מהומות "אסון הכדורגל" נמשכות, וצבא מצרים מאבד שליטה

אחרי 12 הרוגים בעימותים, הבעיה המיידית איננה שיקום הכלכלה וניסוח חוקה, אלא אבדן תחושת הביטחון האישי. ולמרות הכל, לטנטאווי אין כרגע תחליף

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

היום הרביעי למהומות במצרים, שהחלו במותם של 74 בני אדם במגרש הכדורגל של פורט סעיד, מצביע על אבדן שליטה של הצבא ועל סכנת התפשטותן של המהומות לכל חלקיה של מצרים. דיווחים שמגיעים מלוקסור שבדרום ומאלכסנדריה שבצפון, ומשכונות רבות בקהיר מספרים על התכתשויות בין אזרחים לבין עצמם ובין אזרחים לבין כוחות הביטחון. 12 בני אדם כבר נהרגו במהומת אלו, ועוד מאות נפצעו.

למועצה הצבאית העליונה ולממשלת מצרים אין מה להציע לציבור כדי להרגיע את הרוחות. פיטוריהם של מושל מחוז פורט סעיד ושל הממונה על הביטחון בעיר, הקמתה של ועדת חקירה ומניעת יציאתם של החשודים הבכירים מהמדינה לא משכנעת את המפגינים. הם, יחד עם התנועות הפוליטיות כבר הפכו את האירוע הטרגי מיום רביעי לפרשה פוליטית אדירת ממדים, שתחייב את הצבא לנקוט באסטרטגיה חדשה.

הדרישה המרכזית של המפגינים היא להעביר לאלתר את השלטון מידי הצבא לידי ממשלה אזרחית, כשהפגנת ענק שתדרוש "קודם לבחור את הנשיא" הולכת ומתארגנת. יתכן שבסופן של ההתייעצויות שיקיימו ראשי הצבא עם המועצה המייעצת ועם הפרלמנט המצרי, יחליט הגנרל חוסין אל-טנטאווי - ראש המועצה הצבאית העליונה - להקדים את הבחירות לנשיאות מחודש יוני לחודש מאי. זאת, למרות שגם אתמול הכריז דובר המועצה כי אין כל כוונה לשנות את לוח הזמנים המתוכנן.

המהומות בקהיר, היוםצילום: רויטרס

אפשרות אחרת היא שהצבא יחליט לפטר את ממשלתו של כמאל אל-גנזורי, או לפחות להורות על פיטוריו של שר הפנים כדי לרצות את הציבור, כפי שעשה כבר שלוש פעמים בעבר כאשר ההפגנות החלו לאיים על יציבות המדינה. כך, יוכל הצבא לנטרל את הדרישות הפוליטיות של המפגינים, אולם החשש הוא שגם הקדמת העברת השלטון לא תוכל לפתור את בעיותיה המיידיות של מצרים.

הבעיה המיידית איננה רק שיקום הכלכלה וניסוח החוקה החדשה, אלא אבדן תחושת הביטחון האישי והציבורי. מדי יום מדווחים כלי התקשורת על מעשי שוד של בנקים ומוסדות מימון, על התנכלות לעוברי אורח, חטיפה בשארם א-שייח, על חוסר יכולתה של המשטרה לאכוף את החוק, על אלפי תביעות נזיקין שאינן מטופלות, ועל "עבריינות זעירה" שאפילו אינה מגיעה לידיעת המשטרה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב פרשנויות "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

"זו איננה עוד התקופה הראשונה של ההפגנות שבה כולם הרגישו תחושה עילאית של שינוי, של סולידריות ושל ביטחון מלא בצבא, שהיה לבעל בריתה של המהפכה" אמר ל"הארץ" עיתונאי מצרי שעובד בעיתון "אל-אהראם". "אז, כשישבנו באוהלים בכיכר תחריר, הגיעו גברים ונשים והביאו לנו אוכל, רוכלים נתנו שתייה בחינם והתחבקנו עם החיילים. היום אני חושש לצאת לרחוב כי אינך יודע מי עלול לתקוף אותך ובעיקר, לא היה לך למי להתלונן. אני מרגיש שהחיילים הפשוטים מתחילים להיות מתוסכלים ואולי אפילו שונאים את המפגינים. זהו מצב מסוכן שעלול להתדרדר לירי. אני מתפלא שעדיין לא ראינו ירי מסיבי ברחובות".

בשבוע הבא תציין מצרים את יום השנה להסתלקותו של מובארק מן השלטון, וסיום משפטו עדיין לא נראה באופק. גרירת הרגליים במשפטם של בכירי המשטר הקודם מעצימה את זעם הרחוב, ויש חשש מפני הכוונה לתקוף את כלא טורה - בו עצורים בני משפחת מובארק - כדי לנסות ולהוציאם להורג. משאל שקיים העיתון "אל-שורוק" מצביע על כך ש-70% מהמשיבים דורשים הקמת בתי דין מהפכניים כדי לשפוט בהם את מובארק, ורק 15% דורשים להקים ועדת חקירה. תוצאות אלו, מוטות ככל שיהיו, מצביעות באופן מובהק על כך שהציבור כמעט ואינו מאמין שהמשטר החדש ידע כיצד לטפל באשמים, וכי הציבור דורש "צדק מיידי", כלשון אחת הסיסמאות.

כוחות גדולים של הצבא שומרים על הכלא, וכוחות רבים אחרים מקיפים את משרד הפנים, בניין הטלוויזיה ותחנות משטרה רבות, ונראה כי הצבא מותח את יכולותיו בערים עד קצה היכולת. עם זאת, סובל הצבא מכרסום עמוק במעמדו, ויותר ויותר מאמרי ביקורת בעיתונות מצביעים על התנהלות כושלת של הצבא - הן בפרשת משחק הכדורגל והן בהפגנות שבאו אחריהן. זאת, בעוד מפקד הצבא טנטאווי נמנע מלהופיע בציבור, ושולח את ראש הממשלה לדבר במקומו. האשראי של טנטאווי הולך ומתפוגג. הבעיה היא, שאין לו כרגע תחליף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ