רוסיה עשויה להצטרף לכוח שמירת השלום בסוריה

מדובר בשינוי מסוים בעמדת מוסקווה, אך המהלכים האלה עדיין רחוקים מגיבוש. בינתיים, האופוזיציה הסורית מדווחת על יותר מ-20 הרוגים היום

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

שורה של אזרחים שנעים על פי פקודה לצד טנק סורי ומשמשים לו מגן אנושי כנגד פגיעה מצד מתנגדי המשטר, זו התמונה שמלווה הבוקר (שלישי) את הצילומים שמגיעים מתוך העיר חומס. זה היום העשירי ברציפות שהעיר חומס ובעיקר רובע באבא עאמר מצויים תחת התקפה מסיבית של תותחים, מרגמות וטנקים.

הנהגת האופוזיציה הסורית מדווחת היום על 24 הרוגים אבל דיווחים מדויקים על מספר הרוגים והפצועים קשה לקבל, שכן בגלל החשש מפני פגיעה לא אוספים את הגופות הרבות שמוטלות ברחובות וחלק מן הפצועים מדממים למוות משום שאין מי שיעז לאספם למרפאות או לבתי חולים.

בעוד פעילי אופוזיציה מעבירים קטעי סרטים ודיווחים טלפוניים על המתרחש ברחובות חומס, כשברקע נשמעים קולות נפץ, ממשיכים המאמצים הערביים ובינלאומיים להגיע להסכמה על הצעד האפשרי הבא לפתרון המשבר. על הפרק עומד הדיון בדרישת הליגה הערבית לשגר כוחות שמירת שלום לסוריה וסיוע הומניטרי לאזרחי סוריה בערים המופצצות.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

פעילי אופוזיציה מפנים גופות באזור חומסצילום: אי-אף-פי

אולם גם דרישות אלה נתקלות בהתפתלויות והתחמקויות מצד מדינות המערב. כך למשל הבהיר דובר הבית הלבן שארה"ב סבורה שכוחות שמירת שלום בעצמם יהיו זקוקים להגנה מפני התקפה סורית עליהם, כך שעצם שיגור כוחות שלום עלול להידרדר למלחמה בין כוח מערבי לסורי. סגן שר החוץ הרוסי הודיע היום שרוסיה מוכנה לשקול השתתפות בכוח שמירת שלום בסוריה אבל עליה לדעת תחילה מה יהיו משימותיו של כוח זה ומה יהיו התנאים להפעלתו.

זהו שינוי מסוים בעמדה הרוסית שלפני יומיים הבהירה שהתנאי לשיגור כוח שמירת שלום בסוריה הוא הפסקת האלימות. בריטניה הודיעה נחרצות שאיננה רואה בעת הזאת מקום להתערבות צבאית בסוריה. טורקיה, ששר החוץ שלה אהמט דבוטולו שוהה עכשיו בוושינגטון, מנסה לקדם כנס בינלאומי של "ידידות סוריה" שמטרתו לעקוף את האו"ם. אולם גם טורקיה נתונה בסבך מדיני בין שאיפתה לסייע למרי בסוריה לבין מאמציה למצוא פתרון לפרשת הגרעין האיראני בו היא מציעה את שירותיה כמתווכת.

המהלכים הדיפלומטיים הללו רחוקים עדיין מגיבוש עמדה מוסכמת שעשויה להועיל למורדים בסוריה שקוראים לפחות לסייע להם במימון ונשק. דיווחים מסוריה מספרים אמנם כי נשק מגיע למורדים מתוך עיראק ומלבנון, אבל אין בכמויות הללו כדי להציב אתגר של ממש מול החטיבות המשוריינות ששיגר אסד לערים בהם מתקיימות הפגנות. כך למשל, בעיר זבדאני שחלקה נשלט עדיין על ידי הצבא הסורי החופשי, הציב הצבא הסורי מחסומי דרכים צפופים והחשש הוא שהצבא מתכוון לבצע טבח בעיר. מצב דומה שורר בערים דרעא בדרום ואדלב בצפון שבהן הצבא מבצע חיפושים מבית לבית ואזרחים חוששים לנוע ברחובות.

בהעדר אופציה צבאית כנגד המשטר, על רקע הגיבוי המדיני והלוגיסטי שאסד מקבל מרוסיה ואיראן, ובעיקר, כל עוד הצבא הסורי מפגין נאמנות למשטר, עלולה המערכה בסוריה להימשך עוד חודשים ארוכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ