי כוחות צבא סוריה נסוגו מהעיר דומא שבפרברי דמשק. לפי הדיווחים, בעיר, המהווה נקודה אסטרטגית חשובה למשטר הנשיא בשאר אל-אסד, התנהלו קרבות ארוכים בין צבא המורדים לכוחות המשטר.

ראש ארגון זכויות אדם סורי, ראמי עבד אל-רחמן, אמר כי בשעות הבוקר המוקדמות נטשו כוחות הצבא הסורי את אזורי הלחימה ופינו את רחובות העיר הגדולה בפרברי דמשק. עם זאת ציין כי כוחות הצבא לא עזבו כליל את האזור וכי הם שוהים כעת במפקדות ובבסיסים בשולי העיר. עבד אל-רחמן הוסיף כי לא ברור אם נסיגת כוחות המשטר מדומא היא צעד טקטי ואם הם נערכים לתקיפה מחודשת על העיר.

שלשום דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית כי פעילים סורים טענו שהצליחו להשתלט על דומא. אולם נראה כי המורדים השתלטו על העיר לזמן קצר בלבד והחליטו לשוב למקומות המסתור שלהם ולא להעמיק את השליטה באזור מחשש לתגובה חריפה מצד המשטר. בשבוע שעבר השתלטו עריקים על העיר זבדאני הנמצאת ממערב לדמשק. זבדאני עדיין נמצאת בשליטת מתנגדי המשטר, וכוחות העריקים מחזיקים בכל הכניסות לעיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ