רה"מ המצרי המיועד: מיליונר המחויב לשלום עם ישראל

חירת א-שאטר, סגנו של מנהיג האחים המוסלמים, ינסה לשקם את המדינה; על פי ההערכות, מצרים זקוקה ל-11 מיליארד דולר לשיקום נזקי המהפכה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
צבי בראל

בעוד הבחירות לבית העליון בפרלמנט ה מתנהלות בעצלתיים תוך השתתפות דלה, הודיעו האחים המוסלמים על נכונותם להרכיב את הממשלה הבאה ואף הכינו את רשימת המועמדים למשרות הבכירות בממשלה. על פי מסמך שפורסם היום (שלישי) בתקשורת המצרית, המועמד לראשות הממשלה הוא המהנדס חירת א-שאטר, סגנו של "המדריך הכללי" – מנהיג האחים המוסלמים – כשלצידו יכהנו 16 שרים מטעם האחים שיחזיקו בין היתר בתיקי החוץ, השיכון, הכלכלה, התיירות והבריאות.

על פי הרשימה מיועד תיק החינוך למפלגת א-נור הסלפית, אם תסכים לכהן בממשלת קואליציה. בינתיים הודיעו ראשי המפלגה שתנאי מרכזי שלהם להצטרפות לקואליציה הוא שתקציב הצבא יעמוד לביקורת הפרלמנט, תנאי לו מתנגד הצבא והאחים המוסלמים נוטים שלא להתעקש עליו. תיק ההגנה והייצור הצבאי יהיה בידי נציג הצבא, ככל הנראה הגנרל מוחמד אל-עסאר שנתמך על ידי האחים, ותיק הפנים שתחת סמכותו גם על ביטחון הפנים יהיה בידי אדם שאיננו חבר בתנועה.

חירת א-שאטר, בן 62, שמיועד להיות ראש הממשלה, הוא גם איש עסקים רב פעלים, שלפני המהפכה נחשב ל"שר האוצר" של תנועת האחים. על פי הערכות, בתקופת שלטונו של מובארק הוא החזיק בהון אישי של כ-250 מליון לירות מצריות (כ- 44 מליון דולר) אבל עיקר חשיבותו בעסקאות שהוא מבצע עבור האחים במדינות המפרץ ובהשקעות בבורסות העולם.

חיירת אל-שאטר

א-שאטר, מהנדס תוכנה שלמד באנגליה, השיג כסף רב לתנועה גם מירידים של חומרי בניה שפעלו בבלעדיות בשיתוף עם התאחדות המהנדסים והרופאים בהם רשומים למעלה ממיליון חברים. ירידים אלה הציעו חומרי בניה במחירים מוזלים ובתשלומים ושימשו צינור מימון למאות אלפי צעירים שלא יכלו לקבל אשראי בבנקים. בשנות התשעים הקים א-שאטר חברת מחשבים בשם "סאלסביל" אשר הפעילה מערכות קניה ומכירה ושירות אבל אז גם עלו עליה השלטונות המצריים אשר תפסו לטענתם עשרות דיסקים ומסמכים בהם מידע רב, גלוי ומוצפן, על פעילות האחים. א-שאטר נשפט ונדון לחמש שנות מאסר. עם שחרורו הוא מונה לסגן שני של מנהיג התנועה.

מפגין נגד השלטון הצבאי במצרים, השבועצילום: אי-אף-פי

על רקע , הודיע א-שאטר בחודש שעבר כי תנועת האחים המוסלמים מחויבת להסכמי קמפ דיוויד. "יש לנו מחויבות לכל ההסכמים שחתמו ממשלות מצרים ולא רק כלפי הסכמי קמפ דיוויד אלא גם ביחס להסכמי מכירת הגז והנפט שכן אלה הסכמים שנחתמו עם ממשלה ולא עם אנשים פרטיים", אמר.

א-שאטר נפגש כבר עם נציגים בכירים של הממשל האמריקני וביקש את סיועה של ארה"ב בשיקומה הכלכלי של המדינה. בראיון איתו שפורסם בשבת שעברה בוושינגטון פוסט הוא הזהיר כי "מצרים מצויה על סף התמוטטות כלכלית ופוליטית ועל המערב לשמור על המדינה באמצעות סיוע כלכלי ודיפלומטי". מצרים, לדבריו עלולה לעבור מ"מהפכת הדמוקרטיה" ל"מהפכת הרעבים" ללא הסיוע הזר.

ממשלת מצרים מנהלת בימים אלה משא ומתן עם קרן המטבע הבינלאומית לקבלת הלוואה בהיקף של כמיליארד דולר והיא מתכוונת למכור אגרות חוב בהיקף של שניים וחצי מיליארד דולר. על פי הערכות כלכלנים, מצרים זקוקה לכ-11 מיליארד דולר כדי לשקם עצמה מן הנזקים שנגרמו עד כה כתוצאה מן המהפכה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ