צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

בעוד נשיא מצרים המודח חוסני מובארק עשה היום (רביעי) את דרכו על מיטה ניידת לבית המשפט בקהיר, רעייתו סוזאן עושה לביתם. העיתון רוז אל-יוסף, שעד המהפכה היה חלק חשוב במערך ההסברה הממשלתי, פרסם כי הגברת מובארק חתמה על הסכם לפרסום זיכרונותיה עם בית הוצאה לאור בריטי, ששילם לה 10 מיליון ליש"ט.

על פי העיתון, סוזאן מובארק קיבלה כבר את ההמחאה, שהופקדה בסניף של בנק אוף אינגלנד בלונדון, וכתב היד כבר גמור למעשה וממתין להדפסה ולהפצה באנגליה ובארה"ב.

אחד הפרטים המעניינים בספר הוא ששליח מיוחד מטעם הממשל האמריקאי הגיע לביתה של משפחת מובארק ב-11 בפברואר – היום בו התפטר מובארק- והציע לכל בני המשפחה אשרת כניסה כפליטים פוליטיים לארה"ב. באותו זמן הציעו גם סעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות מעמד דומה לבני המשפחה. אולם, הנשיא מובארק דחה את ההצעה והחליט להישאר במצרים.

את זיכרונותיה, שמתפרסים על כ-500 עמודים, החלה סוזאן מובארק לכתוב עוד בחודש מאי 2011, כאשר התובע הכללי החליט לעצור אותה לחקירה בחשד לשחיתות. היא כותבת כי בעקבות צו המעצר ניסתה להתאבד על ידי בליעת כדורי שינה, אבל ניצלה ברגע האחרון והועברה לבית חולים. אחרי ארבעה ימים שוחררה מן החקירה אחרי שהודיעה שהיא מוותרת על כל רכושה ומסרה את האפוטרופסות על חשבונות הבנק שלה לידי הממשלה.

על פי רוז אל-יוסף, מובארק כתבה כי היא אוהבת תכשיטים וחפצים ארכיאולוגיים, והיא שאפה להיות מלכת מצרים אבל גם חלמה להיות דיילת. על בעלה היא כתבה שהוא לא האמין שהסובבים אותו ינטשו אותו. לדבריה, הוא חשש שירצחו אותו, לכן ביקש מאנשי המשמר הנשיאותי לא לעזוב אותו לרגע אפילו כשהלך לשירותים.

סוזאן וחוסני מובארקצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

בתוך כך, ממשיכה ממשלת מצרים לשלם עבור הטיפול הרפואי היקר של מובארק, שעל פי הערכות מגיע למיליוני לירות מצריות. זאת, בנוסף לעלויות ההטסה בהליקופטר מן הכלא לבית המשפט. בחלק מן העיתונים המצרים מתפרסמות דרישות להחיש את משפטו של הנשיא המודח, ואילו העיתון "אל-מוסאוור" מקדיש חלק גדול מגיליונו החדש לדיון בשאלת הוצאתו להורג, כשחלק מהמגיבים דורשים להקים בית דין עממי שישפוט במהירות את מובארק ויורה על הוצאתו להורג.

במקביל, מתקדמים הדיונים לקראת הבחירות לנשיאות שצפויות להתקיים בחודש יוני. אבל בעוד המועצה הצבאית העליונה דחתה הצעות להקדים את מועד הבחירות לנשיאות או למנות נשיא לתקופה של שנה, הפתיעה המועצה את הפרלמנט המצרי החדש כאשר פרסמה את חוק בחירת הנשיא ללא התייעצות עם הפרלמנט הנבחר. על פי החוק החדש יוכל כל אדם להיבחר לנשיאות אם יזכה בתמיכתם של 30 חברי פרלמנט או בתמיכתם של 30 אלף אזרחים ב-15 מחוזות. החוק קובע כי על המועמד להיות יליד מצרים וששני הוריו מצריים, שלא יהיה נשוי למי שאינו מצרי ושלו או להוריו אין עוד אזרחות.

החוק אינו קובע מועד מדויק לבחירות לנשיאות ומעביר את הפיקוח על תהליך הבחירות לידי ועדה בראשות שופט. בפרלמנט המצרי ובקרב תנועות המחאה רואים בחוק הזה התערבות גסה ובלתי חוקתית של הצבא בענייני הפרלמנט, ונראה כי הצבא יסכים שהפרלמנט החדש "יעיין מחדש" בפרטי החוק ואף יוכל לשנותם אם יחליט כך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ