לתושבי חומס לא היה לאן לברוח

30 שנה אחרי הטבח שביצע אביו בחאמה, אסד הבן ממשיך בהרג בני עמו: כ-300 בני אדם נהרגו בהפגזת פתע בלילה שבין שישי לשבת

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

עשרות הלוויות המוניות נערכו אמש בחומס שבסוריה להרוגי ההפגזה שביצע משטר אסד בלילה שבין שישי לשבת. ההפגזה בחומס התרכזה בעיקר ברובע חאלידייה והוגדרה האכזרית ביותר מאז פרוץ ההתקוממות בסוריה, לפני כ-11 חודשים. מניין הרוגים הגיע לפי הדיווחים ליותר מ-300 ומספר הפצועים עלה על 1,600. ההפגזה אירעה ערב ההצבעה על סוריה במועצת הביטחון של האו"ם, וימים אחדים לאחר ציון 30 שנה לטבח שביצע אסד האב בחאמה.

בשישי בערב תושבים בשכונת אל חאלידייה, הקרובה למרכז העיר, החלו לדווח על הפצצה מסיבית של ארטילריה על בתים ומסגדים בשכונה שהיתה מכותרת על ידי כוחות הצבא הסורי. חלק מהבניינים קרסו על יושביהם ופעילים הציגו סרטונים שבהם נראו הרוגים ופצועים מוטלים בתוך מסגדים. תושבים בשכונה העידו כי ההפגזה החלה בסמוך לשעה שמונה בערב. על פי העדויות, 36 בניינים ובתים נפגעו. וליד, אחד התושבים בשכונה, סיפר לכתב רויטרס כי לא היתה שום התראה מוקדמת: "ישבנו בבית ופתאום פגזים החלו ליפול בכל מקום". פעיל נוסף סיפר כי לתושבים לא היו אמצעי הגנה וכי חלק גדול מהגופות נותר מתחת להריסות. בשלב מסוים, דיירי הקומות העליונות בבתי המגורים עזבו את דירותיהם מתוך חשש שההפגזה, שתוארה כלא ממוקדת, תהרוס את בתיהם.

עשרות תושבי חומס בטקס קבורה להרוגי ההפגזה שאירעה בלילה שבין שישי ושבתצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

תושב סיפר כי האנשים הסתתרו בחושך בלי מים ובלי מזון, ושהתרבו מספר המחסומים בשכונות. "אחרי התקריות האלו אף אחד בעולם לא יכול להאשים אותנו על שאנחנו נלחמים, גם אם נשתמש בסכיני מטבח", אמר לניו יורק טיימס תושב בן 40, שכינה את עצמו אבו-עומאר. רופא מקומי התראיין באל-ג'זירה באנגלית וקרא לעולם להתערב ולמנוע את הטבח. לדבריו יש מחסור חמור בציוד רפואי, אמבולנסים ומנות דם: "בשכונה נפתחו שני בתי חולים שדה שיכולים להתמודד רק עם כ-60 מקרים. אין לנו איך להתמודד עם כמות גדולה כזו של נפגעים, אנחנו קוראים לכל מי ששומע ויכול להגיע לבתי החולים לתרום דם, שיעשה זאת במהרה".

במרכז הסורי לזכויות אדם האשימו את המשטר במניעת כניסת אמבולנסים לשכונה כדי להעביר פצועים לבתי חולים אחרים: "מה שקורה בחומס זה טבח אמיתי". דובר ועדות המהפכה בסוריה, עומר אדלבי, העריך כי מספר ההרוגים יעלה בימים הקרובים מאחר שחלק מהפצועים במצב קשה מאוד ואין מי שיטפל בהם. לדבריו, ברובע אל חאלידייה נפלו לא פחות מ-350 פגזים ורקטות. צילומים שהועברו באמצעות טלפונים ניידים הראו תושבים נמלטים על נפשם. חלקם הסתתרו בתוך מסגדים מתוך מחשבה שהצבא לא יפגע באתרים קדושים. חלק מהמסגדים הפכו למרפאות שדה ורופאים עברו מפצוע לפצוע וניסו לתת טיפול ראשוני.

על פי הודעה שפרסמה המועצה הלאומית הסורית, המאגדת את רוב קבוצות האופוזיציה, ההחלטה להפגיז את חומס, תוך שימת דגש על רובע אל חאלידייה, התקבלה על ידי המשטר בעקבות דיווחים על עריקים רבים שנטשו את הצבא הסדיר והצטרפו לכוחות הצבא החופשי, צבא המורדים. על פי עדויות, ההפגזות נמשכו עד שעות הבוקר המאוחרות ולקראת הצהריים החלו להתברר ממדי האסון. רבים מהתושבים ניצלו את ההפוגה לבריחה או לחפש את יקיריהם שהיו קבורים מתחת להריסות.

הניו יורק טיימס דיווח כי ההתקפה החלה לאחר שעריקים מצבא סוריה תקפו שני מחסומים של הצבא ושבו חיילים. אחד הפעילים סיפר שמדובר ב-13 חיילים שבויים, פעיל אחר נקב במספר 19. חבר פורום המהפכה הסורית האני אל עבדאללה העיד בשיחה לכתב סוכנות הידיעות הצרפתית כי ההפגזה הופסקה בבוקר: "האנשים ניצלו את ההפוגה ויצאו לרחובות, חלקם מחפשים את ילדיהם. היו אנשים שניסו לחפש בהריסות בידיהם, כי אין שום כלים שיכולים לעזור להם". התמונות שפורסמו היו תמונות זוועה, שבהן נראו גופות מרוטשות, גם של נשים וילדים. בשעות הערב התקיימו ההלוויות. דובר ועדות המהפכה אחמד קסיר אמר כי תפילות התקיימו במסגדים ובכנסיות לעילוי נשמתם של הקורבנות. במועצה הלאומית הסורית אף הזהירו כי הצבא נערך למתקפה בפרברי דמשק ובעיירה ג'סר א-שוג'ור בצפון המדינה.

חומס, השוכנת בקרבת הגבול עם לבנון, היא אחד מסמלי המרד במשטר אסד. העיר משקפת את הרכב האוכלוסייה המגוון בסוריה. יש בה רוב סוני, שתומך בהתקוממות, אך לפחות בשלוש שכונות מתגוררים בעיקר עלאווים.

ההתקוממות בסוריה פרצה לפני כ-11 חודשים. על פי הדיווחים נהרגו כ-7,000 בני אדם, ובעיר חומס מספר הקורבנות הגבוה ביותר.

הטלוויזיה הסורית הרשמית ציטטה גורם רשמי שהכחיש בתוקף את הפגזת העיר חומס והדיווחים שיצאו מהעיר. לדבריו, לא היה שום ירי מצד הצבא הסורי ומי שמטיל אימה על התושבים הם כוחות המורדים, שרוצים להפעיל לחץ על המדינות החברות במועצת הביטחון, ערב ההצבעה על ההחלטה לגנות את סוריה. הטלוויזיה הסורית שידרה אתמול תמונות מתוך העיר חומס, שבהן נראו כבישים ריקים ללא שום אירועים חריגים. עוד נמסר כי כמה ערוצים משתמשים בצילומים ישנים ותמונות מפוברקות כדי לדווח על הרג אזרחים. הממשלה הסורית מאשימה את התקשורת במסירת מספרים דמיוניים. סוכנות הידיעות הממלכתית סאנ"א, הכריזה כי "החיים בפרברי דמשק, בחאמה ובחומס נורמליים". עיתונאים לא הצליחו להגיע לחומס ומתקשים ליצור קשר טלפוני עם תושביה.

"מדובר בהתקפה שלא היתה כדוגמתה", אומר מוחמד סאלח, פעיל אופוזיציה מחומס, שלאחרונה ברח לעיירה אחרת כדי להימלט מהמאבק המסלים בעיר. "מכל הבחינות מדובר בטבח", אמר תושב חלדייה, שכינה את עצמו אבו-ג'יהאד. "ראיתי גופות ערופות ראש של נשים וילדים שרועות על הכבישים. זה נורא, זה לא אנושי. כל הלילה עזרתי לאנשים להגיע לבתי החולים".

הבית הלבן פרסם לאחר האירועים הצהרה המאשימה את סוריה ב"רצח מאות אזרחים סורים, כולל נשים וילדים". הנשיא אובמה גינה את מה שכינה "ההסתערות המזעזעת של ממשלת סוריה על תושבי חומס" והכריז כי לנשיא בשאר אסר "אין כל זכות להמשיך ולהנהיג את סוריה ושאסד איבד את הלגיטימיות שלו בעיני בני עמו ובעיני הקהילה הבינלאומית". שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, אמר כי "הטבח בחומס הוא פשע נגד האנושות, והאחראים לו יצטרכו לתת את הדין על מעשיהם".

מחאות פרצו אתמול בשגרירויות סוריה ברחבי העולם, כולל במצרים, גרמניה, יוון וכווית. תוניסיה אף גירשה את שגריר סוריה. מפגינים התאספו סביב הנציגויות, ככל שנוספו ידיעות על הרוגים בטוויטר ופייסבוק. בקהיר, כ-100 מפגינים הסתערו על שגרירות סוריה ב-3 לפנות בוקר בשבת, קרעו את שער הברזל מציריו, שרפו חלקים מהקומה הראשונה והחריבו חלק גדול מלשכת השגריר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ