צבא המורדים הסורי לכד "לוחמים איראנים בשירות אסד"

בסרטון מהבוקר מוצגים לכאורה שבויי משמרות המהפכה הפונים לחמינאי בדרישה להסיג את כוחותיו מסוריה. דיווח: מגעים חשאיים בין המורדים לשלטון

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

צבא העריקים הסורי המכונה "צבא סוריה החופשי" פרסם הבוקר (שישי) סרטון בו מוצגים לטענתו קבוצת חיילים וקצינים מצבא משמרות המהפכה. לטענת צבא המורדים, האיראנים נשבו במהלך הלחימה בעיר חומס.

בסרטון, שהציג הגדוד "אל-פארוק" מצבא סוריה החופשי, מוצגים החיילים כשהם צמודים לקיר ולצידם כלי נשק שונים. אחד החיילים הוא הדובר המרכזי ומדי פעם מצטרפים חיילים נוספים. החייל שדיבר בפרסית והציג עצמו כקצין בצבא משמרות המהפכה, סיפר כי הגיע לסוריה כדי לסייע לכוחות הביטחון הנאמנים למשטרו של הנשיא הסורי בשאר אל-אסד במאבקו מול מתנגדי המשטר. הקצין פנה אל המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, ודרש בשם המורדים להסיג את החיילים האיראנים משטח סוריה.

"אני אמיראל סיג'אד", אומר הקצין, "אנו הגענו לסוריה כדי לסייע בדיכוי ההפגנות. אנו מקבלים את ההוראות שלנו מהמודיעין במטה חיל האוויר הסורי בחומס. אני קורא למנהיג חמינאי לפעול לשחרר אותנו בכדי שנחזור לבתינו", אמר החייל השבוי.

במהלך הסרטון מוצגים דרכוניהם של החיילים, כדי להעיד על אותנטיות ההקלטה ו"ההודאה". במקביל, פרסמה סוכנות הידיעות הרשמית אירנא כי 11 עולי הרגל איראנים נחטפו בידי צבא המורדים.

הסרטון בו מוצגים החיילים האיראנים (החל מ-0:49 דק')

קרדיט: יוטיוב

בתחילת השבוע כי כוחות של חיזבאללה השתתפו לאחרונה בלחימה באזור זבדאני שבפרברי דמשק, לאחר ש"גורמי טרור" - כלשונו - תקפו בסיס של משמרות המהפכה במדיאיא הסמוכה. לדברי הגורם, אחד מבכירי המשמרות ביקש בחשאי מחיזבאללה לשלוח בדחיפות כוחות כדי למנוע את נפילת הבסיס האיראני שעל אדמת סוריה בידי כוחות האופוזיציה הסורית.

בחודשים האחרונים התרבו הדיווחים על , על רקע . גורמים בישראל ובמערב חזרו והבהירו כי יש - לידי חיזבאללה.

בתוך כך, פעילי זכויות אדם דיווחו כי עד כה נהרגו 22 אזרחים מאש כוחות הביטחון ברחבי המדינה, בעיקר בחומס. בנוסף, נמצאו 14 גופות בעיר חאמה, כנראה הרוגים מאירועי הימים האחרונים.

הבוקר דיווח העיתון א-שארק אל-אווסט כי המשטר בסוריה החל במגעים חשאיים עם המורדים במטרה להגיע להפסקת אש, וזאת לאחר שהקרבות הגיעו עד לפאתי דמשק. ישנם דיווחים על קרבות וחילופי אש במרחק של 8 קילומטרים ממרכז הבירה.

הקולונל מאלכ אל כורדי, סגן מפקד הצבא הסורי החופשי, אמר בראיון לעיתון כי "בכל פעם שהמשטר מרגיש סכנה הוא מנסה ליצור איתנו קשר, אין מדובר במשא ומתן ישיר אלא באמצעות שליחים, מתווכים ואנשים המקובלים על שני הצדדים". עוד דווח הבוקר כי מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל ערבי יגיע מחר לניו יורק עם ראש ממשלת קטאר לדון באישור היוזמה הערבית האחרונה על ידי מועצת הביטחון, לפיה אסד יוותר על סמכויותיו לטובת סגנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ