74 בני אדם נהרגו ואלף נפצעו במהומות בתום משחק כדורגל במצרים

פריצת אוהדים לאצטדיון בפורט סעיד הביאה להתלקחות אירועים אלימים בין אזרחים לכוחות הביטחון, שלובו בשל זעם הרחוב על השלטון הצבאי

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

לפחות 74 אוהדי כדורגל נהרגו וכאלף נוספים נפצעו בעימותים אלימים שהתפתחו במהלך משחק בין הקבוצות אל-אהלי ואל-מאסרי בעיר פורט סעיד במצרים. האירוע החל מייד עם השריקה לסיום המשחק, אז פרץ קהל רב למגרש וניסה לפגוע בשחקני אל-אהלי, זאת על אף שהמשחק  הסתיים בניצחון הקבוצה המארחת 1-3.

בקטעי הטלוויזיה ששודרו בערוץ הטלוויזיה המצרי נראים שחקני אל-אהלי נסים במהירות מפני הקהל כשהם זוכים להגנה מסויימת מצדם של כוחות הביטחון. משלב זה הפך העימות בין האוהדים לזירה של לחימה מול כוחות הביטחון, ומספר הנפגעים החל לגדול במהירות.

בית החולים בפורט סעיד לא הצליח לקלוט את מספר הפצועים הגבוה ושירותי ההצלה לא יכלו לפנות את הנפגעים הרבים מהמקום. ככל הנראה, לאחר הפריצה למגרש החלו כוחות הביטחון להניס את ההמון שרמס את כל אשר נקרה בדרכו ובכלל זה עשרות בני אדם שנמחצו למוות.

מספר הנפגעים הגבוה הוביל לגל של עימותים בין תושבי פורט סעיד לבין כוחות "הביטחון
המרכזי", ומחוץ לאצטדיון החלו התנגשויות קשות עוד יותר שהסתיימו במותם של עשרות
בני אדם ובכלל זה גם מקרבם של אנשי כוחות הביטחון.

סגן שר הבריאות המצרי אמר לטלוויזיה המצרית כי רוב הפצועים סובלים מזעזועי מוח ומחתכים עמוקים והגדיר את אירוע הדמים כ"אסון הגדול ביותר בתולדות הכדורגל המצרי". התוצאות הקשות של האלימות בפורט סעיד הביאו להודעה על הפסקת משחקי הכדורגל גם ביתר המגרשים במדינה. בעקבות הצעד הזה הציתו אוהדי זמאלק את המדרגות באצטדיון הקבוצה שלהם בקהיר.

לפי דיווח במצרים, הצבא החליט לשלוח מסוקים לפורט סעיד במטרה לחלץ מהעיר את שחקני ואהדי קבוצת אל-אהלי. שחקן הקבוצה, מוחמד אבו טרייקה, אמר לאחר שנמלט מהמקום כי "זה לא כדורגל. זאת מלחמה ואנשים מתו לידינו. לא היתה אבטחה ולא אמבולנסים. אני קורא לבטל את הליגה. זה מצב נורא ואסור לשכוח את היום הזה".

התגובה הקיצונית של אוהדי אל-זמאלק המחישה כי האלימות הקשה בקהיר, כמו גם בפורט סעיד, אינה רק תולדה של זעם אוהדי הכדורגל אלא של הציבור המצרי שעדיין רואה בכוחות הביטחון המצריים כחלק מהמשטר הישן שפועל נגדו ואינו מהסס לפגוע בזכויות האדם במדינה.

גם הערב נשמעו תלונות קשות מצד עדי ראייה על האלימות שהפעילו כוחות הביטחון. אך מעבר לתגובה הקשה של כוחות הביטחון, ההתפרצות האלימה אתמול ומספר הנפגעים העצום, מצביעים על חולשתם היחסית של מנגנוני הביטחון המצריים מאז הסתיימה המהפכה והכאוס שפשה במקומות רבים במדינה.

האחים המוסלמים כבר האשימו הערב גורמים בשלטון מובארק בעידוד שפיכות הדמים. כמה מפלגות נוספות במצרים קראו לפיטוריו של מושל פורט סעיד.

פרשנים מצרים שהתראיינו בכלי התקשורת הערביים ביקרו את תגובתם האיטית והאדישה של אנשי המשטרה ואת הוואקום הביטחוני שנוצר בתקופה האחרונה במצרים. אחד הדוברים, עימאד א-דין חוסיין, עורך עיתון א-שורוק, סיפר כי זה זמן רב שיש חשש ממשי מפני התפרצות אלימות במהלך משחקי כדורגל, וכי כוחות הביטחון ידעו על כך אולם לא נעשה מספיק כדיי לעצור את ההתנגשויות. "יש כאן כאוס, אין יציבות", אמר.

ארכיון; התפרעות האוהדים באיצטידיון בפורט סעידקרדיט: Nile Tv Egyptian Tv רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ