הפרלמנט המצרי נפתח

עם פסוקים מהקוראן, ללא טנטאווי

מבנה הפרלמנט החדש, שנה אחרי המהפכה, מרמז על כוונת האחים המוסלמים ליצור קואליציה רחבה. כעת המטרה: לנסח חוקה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
צבי בראל

אי אפשר היה שלא להתרשם ממושב הפתיחה של הפרלמנט המצרי החדש, שמתחיל היום (שני) שלב חדש בהליך הדמוקרטי במצרים. קריאת הפרק הראשון בקוראן, סורת אל-פאתיחה, והעמידה לזכרם של הרוגי ההפגנות שיקפו באופן סמלי את דמותו של הפרלמנט שבו יש רוב למפלגות הדתיות ואשר לראשונה מזה עשרות שנים נשען על בחירות חופשיות ועל מהפיכה אזרחית שקרבנותיה הפכו לקדושים.

על ישיבת הפתיחה ניצח זקן חברי הפרלמנט, מחמוד אל-סקא, ובהמשך יתקיימו בחירות לתפקיד יו"ר הפרלמנט, תפקיד שייפול ככל הנראה בחלקו של ד"ר מוחמד סעד אל-כתאתני, מזכ"ל מפלגת החירות והצדק. על פי דיווחים בעיתונות המצרית, הגיעה מפלגת החירות והצדק - מפלגתם של האחים המוסלמים, שמעתה תהיה גם "מפלגת השלטון" - להסכמה עם רוב המפלגות האחרות על חלוקת ועדות הפרלמנט כשמפלגת החירות והצדק תחזיק בראשות תשע ועדות חשובות בהן ועדת התקציב והתכנון, ועדת הביטחון הלאומי וועדת יחסי החוץ, מפלגת הוופד הליברלית תחזיק בראשות שתי ועדות ושאר הוועדות יתחלקו באופן יחסי בין יתר המפלגות שזכו בבחירות. מבנה זה מרמז גם על חלוקת הכוח שצפויה בממשלה שיציע הפרלמנט ועל כוונתם של האחים המוסלמים ליצור קואליציה רחבה ככל האפשר שבה ישתתפו גם המפלגות החילוניות.

במושב הפתיחה של הפרלמנט החשוב ביותר במצרים מזה 60 שנה, לא נכח יו"ר המועצה הצבאית העליונה, הגנרל חסן אל-טנטאווי אשר ממתין ככל הנראה לסיום הליך הבחירות לבית העליון, מג'לס אל-שורא, שיתקיים בחודש הבא כדי לעמוד בראש מושב משותף לשני הבתים. אולם היה זה הצבא שעמד על כך שמושב הפתיחה יתקיים היום, יומיים לפני יום השנה לתחילת המחאה ההמונית במצרים, כדי להעביר מסר שלפיו הצבא אינו מתכוון להמשיך לשלוט וכי השלטון האזרחי כבר מתחיל את דרכו. זהו מסר חשוב במיוחד על רקע הכוונה לארגן הפגנות גדולות ב-25 בינואר שיידרשו את חזרתו של הצבא לבסיסיו ואת ההעברה המהירה של השלטון לידי הכוח האזרחי הנבחר.

מוחמד סעד אל-כתאתני, מזכ"ל מפלגת החירות והצדקצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אולם הטקסים וההתרגשות מן התוצר הדמוקרטי הראשון של המהפכה עדיין ממתינים לשני השלבים הבאים, היסודיים כל כך לתמורה הדמוקרטית במצרים. האחד הוא ניסוח חוקה חדשה, שעליה צפויים להתחולל מאבקים פוליטיים נוקבים בין הזרמים הליברלים לדתיים וחלק מן ההערכות מדברות אפילו על גלישת המאבק הפוליטי לאלימות, והשני, בחירת נשיא המדינה, תפקיד עליו מתמודדים כמה אישים בהם איש האחים המוסלמים לשעבר, עבד אל-מונעם עבד אל-פותוח.

הכוונה היא שעד מועד הבחירות לנשיאות, בסוף יוני, תנוסח החוקה אשר תקבע את סמכויותיו של הנשיא, את מעמדו של הפרלמנט וכן את יסודות זכויות האדם והאזרח באופן שישקף את תביעותיהן של התנועות אשר חוללו את המהפכה. זו תהיה גם המערכה על עיצוב מודל הזהות המצרית בין דת למדינה ובין הכוחות האזרחיים לצבא.

חברי הפרלמנט מתכוננים לישיבה הראשונהצילום: רויטרס

חשובה יותר מניסוח החוקה תהיה הפרקטיקה שבה ינהלו האחים המוסלמים את המדינה ודמותה של מקבילית הכוחות שתכתיב את עניני היום יום. כיצד תתמלא קופתה הנקובה של המדינה, לאן ילכו התקציבים, מי יכתוב את ספרי הלימוד החדשים, האם תשקם מצרים את יחסיה הדיפלומטיים עם איראן, האם הסכמי קמפ דיוויד יעברו "עיון מחדש", ובעיקר מה יהיו הפתרונות הכלכליים שיכולו הפרלמנט והממשלה בניצוחם של האחים המוסלמים להציע ל-85 מיליון אזרחי מצרים. מוקדם אפילו לנחש את התשובות על השאלות הללו, אבל בדבר אחד אין ספק: מצרים הציגה עד כה את המהפכה המוצלחת ביותר, ומבחינת אזרחיה, גם המעודדת ביותר.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ