פעילים חילונים התעמתו עם אנשי האחים המוסלמים בקהיר

בעצרת בתחריר הקיפו המפגינים הצעירים במה של התנועה, קראו קריאות בוז והשליכו בקבוקים, במחאה על "התפייסותם עם השלטון הצבאי", לטענתם

ליאם סטאק ודיוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאם סטאק ודיוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס

קהיר. הטינה שחשים רבים מהפעילים הצעירים כלפי האחים המוסלמים התגלתה לעיני כל שלשום, כאשר מפגינים שבאו לציין את יום השנה הראשון למהפכה השתלחו בפעילי התנועה.

בעצרת שהתקיימה בשישי בכיכר א-תחריר שבקהיר הקיפו המפגינים במה של האחים המוסלמים, קראו קריאות בוז אל עבר העומדים עליה והשליכו לעברם בקבוקי פלסטיק. המפגינים מאשימים את התנועה האיסלאמית הפופולרית בסלחנות כלפי ההנהגה הצבאית שהחליפה את הנשיא המודח, חוסני מובארק.

אף על פי שהתקרית ארכה רק כחצי שעה ואין לראות בה מקרה המייצג את דעת הקהל הכללית במדינה, נראה כי כמה מאנשי האחים המוסלמים נדהמו מלהט ההתנפלות נגדם. ברגע מסוים, המפגינים, שזה שבועות מתלוננים על כך שהאחים המוסלמים התפייסו עם השליטים הצבאיים, קראו לעברם: "מכרתם את המהפכה!". העוינות כלפי האחים המוסלמים משקפת את המעבר של הקבוצות האיסלאמיות מאופוזיציה אל חיק הממסד הפוליטי, ואת תסכול הליברליים, המאשימים את הצבא בסיכול המהפכה.

מובארק מובא לבית המשפט בלונקה, אתמולצילום: אי-פי

התקרית התרחשה כאשר אלפי בני אדם שהשתתפו בצעדות לכבוד יום השנה למהפכה, נפגשו בכיכר א-תחריר, שבה הקימו האחים המוסלמים במת ענק. כשהגיעו הצועדים לכיכר, כמה מהם פרקו את זעמם על האחים המוסלמים, בין היתר בשל אישור לוח הזמנים של אנשי הצבא שקבע את העברת השלטון ליוני. ההמון הקיף את הבמה תוך כדי הטחת עלבונות ונפנוף נעליים באוויר.

דבר שהוסיף עוד שמן למדורה היה ההסתערות של מתנגדי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, על שגרירות סוריה במצרים. פעילים הסתערו על השגרירות, השוכנת כמה רחובות מהכיכר, וגרמו נזק לבניין. זו הפעם השנייה בחמישה חודשים שכוחות הביטחון המצרים לא הצליחו למנוע התקפה על בניין שגרירות. ההתקפה האחרונה כוונה לעבר שגרירות ישראל.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

בתוך כך, השבועון המצרי "רוז אל-יוסף" דיווח אתמול כי נשיא מצרים המודח שיגר מכתבים לתשעה מנהיגים שניהל עמם קשרים ידידותיים בבקשה שיסייעו לו ולמשפחתו, על רקע משפטו המתנהל בקהיר. במכתבים ביקש מובארק, בין השאר, למנוע את הוצאתו להורג וכן סיוע מצד המדינות לרעייתו סוזאן ולבניו לעזוב את המדינה.המכתבים נשלחו, בין השאר, למנהיגי ארה"ב, צרפת, סעודיה, כווית, איטליה ולבנון. במכתב דרש הנשיא המודח לשאת באחריות הבלעדית למעשיו, וטען כי בני משפחתו אינם קשורים להאשמות המיוחסות לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ