אסד הודיע על תאריך למשאל עם על חוקה חדשה

לפי התיקונים, כהונת הנשיא תוגבל ל-14 שנים ומפלגות חדשות יוכלו להתמודד; היום פורסם בעיתון לבנוני כי הצבא הסורי קרוב להכרעת המורדים בחומס

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא סוריה בשאר אל אסד הודיע הבוקר (רביעי) כי ב-26 לחודש יתקיים משאל עם בנוגע לאישור החוקה החדשה. הוועדה שמינה אסד לניסוח החוקה המליצה כי אדם יוכל לכהן כנשיא במשך שתי קדנציות, שמשך כל אחת מהן שבע שנים, והוא ייבחר ישירות על ידי העם; מועמד המעוניין להתמודד על תפקיד הנשיאות יזדקק להשיג את תמיכתם של 15% מחברי מועצת הפרלמנט - ירידה של 5% לעומת החוקה הנוכחית.

כמו כן, החוקה החדשה תאפשר הקמת מפלגות חדשות, שיתמודדו בבחירות דמוקרטיות וחופשיות לפרלמנט. על פי הדיווח מדובר בשינוי מהותי של סעיף מספר 8 בחוקה הסורית, שקבעה שרק מפלגת הבעת' יכולה להתמודד בבחירות.

שר החוץ הרוסי סרגיי לוורוב בירך על הודעת אסד. "חוקה חדשה שתשים קץ לשלטון של מפלגה אחת היא התקדמות", אמר לוורוב. "לצערנו זה מגיע מאוחר מדי, אך עדיף כך מאשר לעולם לא".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

בתוך כך, היום המשיכה הפשיטה של כוחות הביטחון הסוריים על הערים בהן מתקיימת ההתנגדות העזה ביותר למשטר, ובראשן חומס. לפי דיווחי האופוזיציה, הצבא נכנס גם לשכונות בפרברי דמשק ואף לבירה עצמה. בנוסף, הצבא החל להפגיז ברקטות ומרגמות את העיר חאמה. עדיין לא דווח האם וכמה בני אדם נהרגו היום במדינה.

בנוסף, פוצץ צינור נפט במרכז חומס, שכבר הותקף כמה פעמים בעבר. בתמונות מהעיר נראה עשן סמיך מיתמר מעל אזור הפיצוץ, בשכונת באב אל עמר שהיתה יעד להפגזות הקשות של הצבא בימים האחרונים.

דיווח: צבא סוריה קרוב להכרעת המורדים

עיתון אל אכבר הלבנוני מדווח הבוקר כי הצבא הסורי מתקרב להכריע את המערכה בחומס. החיילים הציבו לתושבי שכונת באב אל עמר בעיר אולטימטום, לפיו עליהם לפנות אותו בתוך 48 שעות, שלאחריה הם יכנסו אליה לצורך מה שהוגדר "ניקויה מהחמושים ומהנשק".

על פי הדיווח בעיתון הוותיק, הנחשב לפרו סורי, הצבא מתקרב להכרעות גם בפרברי דמשק ובשאר מוקדי העימות, והוא עומד להשלים את המשימה בתוך מספר ימים. עוד מדווח העיתון כי הנשיא אסד נהנה מהמטריה הרוסית שנתנה לו את הזמן להשלים את המשימה ולהגיע להכרעה.

בידיעה נאמר עוד כי סוגיית הכרעה הביטחונית היתה במוקד השיחות בין נשיא סוריה בשאר אסד לבין שר החוץ הרוסי סרגי לוורוב שביקר בדמשק בשבוע שעבר. העיתון מצטט מפרוטוקול השיחה בין אסד לללוורוב ובו הביע נשיא סוריה הערכה רבה לווטו הרוסי וסיני. לוורוב, לפי הדיווח, ביקש מאסד מסגרת זמן שבה הוא יכול להכריע את המערכה מתוך תחושה שהווטו הרוסי-סיני לא יוכל להחזיק מעמד לעולם ונוכח ההחלטות של הליגה הערבית לסייע לכוחות המורדים ולספק להם נשק.

העיתון הביא את תמליל השיחה בין הצדדים:

אסד: משלחת הפקחים הערבים פגעה בסוריה משום שאותם קבוצות חמושות וטרוריסטים ניצלו את הזמן הזה להצטייד בנשק ולתקוף את כוחות הביטחון וזה אילץ אותנו ליזום פעולה צבאית ממוקדת והצלחנו להחזיר שליטה בפרברי דמשק ונשאר אזור זבדאני וחומס שאנחנו מתמקדים בה כעת.

לוורוב: כמה זמן אתם צריכים?

אסד: זו תהיה פעולה ממוקדת וכירורגית

לוורוב: אפשר לדחות את הפעולה לאחר ישיבת שרי החוץ הערבים (הישיבה כבר התקיימה ביום ראשון השבוע. ג'"ח)

אסד: הצבא עוד לא נכנס לחומס. כל מה שראיתם זו פעולה של כוחות ביטחון הפנים, אולם יש צורך לכניסת הצבא לפעולה קצרה כדי להכריע ולהכניע את החמושים בשכונות העיר.

על פי הדיווח לוורוב ביקש מאסד לא להשתמש בנשק כבד מאחר ומדובר בנשק מתוצרת רוסיה וזה יגרום להפעלת לחץ עליה. אסד השיב: לא נשתמש בנשק כבד, כל מה שאתם רואים אלה נגמ"שים שמעבירים חיילים בלבד. עוד נחשף כי לוורוב ביקש פרטים בעניין הדו שיח הפנימי בסוריה, וכן על התקדמות ניסוח החוקה החדשה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ