המורדים מחכים שחאלב ודמשק יתעוררו; דיווח על הרג קצין בצבא סוריה

האם אסד עומד מאחורי ההתחממות בטריפולי שבלבנון? בינתיים מדווחת סוכנות הידיעות הסורית כי חמושים חיסלו קצין בכיר בדרגה המקבילה לתא"ל

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"איך הפכה דמשק לבובה ביד השלטון העריץ?" תמה ד"ר משארי אל-נעים, במאמר שפרסם בעיתון הסעודי "אל-ריאד". "מתי תתחיל חאלב לזוז ומתי היא תעמוד מול העריץ, מתי היא תביע את גאונותה ותיזכר בהיסטוריה שלה? נדמה כי העיר הזאת נרדמה ושכחה להתעורר". קינתו של ההיסטוריון זכתה ביום שישי לתגובה כאשר הפיגועים בעיר חאלב בהם נהרגו לפחות 28 בני אדם הציבו את העיר הזאת, השנייה בגדולה במדינה, בראש מהדורות החדשות. האם חאלב התעוררה סוף סוף?

השאלה שמטרידה עכשיו את המשטר הסורי ואת האופוזיציה, את וושינגטון כמו את לבנון היא מי אחראי לפיגועים האלה. סוריה מיהרה אתמול להאשים "מדינות ערביות ומערביות" בכך שהן עומדות מאחורי שני הפיגועים ליד מתקנים צבאיים באחת הערים הקדומות באזור. האופוזיציה והצבא הסורי החופשי מאשימים את המשטר שיזם את הפיגועים כדי להסיט את תשומת הלב מן הטבח שמתרחש בעיר חומס ומן הכוונה לכבוש מחדש את העיירה זבדאני שעליה השתלט הצבא הסורי החופשי. המודיעין האמריקאי מעריך שמדובר בפלג של ארגון אל-קאעדה אשר חצה את הגבול מעיראק ומצא לעצמו בסיס פעולה חדש בסוריה.

לכל אחת מן האשמות והרמיזות הללו יש על מה להתבסס. סעודיה למשל הייתה מעורבת בעבר במימון מיליציות סוניות בעיראק שפעלו נגד השליטה השיעית, קטאר, שמוליכה עכשיו קו נוקשה נגד סוריה ושליטה אף הציע לפני כשלושה שבועות לשגר כוחות צבא ערביים לסוריה, סייעה למורדים בלוב ובתוניסיה והיום היא "חשודה" בכך שהיא מעורבת בפוליטיקה התוניסאית. טורקיה מעניקה בסיס לוגיסטי לצבא הסורי החופשי, ועל פי דיווחים של גורמי אופוזיציה סוריים, דרך טורקיה מגיעים גם משלוחי נשק לסוריה, טענה אותה מכחישה טורקיה בתוקף.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

הפגנת תמיכה באסד בדמשק השבוע, עם הגעתו של שר החוץ הרוסי לוורובצילום: אי-אף-פי

בה בעת, הצבא הסורי החופשי כבר הוכיח את יכולתו לבצע פיגועים באמצעות מטעני חבלה מאולתרים, ומפקדיו הודיעו לפני מספר שבועות כי הם מתכוונים לעבור ל"התקפות איכותיות" נגד יעדים של צבא סוריה.

ייתכן שהתקפה כזו אירעה היום: סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א דיווחה כי חמושים התנקשו הבוקר בעמיד (תת אלוף) איסא אל-חאולי, קצין בכיר בצבא סוריה שהיה מפקד בית החולים הצבאי בדמשק. מדובר בפעם הראשונה בה מחוסל קצין בכיר בבירה הסורית. אף ארגון לא לקח אחריות על החיסול.

טנקים בטריפולי, היוםצילום: אי-אף-פי

בינתיים צריך מפקד הצבא החופשי ריאד אל-אסעד, להתמודד מול "מתחרהו" הגנרל מוסטפא אל-שייח, הקצין הבכיר ביותר שערק עד כה מהצבא הסורי, ואשר הקים את "המועצה הצבאית המהפכנית העליונה", ששואפת לאחד תחת פיקודו את כל עריקי הצבא הסורי. די לקרוא את הפרסומים באתרי הצבא הסורי החופשי כדי להבין את עומק התיעוב והשנאה שרוחשים תומכיו של אל-אסעד כלפי הגנרל אל-שייח. כך למשל נכתב באחד האתרים כי אל-שייח היה נאמן כל חייו למשטרו של אסד, לחלק גדול מקרובי משפחתו יש משרות בכירות הממשל, וכי כל מטרתו היא ליצור בלבול ופילוג בשורות הצבא הסורי החופשי.

על מעורבותו של ארגון אל-קאעדה דיווח העיתון הלבנוני אל-אחבאר לפני כעשרה ימים בסדרת תחקירים על הצבא הסורי החופשי. על פי הדיווח הזה הגיעו שליחים של אל-קאעדה לא מעיראק אלא מלוב כדי לנסות ולבדוק שדה פעולה חדש לארגון. פעילים אלה התקבלו במחנות הפליטים בדרום לבנון ולאחר מכן עברו לטריפולי בצפון שם מתגוררת אוכלוסיה סונית צפופה, מן העניות במדינה. אתרי אינטרנט שמקורבים לאל-קאעדה אף פרסמו שמות של פעילי הארגון שנהרגו או נפצעו בקרבות בחומס ובאידליב. טריפולי היא גם עיר המקלט של פעילי הצבא הסורי החופשי, ובבית החולים שלה מקבלים פצועי הצבא הסורי החופשי טיפול רפואי. מטריפולי מגיעים מבריחי הנשק אל הגבול הסורי ומוכרים את מרכולתם לפעילי הצבא החופשי ולאזרחים שמבקשים להצטייד בנשק להגנה.

אולם גם אזרחיה הסונים של טריפולי אינם עשויים מקשה אחת. בעיר פועלות כנופיות פלסטיניות חמושות שהצבא הלבנוני לא הצליח להשתלט עליהם, לצידם פועלים ארגונים דתיים רדיקאליים, לצד תומכים של המשטר הסורי. אין תמה לכן שדווקא בטריפולי , העיר השניה בגודלה בלבנון, פרצו בסוף השבוע התכתשויות אלימות בין פלגים שונים שגרמו כבר למותם של שני בני אדם. הצבא הלבנוני מיהר לפרוס את כוחותיו בטריפולי בשכונות שבהן התחוללו הקרבות בין תומכי סוריה למתנגדיה, אבל ספק אם יש בכוחו לבלום התפרצויות נוספות. החשש הוא שטריפולי עלולה להפוך לניצוץ שיצית את לבנון כולה וכבר יש מי שרומז שאסד עשוי להסיט את החזית מסוריה ללבנון ולחולל בה מחדש מלחמת אזרחים.

אל מול אזלת היד הדיפלומטית, הווטו הרוסי "שהורג את ילדינו" כלשון אחת הסיסמאות, וגרירת הרגלים של הליגה הערבית, תולים המורדים את יהבם על הצטרפותן של חאלב ודמשק למרי. "דמשק וחאלב אתן התקווה האחרונה של המהפכה" נכתב באתר אינטרנט של האופוזיציה. אבל נראה כי דמשק עדיין לא התעוררה מתרדמתה ובחאלב החיים חוזרים לאט לאט לסדרם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ