ההשפעה הרוסית: אסד מטפל בחומס כמו פוטין בצ'צ'ניה

מלחמה במורדים, הפצצה, טבח, גירוש והשתלטות: השיטה הרוסית שהצליחה בגרוזני מיושמת כעת בסוריה. בהפגזה הכבדה היום נהרגו כ-70 בני אדם

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

סרטי הוידיאו המטלטלים שמעלים אזרחים סוריים לאינטרנט, הדיווחים שמספרים על הפצצות צפופות על רובעי מגורים בעיר חומס והתקפה בעיר הדרומית דרעא, מספר ההרוגים הרב - כרגע כ-70 בני אדם, בהם 20 פגים שמתו בגלל שהצבא הסורי ניתק את החשמל לרובע בו מצוי בית חולים - מעידים על האסטרטגיה של אסד פחות מיממה אחרי ביקורו בדמשק של שר החוץ הרוסי סרגיי לוורוב.

אחר הצהרים דווח כי מכונית ממולכדת התפוצצה בעיר חומס, וניתכו עליה הפגזות כבדות. בסך הכל נמנו 68 הרוגים בעיר עד השעה שלוש בצהרים. על פי דיווחים שמגיעים מהעיר נחרבו בה היום למעלה מ-20 בניינים. כתב הבי-בי-סי שנמצא כעת בפאתי חומס מדווח כי היא מופצצת מזה חמישה ימים ברציפות, וכי היום היתה ההפצצה הכבדה ביותר. הוא מדווח על חרושת של שמועות בעיר באשר להיקפי ההרס וההרג, ועל אווירה של היסטריה וייאוש.

נראה שאם יש משהו שאסד למד מן הניסיון הרוסי הוא סוג המלחמה שניהלה רוסיה בצ'צ'ניה: מערכה כוללת נגד מורדים, הפצצת ערים, טבח ללא אבחנה, גירוש אוכלוסיה ולבסוף השתלטות. זהו סוג הלחימה שמנהל עכשיו אסד נגד העיר חומס, עיר מפתח, השלישית בגודלה בסוריה שבה מתגוררים למעלה ממיליון ומאתיים אלף אזרחים, אשר ניצחון בה, להערכת המשטר הסורי, יחולל את התפנית שאותה רוצה הממשל להשיג.

אמנם גם בערים קטנות יותר, כמו אדלב ודרעא מתחוללים קרבות מקומיים, וכך גם בכפרים גדולים ובפרברים בקרבת דמשק, אבל השתלטות על חומס עשויה להשפיע על המשך המאבק בשאר חלקי המדינה. חומס מכותרת ונתונה בסגר קשה והמלחמה בה מתנהלת רובע אחרי רובע כאשר ברובעים באבא עאמר ואינשאאת זועקים התושבים לעזרה באמצעות רמקולי המסגדים.

חייל מכוחות המורדים באידליב, היוםצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

הדיווחים מחומס מספרים לא רק על ירי של טנקים, מרגמות ורקטות, אלא על פחד לנוע ברחובות או להגיע למרפאה ולבית החולים. רשת החשמל והטלפונים מנותקת, קיים מחסור בתרופות ומוצרי מזון הולכים ואוזלים. אל מול ההתקפה הכוללת הזאת, צבא סוריה החופשי, שנשען על נשק קל, מקלעים וכמות קטנה של שריוניות, אינו יכול להשיב מלחמה של ממש, קל וחומר להשיג הכרעה. ללא סיוע צבאי מבחוץ, יכולים המפגינים לסמוך רק על נחישותם ועל מאמץ דיפלומטי שעד כה לא הצליח להשיג הפסקת אש

הלחץ והבדידות הדיפלומטיים, שכוללים את סגירת שגרירויותיהן של מדינות המפרץ הפרסי, של ארה"ב, בריטניה ספרד ובלגיה, גירוש שגרירי סוריה מאותן מדינות והמתקפה המילולית מפי אנקרה, וושינגטון ולונדון, אינם מרשימים את אסד - לפחות עד כה. גם הסנקציות שמתכוונות מדינות אירופה להטיל על סוריה, בהן הקפאת פעילותן עם הבנק המרכזי של סוריה ואיסור נחיתה של מטוסים סוריים בשטחן של מדינות אלה, אינו מנתק לחלוטין את סוריה מסביבתה. איראן, עיראק, רוסיה וסין משמשות עורף כלכלי ולוגיסטי למשטר, הצבא ממשיך לקבל את משכורותיו כסדרן, ותחמושת לא חסרה. המחסור בדלק בחלק מן הערים משפיע אמנם על אורח החיים ומשבית את כלי הרכב הפרטיים, אבל בחלקים רבים של המדינה החיים עדיין מתקיימים פחות או יותר כרגיל.

התחייבותו של אסד ללוורוב להביא להפסקת האלימות "מכל הצדדים" היא שפה נקייה לכך שהוא יביא תחילה לשקט מצד המפגינים ורק אחר כך ינצור את אש הצבא. אם לשפוט על פי הצהרותיו הפומביות של שר החוץ הרוסי, נראה שרוסיה מסכימה לאופן פעולה זה. מנגד, טורקיה יוזמת כינוס בינלאומי שיטפל במשבר הסורי, כאשר שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, יגיע היום לוושינגטון כדי לתאם עמדות, אך לכינוס זה לא תהיה משמעות ללא הסכמה לפעול בכוח נגד אסד.

כבר לפני שבועיים הציע שליט קטאר לשגר כוחות צבא ערביים לסוריה אבל הצעתו, כצפוי, נדחתה על יד חברות הליגה הערבית. ייתכן שככל שתתרחבנה התקפות צבא סוריה תחול תפנית בעמדה הערבית והליגה עשויה בסופו של דבר לדרוש התערבות כזאת. אז יצטרכו מדינות המערב, ובעיקר ארה"ב, להחליט האם הן מוכנות להתקפה עוקפת או"ם, לעימות מול רוסיה, שעלול להתפתח למערכה צבאית, ולכך שאיראן תצטרף גם היא למלחמה על ידי פתיחת חזית מקומית במפרץ הפרסי.

אל מול החששות הללו, ניצב שיקול חשוב אחר. התקפה זרה על סוריה עשויה להבהיר לאיראן שהמערב אינו נרתע מלתקוף את בת בריתה. מפגן כוח כזה יכול אמנם לעודד את איראן לתגובה צבאית, אבל הוא גם עשוי לדחוף אותה לשקול את צעדיה בכל הנוגע לפיתוח הגרעין. יש כבר מי שסבור שהתקפה על סוריה למען זכויות אדם עשויה למנוע מלחמה נגד איראן למען בלימת תכנית הגרעין שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ