מצרים: 3 אזרחים וקצין נהרגו ביום שלישי של עימותים

הרוחות עוד סוערות במדינה בעקבות האסון באצטדיון הכדורגל בפורט סעיד. שני מפגינים נהרגו בסואץ, אחד בבירה קהיר; אמש נפצעו מאות בני אדם

ג'קי חורי
אי-פי
ג'קי חורי
אי-פי

שלושה אזרחים וקצין בצבא מצרים נהרגו היום (שישי) ביום שלישי רצוף של עימותים בין מפגינים לאנשי כוחות הביטחון במדינה. העימותים החלו ביום רביעי בערב עם סיומו של משחק כדורגל בעיר פורט סעיד, במהלכן נהרגו 75 בני אדם ונפצעו כאלף.

על פי דיווח בסוכנות אי-פי, בעימותים קשים בעיר סואץ נהרגו הבוקר שני מפגינים, ואילו בקהיר, סמוך לבניין משרד הפנים, נהרג אזרח נוסף. רופא מתנדב מקהיר, שסירב להזדהות בשמו מחשש לחייו, סיפר כי המפגין נהרג מירי מטווח קרוב של קליע מתפצל. על פי דיווח כלי התקשורת במצרים, קצין הצבא נהרג כאשר כלי רכב נסע לכיוונו במהירות ודרס אותו.

המפגינים קראו ל"הפגנה של מיליונים" אחר הצהריים בכיכר תחריר. המפגינים קוראים להדחתה של המועצה הצבאית העליונה ולכינונה של ממשלה זמנית בהקדם האפשרי.

ערוצי הטלוויזיה המצרית דיווחו הבוקר כי שידורי הספורט טרם המשחק בפורט סעיד בין אל-אהלי לאל-מאסרי הם אלו שהלהיטו את הרוחות וגרמו לאסון הקשה שמסעיר את המדינה. בתוך כך, פיפ"א, התאחדות הכדורגל הבינלאומית הודיעה היום כי היא לא מקבלת את הודעת הממשלה המצרית על פירוק ההתאחדות, משום שאין בידיה הסמכות לעשות כן. על פי חוקי פיפ"א, ההתאחדויות הן ישויות עצמאיות שלא כפופות לשלטון במדינה.

11 מתוך 11 |
1 מתוך 11 |
עימותים סמוך לבניין משרד הפנים בקהיר, הבוקרצילום: אי-פי
2 מתוך 11 |
עימותים סמוך לבניין משרד הפנים, הבוקרצילום: אי-פי

אתמול יצאו אלפי בני אדם לרחובות, במחאה על התנהלות כוחות הביטחון באסון באצטדיון בפורט סעיד והתעמתו עם כוחות הביטחון, יותר מ-400 מהם נפצעו. המפגינים קראו לפירוק הממשלה ולהעמדתם לדין של ראש הממשלה ושר הפנים, יחד עם שורה של קציני משטרה וכוחות הביטחון. הדרישה לפירוק הממשלה והעמדת האחראים לאסון לדין נשמעה במקביל לקריאה מפורשת למועצה הצבאית העליונה השולטת במצרים, ולגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי העומד בראשה, למסור את השלטון לגורמים אזרחיים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הדיעות במצרים חלוקות בנוגע לנסיבות האסון, ולצד הטוענים כי מדובר ברשלנות של המשטרה, נשמעות טענות שלפיהן האירועים התרחשו בתיאום עם גורמים במערכת הביטחון. אך על עובדה אחת מסכימים כל הצדדים: הצורך ברפורמה ובנייה מחדש של מנגנוני ביטחון הפנים והמשטרה במצרים.

המפגינים קראו לסילוק המועצה הצבאית, ואף נשמעו קריאות להוציא להורג את הגנרל טנטאווי. מאות נפצעו במהלך ההפגנות. המפגינים הזועמים התקדמו לעבר אנשי כוחות הביטחון בקללות, הזיזו את חלק מהמחסומים שהוצבו במקום והשליכו לעברם נעליים ואבנים. המשטרה הגיבה בריסוס גז מדמיע בניסיון לפזרם, ולפי דיווחים, אף ירתה לעברם כדורי גומי.

האירועים, שהוגדרו כקשים ביותר בתולדות הכדורגל המצרי, הביאו להחלטות מיידיות של הממשלה, שהכריזה על שלושה ימי אבל. בין היתר, הודח מושל מחוז פורט סעיד מתפקידו, פוזרה התאחדות הכדורגל המצרית והוחלט כי ראשיה ייחקרו בגין רשלנות. המשטרה המצרית דיווחה על עשרות עצורים החשודים בהפרת הסדר שיובאו לחקירה בימים הקרובים.

הפרלמנט המצרי קיים ישיבת חירום בה הודיע ראש הממשלה, כמאל אל-גנזורי, כי הוא מוכן לעמוד בכל חקירה. במקביל, קיבל הפרלמנט החלטה המאפשרת להעמיד לדין את שר הפנים, האחראי על מנגנוני הביטחון במצרים, בגין רשלנות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ