משבר בין מצרים וארה"ב: אמריקאים מצאו מקלט בשגרירות

כ-6 אזרחים, בהם בנו של שר התחבורה האמריקאי, שעובדים בארגונים "בוני דמוקרטיה", שוהים בשגרירות בקהיר מחשש שיאולצו להישאר במדינה

דיוויד קירקפטריק
ניו יורק טיימס, אי פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד קירקפטריק
ניו יורק טיימס, אי פי

כשישה אזרחים אמריקאים מצאו מקלט מפני השלטונות המצריים בשגרירות ארה"ב בקהיר, על רקע סכסוך מחריף בין ארה"ב למצרים על פעילותם במדינה של ארבעה ארגונים לא ממשלתיים הנתמכים על ידי האמריקאים; כך דווח אתמול (שני).

ההחלטה להעניק לעובדים האמריקאים בארגונים מקלט מבטאת שפל חדש ביחסים בין מצרים לארה"ב, שאיימה באחרונה להפסיק את הסיוע השנתי בסך 1.3 מיליארד דולר שהיא מעניקה לצבא המצרי אם לא יפעל לכונן דמוקרטיה במדינה ולכבד ארגונים לא ממשלתיים.

המועצה הצבאית העליונה השולטת במצרים החלה מצדה לנקוט צעדים לשיפור יחסיה עם ארה"ב. משלחת של קצינים נשלחה השבוע לוושינגטון לפגישות עם עמיתיהם מהצבא האמריקאי, עם חברי בית הנבחרים ועם בכירים אחרים.

שגרירות ארה"ב בקהיר. 6 אמריקאים לא הורשו לצאת ממצריםצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

דוברת משרד החוץ של ארה"ב, קייט סטאר, אישרה אמש כי "קומץ אזרחים אמריקאים החליט להישאר במתחם השגרירות עד לקבלת אישור לעזוב את מצרים". דבריה נאמרו בעקבות דיווחים בתקשורת שלפיהם נמנעה יציאתם ממצרים של שישה אמריקאים לפחות, העובדים בארגונים לא-ממשלתיים.

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר אתמול בשיחה עם כתבים כי "הבהרנו (למצרים) את דאגתנו בנושא זה ואת אכזבתנו מכך שלעשרות אזרחים אין רשות לעזוב את מצרים". הוא אישר כי בין האזרחים נמנה בנו של שר התחבורה, ריי לאהוד, אך לא ידוע אם הוא בין האמריקאים שנמצאים בשגרירות האמריקאית.

האזרחים עובדי "המכון הרפובליקאי הבינלאומי" ו"המכון הדמוקרטי הלאומי", המוגדרים כארגונים "בוני דמוקרטיה" ומקיימים קשרים הדוקים עם ראשי הקונגרס האמריקאי. הם נחקרים על ידי השלטונות המצריים, הטוענים שהפרו את חוקי המימון הזר לארגונים ללא כוונות רווח.

הממשלה המצרית טענה לעתים קרובות שארה"ב מימנה ארגונים שהיו אחראים להפגנות הרחוב במטרה לערער את היציבות במדינה, והגנרלים במועצה הצבאית אמרו שחקירת הארגונים תשפוך אור על מקורות המימון של ההפגנות. בחודש שעבר אנשי כוחות הביטחון המצרי פשטו על 10 משרדי ארגונים בינלאומיים במדינה. מצרים הדפה את הביקורות נגדה וטענה כי מדובר בחלק מחקירה לגיטימית אחר פעילויות ומימון הארגונים.

בתוך כך, שלשום נפתחו הקלפיות בבחירות לבית העליון של הפרלמנט. זהו סבב הבחירות הראשון לבית העליון והשביעי מאז החלו הבחירות בנובמבר. לבית העליון אין סמכויות ממשיות והוא אמור לייעץ בלבד. רבים צופים שיבוטל אחרי כתיבת החוקה החדשה, ואולם ייתכן שחבריו, לצד חברי הבית התחתון, יבחרו את מאה חברי מועצת החוקה המתוכננת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ