מלחמת אזרחים בסוריה |

עצרת האו"ם צפויה לאשר גינוי של דמשק

בהצבעות במליאה אין זכות וטו ולהחלטה נגד סוריה צפויה תמיכה ברוב גורף. עשרות שגרירים ונציגים מתכננים לגנות את סוריה בנאומיהם

כתב "הארץ" בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתב "הארץ" בניו יורק

מליאת עצרת האו"ם צפויה לאשר החלטה הכוללת גינוי חריף של המשטר בדמשק ודרישה להפסיק מייד את הדיכוי האכזרי של אזרחים בסוריה. בהצבעות במליאת העצרת אין זכות וטו ולהחלטה נגד סוריה צפויה תמיכה ברוב גורף. עשרות שגרירים ונציגי המשלחות ביקשו להתבטא בדיון ובנאומים צפויים להישמע גינויים קשים למשטר בדמשק.

על כינוס מיוחד של המליאה היום הוחלט בצמרת הארגון העולמי בעקבות הכישלון של מועצת הביטחון לקבל החלטה נגד סוריה. נשיא עצרת האו"ם, נאסר עבד אל-עזיז אל-נאסר הוא מקטאר - המדינה שהובילה את המאמץ שנכשל לקידום החלטה נגד סוריה במועצת הביטחון.

במרכז הדיון היום יעמוד דו"ח על "הפרות זכויות האדם" בסוריה שתמסור נציבת זכויות האדם של האו"ם נאווי פיליי. בכירת האו"ם צפויה להעלות בנאומה במליאה את היוזמה לפנות לבית הדין הבינלאומי לפשעים בהאג לפרסם צווי מעצר נגד בכירים בסוריה החשודים כמי שמנחים את הצבא לירות באזרחים.

גורמים דיפלומטיים בניו יורק מטילים ספק בסיכויים ליישום יוזמת הליגה הערבית על הקמת כוח משקיפים בינלאומי שישוגר לסוריה. היוזמה נידונה במגעים בין הליגה לבכירים במוסקבה, אך הערכה היא כי רוסיה תציב שורה של תנאים להסכמתה ליוזמת הליגה הערבית שהקמת הכוח תתעכב ותיהפך ללא מעשית.

הטבעת סביב סוריה מתהדקת גם מכיוונים פחות צפויים ובאפיקים לא דיפלומטיים. אמש פרסם מנהיג אל-קאעדה איימן אל-זוואהירי סרטון בו הוא קורא לאזרחים הסורים המתנגדים למשטרו של הנשיא בשאר אל-אסד להמשיך בהתנגדותם למען העצמאות והפציר בהם שלא לסמוך על המערב או על מדינות ערב.

בסוף השבוע התייחסה שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, לאפשרות של התערבות צבאית בינלאומית בסוריה, ואמרה כי לא ניתן יהיה לשחזר את הנסיבות שהביאו להתקפת נאט"ו בלוב. בראיון לתוכנית טלוויזיה אמרה רייס כי "האופוזיציה בלוב ביקשה התערבות בינלאומית. הליגה הערבית באה אל מועצת הביטחון עם בקשה רשמית לכך. היו מדינות ערביות שהיו מוכנות לקחת חלק ונאט"ו היתה מוכנה, המצב בסוריה שונה מאוד".

שני מסמכים מלשכת נשיא סוריה שהגיעו לידי "הארץ" חשפו כי איראן מסייעת בחודשים האחרונים לסוריה לעקוף את הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליה בעקבות טבח האזרחים, ותומכת במשטרו של בשאר אל-אסד בסכומי עתק של יותר ממיליארד דולרים. האיראנים התחייבו לסייע לסורים להתגבר על אמברגו הנפט, על איסור הטיסה מסוריה ואליה ועל הסנקציות על הבנק המרכזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ