המצרים חוגגים שנה למהפכה וקוראים לקץ לשלטון הצבאי

בדיוק שנה לאחר תחילת המחאה שהביאה להתפטרותו של מובארק, צעדו עשרות אלפים בכיכר תחריר, בינהם איסלאמיסטים קיצונים לצד חילונים ליברלים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

עשרות אלפי מצרים התאספו היום (רביעי) בכיכר תחריר בקהיר לציון שנה למהפכה במדינה ולהפלת שלטונו של חוסני מובראק. בכיכר - שהפכה לסמל המהפכה -  צעדו קבוצות של ליברלים ואנשי שמאל לצד פעילי איסלאם קיצוני.

הקהל בכיכר הורכב ברובו מצעירים, שנשאו שלטים וקראו קריאות נגד השלטון הצבאי במדינה, כגון "הקץ לשלטון הצבאי", "מהפכה עד ניצחון, מהפכה בכל רחובות מצרים".

לצד אנשי תנועת האחים המוסלמים, שזכתה ברוב ניכר בבחירות האחרונות, צעדו  גם קבוצות פרו-דמוקרטיות שהיו מהראשונות להתחיל את המחאה נגד שלטונו של נשיא מצרים לשעבר מובארק. גם עתה דורשות קבוצות אלה את המשך המהפכה, שלדבריהם טרם הסתיימה, וקוראים למועצה הצבאית העליונה לעזוב את כס השלטון.

העצרת בתחריר, היוםצילום: אי-פי

בין החגיגות שמתכנן להיום הצבא, האוחז בשלטון מאז התפטרות מובראק ב-11 בפברואר לפני שנה, צפוי מפגן ראווה של חיל הים באלכסנדריה, מפגן אווירי בקהיר ומופעי זיקוקים.

בתוך כך, רשת אל ג'זירה דיווחה כי המועצה הצבאית חננה היום כ-3,000 אסירים מכלא טורה, הממוקם בפרברי קהיר, כאקט של מחווה להמוני המפגינים. האסירים המשוחררים פתחו בצעדה לכיוון הכיכר. שחרורם של אסירים רבים מאז הפלת מובראק, שהורשעו בעבר בבתי משפט צבאיים, מתפרש כניסיון של השלטון לפייס את הרפורמיסטים.

העצרת בכיכר תחריר, היוםצילום: רויטרס

שלשום התקיים מושב הפתיחה של הפרלמנט המצרי החדש, שמהווה צעד נוסף בהליך הדמוקרטיזציה במצרים. קריאת הפרק הראשון בקוראן, סורת אל-פאתיחה, והעמידה לזכרם של הרוגי ההפגנות שיקפו באופן סמלי את דמותו של הפרלמנט שבו יש רוב למפלגות הדתיות ואשר לראשונה מזה עשרות שנים נשען על בחירות חופשיות ועל מהפיכה אזרחית שקרבנותיה הפכו לקדושים.

הכוונה היא שעד מועד הבחירות לנשיאות, בסוף יוני, תנוסח החוקה אשר תקבע את סמכויותיו של הנשיא, את מעמדו של הפרלמנט וכן את יסודות זכויות האדם והאזרח באופן שישקף את תביעותיהן של התנועות אשר חוללו את המהפכה. זו תהיה גם המערכה על עיצוב מודל הזהות המצרית בין דת למדינה ובין הכוחות האזרחיים לצבא.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ