סוריה: קרבות עזים בפרברי דמשק - 34 אזרחים וחיילים הרוגים

המשטר מרכז מאמץ צבאי באזור שהפך למעוז התנגדות עיקש. הליגה ערבית מנסה לגייס את רוסיה וסין שיתמכו בתכניתן להעברת השלטון

רויטרס
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
ד-פ-א

צבא סוריה ממשיך (ראשון) במאבק על הפרברים בחלקה המזרחי של דמשק. בהתנגשויות האלימות בין הצבא למורדים נהרגו 12 בני אדם. בתקריות אחרות ברחבי המדינה נהרגו 17 בני אדם נוספים, בהם 6 חיילים בפיצוץ מטען שהוצב בצד הדרך בה נסעו מדרום לבירה. חלק מהלחימה התרחשה כארבעה קילומטרים בלבד מדמשק, בעין תמרה.

המתקפה על הפרברים היא סימן לנוכחות הגוברת של עריקי הצבא ומתנגדי משטר סמוך לדמשק ולחשש הגובר מצד המשטר בנוגע למצב. למרות שבבירה עצמה נשמר השקט מאז פרצו המהומות לפני כעשרה חודשים, הפרברים הפכו למעוז התנגדות עיקש בחודשים האחרונים. מאז החלו לרכז מאמץ צבאי בפרברים ביום חמישי האחרון, נהרגו למעלה מ-100 בני אדם.

מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל ערבי נסע למשרדי האו"ם בניו יורק במטרה לגייס תמיכה לתכנית להעברת השלטון בסוריה. אל ערבי מסר כי ארגונו עומד בקשר עם רוסיה וסין, בנות הברית של סוריה, כדי לזכות בתמיכתן בתכנית הליגה, הקוראת להקמת ממשלת אחדות תוך חודשיים, כאשר הנשיא המכהן בשאר אל אסד, יעביר את סמכויותיו לסגנו.

הליגה הערבית הודיעה מוקדם יותר היום כי היא צפויה להתכנס בחמישה בפברואר במטרה להחליט האם להאריך את משימת המשקיפים ששלחה לסוריה לפני כלמעלה מחודש. ביום שבת החליטה הליגה להשעות את משימת המשקיפים הנוכח האלימות הגוברת במדינה.

עשן מיתמר מאחד הבניינים בפרברי דמשק צילום: רויטרס

בתוך כך איראן קראה היום לנשיא הסורי בשאר אל אסד, לערוך בחירות חופשיות בארצו ולאפשר למפלגות השונות לפעול במדינה, עם זאת ציינה כי יש לאפשר לו זמן ליישם את הרפורמות הללו. מאז פרוץ המהומות איראן עמדה לצידו של אסד וגינתה בחריפות את הביקורת שנשמעה מהמערב. ככל שגבר הלחץ הבינ"ל מצד המערב והליגה הערבית, החלה איראן למתן את עמדותיה, אך הדגישה כי היא מתנגדת בתוקף למה שהיא מכנה התערבות בענייניה הפנימיים של דמשק.

ההערכות הן כי מספר ההרוגים מאז תחילת המהומות עומד על כלמעלה מ-5,400 הרוגים, עם זאת, ציין נציב זכויות האדם של האו"ם ביום חמישי האחרון כי אין באפשרות הארגון לעקוב אחר מספר הנפגעים נוכח ההסלמה באלימות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ