מעל ראשו של אסד |

טורקיה מציעה להכיר באופוזיציה הסורית כנציגה הבלעדית

מטרת היוזמה המשותפת גם לליגה הערבית היא לסייע למתנגדי אסד בכסף ולתאם עם ראשי המורדים צעדים אפשריים נגד המשטר האלים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו פועל בימים אלה במרץ כדי לקדם את כינוס "המדינות הידידותיות של סוריה" שמטרתו להכיר באופוזיציה הסורית כגוף היציג היחיד של המדינה וכאלטרנטיבה למשטרו של הנשיא בשאר אל-אסד. ליוזמה הטורקית שותפות גם רוב חברות הליגה הערבית ובראשן סעודיה, ששליטה המלך עבדאללה, הביע בסוף השבוע חוסר אמון עמוק בכך שהאו"ם יוכל לטפל במשבר הסורי לאור הווטו שהטילו רוסיה וסין.

לדעת הטורקים, גוף בינלאומי כזה יוכל לסייע לאזרחים לקבל תרופות ומזון ולתאם עם ראשי האופוזיציה הסורית צעדים אפשריים נגד משטרו של אסד. טורקיה מתנגדת בשלב זה לחימושה של האופוזיציה או להקמת שטחי מעבר מוגנים בתוך סוריה באמצעות התערבות צבאית בינלאומית, אך היא תתמוך בסיוע כספי לצבא העריקים שפועל נגד הצבא הסורי.

היזמה הטורקית באה על רקע ההכרה בכך שפעולה דיפלומטית או שיגור עוד משלחת פקחים לסוריה לא ישיגו את מטרותיהם וכי משטרו של אסד נחוש לדכא בכוח את המרי האזרחי - יהיה המחיר אשר יהא. ואכן בשעות האחרונות מדווחים כלי התקשורת הערביים על הפצצה כבדה בעיר חמה באמצעות תותחים וטנקים לצד המשך המתקפה על רובע באבא עאמר ורובע אינשאאת בעיר חומס בה נהרגו הבוקר לפחות חמישה בני אדם.

ילדים מפגינים נגד אסד והווטו הרוסי באידליבצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

היום צפויים להיפגש בקהיר שרי החוץ של מדינות הליגה הערבית ושל מדינות המפרץ כדי לדון בהתפתחויות בסוריה. לדעת פרשנים ערבים מדובר בשלב זה ב"פגישות סרק" שכן אין בידי מדינות ערב יכולת או רצון להתערב בכוח בנעשה בסוריה, ולכל היותר הן יוכלו לדרוש להעביר את הנושא הסורי לדיון בעצרת הכללית באו"ם שלהחלטותיה יש רק תוקף הצהרתי.

בינתיים נעצר בטורקיה קצין לשעבר במודיעין הצבאי הטורקי בחשד שהוא אחראי להסגרתו של הקצין הסורי הראשון שערק, הקולונל מוסטפא חרמוש, לידי הסורים. על ראשו של חרמוש, שנמלט מסוריה והתגורר במחנה פליטים בהטאי שבטורקיה, קבעו הסורים פרס של 100 אלף דולר. באוגוסט שעבר נעלם לפתע חרמוש משטח טורקיה וככל הנראה הוצא להורג בידי הסורים אחרי שהוסגר על יד קצין המודיעין הטורקי.

בה בעת נפוצו היום שמועות בסוריה לפיהן מי שביצע את הפיגועים בעיר חלב ביום שישי הם אנשי מודיעין סוריים שאינם כפופים לשליטתו של אסד. על פי המקורות הסוריים שדיברו עם כלי תקשורת ערביים מדובר ב"צבא בתוך צבא" שפועל באופן עצמאי על פי שיטה שהנהיג בזמנו חאפז אל-אסד כחלק מ"חגורת מגן" שהקים כנגד אפשרות שקצינים בצבא הסורים יחליטו להתמרד נגדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ