מצרים: הנשיא לשעבר מובארק צפוי להצטרף לבניו בבית הכלא בקהיר

הנשיא המודח ששוהה כעת בבית חולים צבאי, צפוי לעבור בחודשים הקרובים לכלא טורה בבירה המצרית. ייתכן כי ההודעה נועדה להפחית את זעם המפגינים כלפי הממשלה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שר הפנים במצרים הורה לבית החולים בכלא טורה שבקהיר להתכונן לקלוט את הנשיא המודח חוסני מובארק, השוהה כעת בבית חולים צבאי. בכלא טורה שוהים כבר שני בניו של מובארק בן ה-83, כמו גם בכירים בממשלתו.

בהודעה שפרסם משרד הפנים נכתב כי השר מוחמד איברהים "קיים פגישה עם חברי פרלמנט... במהלכה הודיע כי יש להכין את בית החולים במהירות האפשרית". בכיר במשרד אמר לרשת הטלוויזיה "אל-חיאת" כי כלא טורה יהיה מוכן לקליטת הנשיא לשעבר תוך חודשיים. עם זאת, הוא ציין כי המעבר יוכל להתבצע רק לאחר הוראה של בית המשפט, או של תובע בעיר.

במקביל, הורה שר הפנים לפזר את בכירי ממשלה מובארק הכלואים ב"טורה" בין חמישה בתי כלא, זאת בעקבות לחץ מטעם מפגינים המאשימים את הרשויות בהענקת יחס מיוחד לאסירים קרובי מובארק. העברתם צפויה להתבצע בתוך 48 שעות.

מובארק מובא לבית המשפט בקהיר בחודש שעברצילום: אי–פי

בתוך כך, ממשיכה ממשלת מצרים לשלם עבור הטיפול הרפואי היקר של מובארק, שעל פי הערכות מגיע למיליוני לירות מצריות. זאת, בנוסף לעלויות ההטסה בהליקופטר מן הכלא לבית המשפט.

מובארק אושפז בבית החולים עם תחילת חקירתו באפריל בשנה שעברה. בתחילה שהה בבית חולים בסמוך לים סוף, ולאחר מכן הועבר לבית החולים הצבאי בפאתי קהיר. בזמנו, טענו בכירים כי כלא טורה לא ערוך להתמודד עם מצבו הבריאותי.

ייתכן כי ההודעה מהווה ניסיון של המועצה הצבאית העליונה וממשלת מצרים להרגיע את הרוחות, על רקע יום ההפגנות החמישי במהומות שהחלו עם מותם של 74 בני אדם במגרש הכדורגל של פורט סעיד. בשבוע הבא יצויין במצריים יום השנה להסתלקות מובארק מהשלטון, אולם סיום משפטו עדיין לא נראה באופק. גרירת הרגליים במשפטם של בכירי המשטר הקודם מעצימה את זעם הרחוב, ולא פעם עלה החשש מפני תקיפת כלא טורה, בניסיון להוציא את בני משפחת מובארק להורג.

משאל שקיים העיתון "אל-שורוק" מצביע על כך ש-70% מהמשיבים דורשים הקמת בתי דין מהפכניים כדי לשפוט בהם את מובארק, ורק 15% דורשים להקים ועדת חקירה. תוצאות אלו, מוטות ככל שיהיו, מצביעות באופן מובהק על כך שהציבור כמעט ואינו מאמין שהמשטר החדש ידע כיצד לטפל באשמים, וכי הציבור דורש "צדק מיידי", כלשון אחת הסיסמאות.

משפטו של מובארק נפתח באוגוסט, וחודש בסוף דצמבר. הנשיא לשעבר מואשם באחריות למותם של כ-840 מפגינים בהתקוממות העממית נגד השלטון, שאילצה אותו להתפטר מתפקידו לפני כשנה.

לפני כשבועיים דיווח השבועון המצרי "רוז אל-יוסף" כי מובארק שיגר מכתבים לתשעה מנהיגים שניהל עמם קשרים ידידותיים בבקשה שיסייעו לו ולמשפחתו, על רקע משפטו המתנהל בקהיר. במכתבים ביקש מובארק, בין השאר, למנוע את הוצאתו להורג וכן סיוע מצד המדינות לרעייתו סוזאן ולבניו לעזוב את המדינה.המכתבים נשלחו, בין השאר, למנהיגי ארה"ב, צרפת, סעודיה, כווית, איטליה ולבנון. במכתב דרש הנשיא המודח לשאת באחריות הבלעדית למעשיו, וטען כי בני משפחתו אינם קשורים להאשמות המיוחסות לו.

Read this article in English:  Mubarak may be moved to Cairo prison hospital

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ