למרות הלחץ הערבי: רוסיה בולמת החלטות נגד אסד

הליגה הערבית הקפיאה את משימת הפקחים וקוראת לחברות במועצת הביטחון לקיים דיון דחוף. סוריה: החלטת הליגה נועדה ללחוץ על העולם להתערב

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

הליגה הערבית מפעילה לחצים על המדינות החברות במועצת הביטחון לקיים בהקדם האפשרי דיון רשמי על מה שמוגדר כ"הסלמה המתמשכת" בעימותים האלימים בסוריה. מוקדם יותר היום (שבת) הודיעה הליגה הערבית על הקפאת משימת הפקחים במדינה. בתגובה להחלטה זו, מסרה דמשק כי היא מופתעת ומצטערת על הצעד וכי היא עדיין מחויבת למשימת הפקחים.

"ההחלטה השלילית נועדה כדי ללחוץ על מועצת הביטחון מתוך מטרה לקרוא להתערבות בינלאומית", נמסר בהודעה שפורסמה בטלוויזיה הרשמית בסוריה, "הדבר יעודד את הקבוצות החמושות להמשיך במעשי האלימות".

בשישי קיימו חברות המועצה התייעצויות בלתי רשמיות שבמסגרתן נידונה טיוטה של הצעת החלטה צרפתית-בריטית הקוראת לחילופי שלטון בסוריה. הטיוטה, שכוללת דרישה להפסקת האלימות בסוריה נמנעת מפנייה מפורשת וישירה לפרישתו של בשאר אסד אך דוחקת בחברות המועצה לתמוך במה שמוגדר כ"העברת סמכויות" בסוריה.

מפגינים סורים מוחים על התמיכה הרוסית באסד, היוםצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אך במקביל למאמצי הליגה הערבית הדוחקת בחברות המועצה לגלות מעורבות פעילה, רוסיה הבהירה באופן חד משמעי שהיא תומכת בהמשך שלטונו של אסד. כמו כן הבהירה מוסקווה כי היא איתנה בהתנגדותה לכל מהלך אופרטיבי של מועצת הביטחון נגד סוריה.

הניו יורק טיימס דיווח היום כי דיפלומטים שקיימו באחרונה שיחות במוסקווה במטרה לשדל את רוסיה להצטרף לקריאה לחילופי שלטון "נתקלו בסירוב צונן". העיתון מציין כי מוסקווה היא כיום הבירה היחידה שבה "יש לאסד תמיכה איתנה". סגן שר החוץ הרוסי גאנדי גאטלוב אמר אתמול בראיון כי הצעת ההחלטה הצפויה להידון במועצת הביטחון "נידונה מראש לכישלון" אלא אם הפניה לאסד להסתלק מהשלטון תימחק מהטיוטה ותישאר רק הקריאה להפסקת האלימות.

רוסיה וסין סיכלו באוקטובר האחרון הצעת החלטה שכללה רק איום על הטלת סנקציות על סוריה. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, חזר והצהיר בסוף השבוע על התנגדותה של רוסיה לסנקציות נגד סוריה. הוא גם התריע והזהיר נגד כל ניסיון להתערבות צבאית בסוריה בדומה לזאת שננקטה בלוב.

לברוב הזכיר כי על שולחן מועצת הביטחון נמצאת מזה חודשים אחדים טיוטה של הצעת החלטה רוסית הקוראת "לכל הצדדים המעורבים בסכסוך בסוריה" להפסיק את פעולות האלימות. לפי דיווח רשמי של האו"ם שפורסם בתחילת השבוע, מספר ההרוגים בסוריה עומד על 5,400 ובהם גם מאות ילדים. במהלך סוף השבוע האחרון נהרגו במדינה יותר מ-100 בני אדם, באחד מסבבי האלימות החמורים ביותר מאז שפרצו העימותים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ