ג'קי חורי
רויטרס

שש מדינות ערביות מאזור המפרץ הפרסי הצטרפו לסעודיה בהחלטה להוציא את הפקחים מטעמן מסוריה. זאת בעקבות סירובה של סוריה לקבל את המלצות הליגה הערבית, ששלחה את הפקחים. בכיר במועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ הודיע כי הקבוצה כולה תוציא את פקחיה מהמדינה.

הבכיר הוסיף כי הקבוצה שבה חברות לצד סעודיה, כווית, איחוד האמירויות, עומאן, בחריין וקטאר, תוציא בקרוב הודעה רשמית בה תסביר את המהלך. שר החוץ הסעודי הסביר את החלטת ארצו בפגישת הליגה הערבית ביום ראשון בקהיר. לדבריו, סוריה אינה עושה די להפסיק את האלימות במדינה.

שר החוץ הסורי, וואליד אל-מועלם, אמר בתגובה להחלטה כי דו"ח הפקחים הערבים לא מצא חן בעיני חלק ממנהיגי ערב, שמנסים לנטרל אותו. לדבריו, "אני שמח שהליגה הערבית הקפיאה את חברות סוריה כי אנחנו לא רוצים להיות עדי שקר בליגה ולתת לגיטימציה להחלטות של מדינות המפרץ".

פקחי הליגה הערבית בביקור בבית חולים ליד דמשקצילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אתמול דחתה סוריה את בקשת שרי החוץ של הליגה הערבית כי הנשיא בשאר אסד ירכיב ממשלת אחדות תוך חודשיים. בהודעת מזכ"ל הליגה, נביל אל ערבי, נאמר כי "הליגה הערבית קוראת לסוריה לקיים בחירות לנשיאות ולפרלמנט תוך תקופה מוגבלת, קוראת לאסד להסיג את כל הכוחות מתוך הערים הסוריות. בנוסף היא קוראת לשחרר את כל העצורים הפוליטים, שנעצרו לאחר המהומות". בנוסף, שקלו בליגה הערבית לקרוא לאסד להעביר את השלטון לסגנו, ולהקים ממשלת אחדות.

בעוד הכף בזירה הבינלאומית נוטה נגד סוריה, הדיווחים מהמדינה מעידים על כך שכוחות הצבא בשטח ממשיכים בדיכוי. פעילי אופוזיציה אמרו לסוכנות הידיעות ד-פ-א כי טנקים רבים חידשו היום את המתקפה על העיר חאמה וחסמו את כל הכניסות לעיר בעודם מפגיזים אותה.

אתמול השתתפו יותר מ-150 אלף אנשים בהלוויה המונית בעיר דומא, במה שהיווה את מפגן האבל הנרחב ביותר מאז החלה ההתקוממות נגד משטרו של בשאר אסד במארס 2011. תהלוכת הענק ליוותה את גופותיהם של 12 הרוגים בני העיר במהלך הקרבות העזים שהתרחשו בה, בהם שלושה הרוגים שמתו בעת שהותם במעצר. הצועדים צעקו סיסמאות תמיכה בצבא השחרור הסורי – קבוצת עריקים שמנהיגותה ממוקמת בטורקיה.

בימים האחרונים פורסמו דיווחים סותרים על הצלחות צבא העריקים בדומא. תחילה דווח כי כוחות צבא סוריה נסוגו מהעיר שבפרברי דמשק. עם זאת פעילי אופוזיציה מרכזיים ציינו כי כוחות הצבא לא עזבו כליל את האזור וכי הם נפרסו במפקדות ובבסיסים בשולי העיר, ייתכן שכצעד טקטי לקראת מתקפה מחודשת על העיר.

ועדה שמינה אסד תמליץ להגבלת תקופת הנשיאות בחוקה

עיתון אל ווטאן הסורי דיווח היום שהוועדה שמונתה על ידי הנשיא אסד לנסח חוקה חדשה למדינה ממליצה כי אדם יוכל לכהן כנשיא במשך שתי קדנציות, שמשך כל אחת מהן שבע שנים. לפי העיתון, מועמד המעוניין להתמודד על תפקיד הנשיאות יזדקק להשיג את תמיכתם של 15% מחברי מועצת הפרלמנט - ירידה של 5% לעומת החוקה הנוכחית.

על פי הדיווח, סמכויות הנשיא לא ישתנו, עיקרי החוקה הקובעים את אופי השלטון לא ישונו, ולא יתקיים מעבר למשטר פרלמנטרי.

עם זאת, החוקה החדשה תאפשר הקמת מפלגות חדשות, שיתמודדו בבחירות דמוקרטיות וחופשיות לפרלמנט. על פי הדיווח מדובר בשינוי מהותי של סעיף מספר 8 בחוקה הסורית, שקבעה שרק מפלגת הבעת' יכולה להתמודד בבחירות.

גורמים סוריים אמרו היום כי מדובר בשינוי דרמטי שהתקבל לאחר מאבק קשה בתוך מוסדות הבעת' בין הזרמים השמרניים לבין מי שמגדירים את עצמם כדור צעיר בהנהגתו של אסד. נוסח החוקה החדשה יוגש לאסד בתקופה הקרובה והוא הבטיח שהיא תובא למשאל עם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ