לוורוב: אסד התחייב לעצור את האלימות; מציע מו"מ עם האופוזיציה

הנשיא הסורי הציע כמה פעמים דיאלוג עם מתנגדיו, אך הצעותיו נדחו ולאחרונה הודיע גוש האופוזיציה הגדול שלא ינהל שיחות עם המשטר כל עוד הוא בשלטון

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

על פי דיווחים ראשונים על תוצאות שיחותיו של שר החוץ הרוסי סרגיי לוורוב עם הנשיא אסד הסכים אסד לחדול מפעולות האלימות והוא מוכן לנהל שיחות עם האופוזיציה. כמו כן התחייב אסד ליישם את הדרישות של הליגה הערבית והוא יתיר את כניסתה של משלחת גדולה של פקחים מטעם הליגה הערבית אם הליגה תחליט לשגרה. בנוסף תודיע סוריה על עריכת משאל עם על החוקה החדשה שניסוחה צפוי להסתיים החודש, ועל פיה יתבטל בין היתר מונופול השליטה של מפלגת הבעת'. לוורוב, על פי הדיווחים, הציע לאסד לתת חסות לשיחות בין המשטר לאופוזיציה והן עשויות להתקיים במוסקבה או בכל מקום אחר על פי הסכמת הצדדים.

אם אכן השיג לוורוב את ההסכמות הללו אין בהם חידוש רב שכן אסד הציע כמה פעמים בעבר דיאלוג עם האופוזיציה אולם התברר כי תנאיו לקיום השיחות רחוקות מלרצות את האופוזיציה. לאחרונה הודיעו ראשי המועצה הלאומית הסורית, גוש האופוזיציה הגדול ביותר, כי אינו מוכן לנהל שיחות עם המשטר הסורי כל עוד אסד מכהן בתפקידו.

גם הליגה הערבית עדיין לא החליטה אם בכוונתה לחדש את פעילות משלחת הפקחים אחרי שכוחות הצבא וכנופיות הביריונים שפועלים מטעמו התנכלו לפקחים ופצעו כמה מהם. בעקבות כך הודיעו מדינות המפרץ ובראשן סעודיה על הסגת הפקחים מסוריה ובכך גם הוקפאה עבודת הפיקוח לחלוטין.

פגישת נשיא סוריה אסד ושר החוץ הרוסי לוורובצילום: אי–פי

לפני זמן קצר היום הודיעו שש מדינות המפרץ על החזרת שגריריהן מסוריה וכי הורו על לשגרירי סוריה לחזור לדמשק. צעד זה הוא המשך להחזרת השגרירים התוניסאי, האמריקני והבריטי מדמשק ונראה כי מדינות נוספות יודיעו על נתק דיפלומטי עם סוריה.

מנגד, מזכ"ל הליגה נביל אל-ערבי אמר היום כי יציג את ההצעה לחידוש הפיקוח בפני מושב שרי החוץ הערביים שיתכנס בשבת בריאד בירת סעודיה. הצעה זאת עלולה להיתקל בהתנגדות עזה מצד סעודיה וקטר, במיוחד אחרי ששגריר רוסיה באו"ם ויטאלי צ'ורקין איים על ראש ממשלת קטר ושר החוץ שלה חמד בן ג'אסם אל ת'אני. אל ת'אני הזהיר את השגריר הרוסי באו"ם מפני הטלת ווטו על הצעת ההחלטה בענין סוריה שכן "רוסיה עלולה לאבד את כל מדינות ערב".

על כך השיב צ'ורקין "אם תדבר אלי שוב בצורה כזאת לא ישאר עוד דבר כזה ששמו קטאר. אתה כאן אורח בסך הכל, חזור לגודלך הטבעי. אני אינני מדבר איתך בכלל. אני מדבר בשמה של רוסיה הגדולה ורק עם הגדולים".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

השאלה המרכזית עכשיו היא האם האופוזיציה תסכים לתת הזדמנות לדיאלוג נוסף תחת חסות רוסית ומה יהיו התנאים המוקדמים לשיחות אלה הן מצידה והן מצד המשטר. בה בעת התפתחה מחלוקת עמוקה בין המועצה הלאומית לבין הצבא הסורי החופשי כאשר מפקדו, הקולונל ריאד אל-אסעד האשים את המועצה ב"מכירת העניין הסורי וכי בפעולותיה היא זוממת נגד העם".

מפגן תמיכה של נאמני אסד במשלחת הרוסית לרגל ביקור שר החוץ לוורובצילום: אי–פי

מחלוקת עמוקה התעוררה גם בין אל-אסעד לבין הגנרל מוסטפא אל-שייח, הקצין הבכיר ביותר שערק מצבא סוריה, על ניהול המערכה הצבאית ועל הפיקוד על כוחות העריקים. מחלוקות אלה לצד מחלוקות פנימיות בתוך המועצה הלאומית הסורית עלולות להקשות מאוד על גיבוש מדיניות אחידה מצד גופי האופוזיציה כלפי היוזמה הרוסית.

במקביל הודיע היום ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן על כוונתו לגבש יוזמה טורקית חדשה בשיתוף עם מדינות נוספות "שניצבות לצד העם הסורי ונגד המשטר". אולם עד כה לא ברור מה יהיה מתווה היזומה החדשה והאם טורקיה מתכוונת לסנקציות קשות נוספות או לפעולה דיפלומטית.

בסוריה עצמה דווח על למעלה מ-144 הרוגים ביממה האחרונה רובם בעיר חומס וסביבתה. בעיר חלב מדווחים אזרחים על מחסור חמור בדלק ובערים אחרות יש מחסור במוצרי מזון בסיסיים ובתרופות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ