לפחות באו"ם לאסד אין ממה לדאוג

אתמול נהרגו למעלה ממאה בני אדם בסוריה אבל סין ורוסיה מונעות אפשרות להתערבות בינ"ל. אפילו החמאס עוזב את סוריה ומוצא בית חם בירדן

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

בשאר אל-אסד לא הולך עדיין לשום מקום. אתמול (שישי) הבהירה רוסיה כי כל הצעת החלטה שתונח על שולחן האו"ם ואשר תכלול דרישה להסתלקותו של אסד תזכה לווטו רוסי. בכך החטיפה רוסיה סטירת לחי מצלצלת ליוזמה הערבית-צרפתית שדורשת בדיוק את זה: העברת סמכויות מיידית של סמכויותיו של אסד לסגנו, הקמת ממשלת אחדות עם תנועות האופוזיציה, הכנה לבחירות חופשיות וחקירת כל המעורבים ברצח אזרחים במדינה. זוהי הצעה מרוככת בהרבה מן ההצעה הערבית המקורית ששאפה להטיל סנקציות נוספות על סוריה או ההצעה של קטר לשגר כוחות צבא ערביים לסוריה. בנוסח החדש שהציעה הליגה אין אזכור לסנקציות נוספות קל וחומר למעורבות צבאית. הנהגת הליגה, שגררה רגליה במשך חודשים ארוכים כשסברה שהיא תוכל לשכנע את אסד לחדול מטבח אזרחים, הבינה ששום הצעה מעשית לפעולה בינלאומית כמו בלוב לא תעבור הפעם את המחסום הרוסי והסיני ולפיכך שיגרה את הנוסח המתון שמעיד על כך שהליגה הרימה את ידיה והיא מתכוונת למסור את הטיפול בסוריה לקהילה הבינלאומית, תהיה אשר תהא תוצאת הטיפול.

מפגינים סורים מוחים על התמיכה הרוסית באסד, היוםצילום: רויטרס

הצעת ההחלטה עדיין לא נוסחה סופית והיא צפויה להידון רק בהמשך השבוע, הצפייה היא שהסעיף שקורא לאסד להעביר סמכויותיו לסגנו – על פ הדגם שהושג בתימן – יוסר מההצעה ולבסוף היא תישאר כפיסת נייר שקוראת לחדול ממעשי האלימות ולקיים דיאלוג לאומי.
אסד מצידו הזדרז להבהיר אתמול את התרשמותו מן היוזמה הדיפלומטית. כוחותיו המשיכו לקטול עשרות אזרחים בערים שונות בסוריה בעיקר בחומס ובחאמה בהן נהרגו למעלה מ-100 בני אדם. הדיווחים מסוריה מספרים על כך שכוחות גדולים של צבא סוריה החלו לפעול בשיטה חדשה על פיה מכתרים הכוחות את הערים וגם רבעים בדמשק שאליה החלה לזלוג המחאה, הם מנתקים את הזרם החשמל ואת קווי הטלפון, מפגיזים שכונות שלמות ועוצרים מאות בני אדם. על פי אחד הדיווחים הורו השלטונות לאזרחים עלאווים בכמה ערים לעזוב את בתיהם כדי שהצבא יוכל להפגיז ללא חשש בפגיעה במי שנחשבים לנאמני השלטון.

מנגד דיווחו אזרחים בעיר הנופש זבדאני שנשלטת על ידי הצבא הסורי החופשי, כי לצד האפשרות לנוע באופן חופשי ברחובות ולנהל את שגרת בתי הספר, מנהלות כנופיות מזוינות מערכת חיסול חשבונות עם מי שנחשב לתומך המשטר. גם כאן, כמו בעיראק, מתברר שהמערכה איננה רק מול המשטר ונאמניו אלא גם בין כנופיות ותנועות שמבקשות לשלוט באותם כפרים או חלקי עיירות ואלה מנהלים ביניהם קרבות ירי וחיסולים ממוקדים. אחת התוצאות היא שגם אזרחים שמתנגדים למשטר קוראים עכשיו לצבא הסורי להיכנס מחדש לכפרים הללו ולהשליט סדר.

לסוריה צפויה כנראה עוד תקופה ארוכה עד שתחול בה תפנית כשאין שום ערובה לכך שאותה תפנית תביא לסילוקו של אסד. לקהילה הבינלאומית חשוב יותר לפתור איך שהוא המשבר עם איראן ולא לפתוח חזית חדשה בסוריה שעלולה לזלוג לתגובה איראנית במפרץ. למעלה מששת אלפים אזרחים סורים הרוגים הם עדיין לא סיבה להתערבות. ככלל, נראה שמספר הרוגים איננו עילה לשום דבר. בדרפור נהרגו ממלחמה ורעב כמה מאות אלפי בני אדם וגם בטרגדיה הזאת היו אלה רוסיה וסין שמנעו הטלת סנקציות על סודאן. יותר מכך, נראה כי ה"אביב הערבי" והשאיפה לדמוקרטיה החלו להימאס קצת על המערב.

לחצו להגדלה: קריקטורה סורית למעלה: המצב לפני ביטול חוקי החירום למטה: המצב אחרי

חמאס- לא אצלנו

מחר צפויה להתקיים בעמאן פגישה "היסטורית" בין עבדאללה מלך ירדן לבין חאלד משעל. אחרי שבועות של עבודה מכינה בעיקר מצידה של קטאר, ודחיות חוזרות ונשנות של הביקור, יתחבק עבדאללה עם משעל ובכך יתהפך הדף ההיסטורי שהחל בגירוש חמאס מירדן לפני 13 שנים. לעבדאללה מלך ירדן זוהי הזדמנות נוספת – אחרי שאירח את המפגשים העקרים בין ישראל לפלסטינים - להידחק אל הזירה הפלסטינית אחרי שהורחק ממנה בנימוס על ידי נשיא מצרים חוסני מובארק ועל ידי הפלסטינים עצמם. עכשיו ינסה עבדאללה, שיחגוג ביום שני את יום הולדתו ה-50, לקדם את הפיוס הפלסטיני-פלסטיני כדי ירדן תוכל לשמור על אינטרסיה גם בעידן הפלסטיני החדש.

משעל, שפרישתו מתפקידו כראש הלשכה המדינית עדיין לא סופית, מחפש עכשיו במרץ בית חדש לארגונו. תוניסיה הציעה אמנם לשמש תחליף לדמשק וגם קטאר, שמאמציה הם שהולידו את המפגש בין עבדאללה למשעל, מוכנה לארח את הארגון, אבל מקורות בחמאס מסרו ל"הארץ" כי "ירדן היא הבית המועדף. היא קרובה לזירה הפלסטינית והיא גם נוחה יותר מבחינה פוליטית ופיננסית". קטר, שתהפוך כנראה לאפוטרופסית הפיננסית החדשה של הארגון, אחרי שאיראן הקטינה באופן משמעותי את הסיוע לארגון, רואה גם היא בירדן כתובת ראויה לחמאס. קטר עשויה לתפוס כך שלוש ציפורים במכה אחת: גם להימנע מביקורת אמריקנית על כך שהיא מאמצת את חמאס, גם למצוא לחמאס בית, וגם להשפיע את התהליך המדיני באמצעות ירדן. ירדן איננה עיוורת לכוונות של קטר, אבל היא מתקשה לסרב לפנייתה. בחודשים האחרונים הקפיאה קטר השקעות מתוכננות של כששה מיליארד דולר שנועדו לשוק הסורי והחליטה להעביר חלק גדול מהן לירדן. כך למשל הודיעה חברת "ווקוד" הקטארית למוצרי דלק כי תפתח תחנות חדשות דלק בירדן במקום בסוריה, חברת החשמל והמים של קטאר תקים שתי תחנות כוח גדולות בירדן וחברת יבוא בשר מנסיכות המפרץ קונה עכשיו כבשים מירדן במקום מסוריה, זאת בנוסף להזרמה ישירה של סיוע קטארי לממשלת ירדן.

המלך עבדאללה עם אבו מאזן בביקורו ברמאללה בחודש נובמברצילום: אמיל סלמן

אבל מול מעבר חמאס לירדן ניצבות בפני שתי חומות בצורות. הנשיא אובמה הבהיר לעבדאללה מלך ירדן כאשר השניים נפגשו בוושינגטון בשבוע שעבר שהוא מתנגד לכך שירדן תהפוך לבסיס החדש של חמאס. חשובה לא פחות היא ההתנגדות של תנועות ירדניות להחזרת חמאס למדינה. תנועת "ירדן ביתנו", תנועה של צעירים ירדניים מן העיר כרך, אשר צוברת תאוצה כתנועת מחאה שדומה לתנועת ה-6 באפריל המצרית, פרסמה שלשום קול קורא שבו נכתב בין היתר "אנחנו נגד החזרת הפעילות הפוליטית של חמאס לאדמת ירדן. ראשית משום שזה מנוגד לחוקה, שנית, מקומה של חמאס הוא על אדמת פלסטין, ושלישית,משום שאנחנו דורשים לעצב את הזהות הירדנית כפי שדרשנו לעצב את הזהות הפלסטינית, וחקיקת הניתוק בין ירדן לפלסטין מיועד לגבש את זהותנו. יש לעצור את הענקת האזרחות לפלסטינים כדי למנוע את יישובם מחדש בירדן ולשרטט את גבולות המדינה הירדנית כדי למסד את גבולות המדינה הפלסטינית". לא יכולה להיות אמירה בהירה יותר במיוחד כשהיא באה מקבוצה שמזהה עצמה כנאמנה למשטר ולמלך הירדני.

שר ההסברה הירדני , רכאן אל-מג'אלי, התאמץ גם הוא להרגיע את ארה,ב ואת המתנגדים מבית כשהבהיר בסוף השבוע שהזמנת חאלד משעל אינה מעידה על אג'נדה ירדנית חדשה, אבל גם אם אין אג'נדה חדשה, מדיניות חדשה כבר נרקמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ