מדינות ערב מתכוננות לחימוש המורדים בסוריה

דיפלומטים מסרו כי קטאר, סעודיה ואחרות נכונות לממן את הצבא הסורי החופשי. ; דיווח: אסד השתמש לראשונה במטוסים להפצצת העיר חומס

צבי בראל
צבי בראל

מהלכים דיפלומטיים ערביים ובינלאומיים מכוונים בימים אלה להכשיר את הקרקע לקראת הכרה רשמית באופוזיציה הסורית כגוף היציג היחיד של סוריה, ולהתיר את חימושם ומימונם של הכוחות שפועלים בסוריה נגד המשטר. גורמים דיפלומטיים ערביים מסרו לכלי תקשורת על נכונותן של כמה מדינות, בראשן קטאר וסעודיה, לממן ולחמש באופן רשמי את הצבא הסורי החופשי. צבא זה, שמורכב מעשרות אלפי עריקים ומתגייסים אזרחיים, נהנה ממימון חשאי ואת כלי נשקו הוא השיג בדרך של הברחות מעיראק, טורקיה ולבנון או מתוך מחסני הצבא הסורי.

מדינות הליגה, יחד עם טורקיה וכנראה צרפת, צפויות להתכנס בתוניס ב-24 בפברואר כדי לקבל החלטה בעניין מעמדה הרשמי של המועצה הלאומית הסורית – גוף האופוזיציה הגדול ביותר - כנציגה הרשמית של סוריה, ובכך להציגה כאלטרנטיבה למשטר שעמה יתנהל המשא ומתן על עתידה של המדינה. בכינוס זה צפויות "המדינות הידידות של סוריה" לנסח קריאה לסילוקו של משטר אסד ולהציג את החלטתן כהצעת החלטה שתונח על שולחן העצרת הכללית של האו"ם. יוזמה נוספת היא להכריז של "שטחי מעבר בטוחים" בסוריה, שמטרתם לאפשר לאזרחים לעבור מן הערים המותקפות ולהתגורר בשטחים המוגנים, או ליצור מסדרונות מעבר בטוחים למדינות שכנות. ליוזמה הזאת מתנגדת טורקיה, שחוששת מפני פלישה של פליטים לשטחה דרך המעברים הבטוחים. מדינות המערב קובעות בצדק שהכרזה על שטחים בטוחים תחייב הצבתם של כוחות בינלאומיים בשטח סוריה, צעד שאין עליו עדיין הסכמה.

הכינוס בתוניס אמור להתקיים יומיים לפני המועד שקבע אסד לעריכתו של משאל עם על עקרונות החוקה החדשים שהוא מציע. על פי עקרונות אלה, יבוטל מעמדה הבלעדי של מפלגת הבעת כמפלגת שלטון, תותר הקמתן של מפלגות נוספות, ייאסר על מפלגות בעלות מצע דתי או עדתי להתמודד בבחירות ותקופת כהונתו של הנשיא תוגבל לשתי כהונות בלבד - שאורך כל אחת שבע שנים. משאל זה, שצפוי לאשר את הרפורמה החוקתית, ישמש בידי אסד כלי מדיני שבאמצעותו ינסה להפגין את נכונותו להיענות לתביעות המחאה הסורית. המשאל מטיל אל תוך הזירה הפוליטית בתוך סוריה, ובין מדינות ערב, פיתיון חדש שעשוי, לתפישתו של אסד, להוכיח שהמאבק נגדו איננו על רפורמות ושינוי משטר, אלא נועד לשמש יעדים אסטרטגיים מערביים ואחרים תוך שימוש ב"כנופיות" חמושות מקומיות.

טנק בפרברי דמשקצילום: אי–פי

ההכרזה של המשאל עשויה גם לחזק את עמדתן של רוסיה וסין, שמתנגדות לכל צעד דיפלומטי שעלול לזעזע את המשטר, להתערבות בינלאומית בסוריה או לחימוש האופוזיציה הצבאית.

במקביל להודעה על עריכת המשאל המשיך היום הצבא הסורי לתקוף בערים חומס, אדלב וחמאה, כאשר עד כה דווח על 23 הרוגים, רובם בעיר אדלב בצפון המדינה שכמה רובעים ממנה מצויים בשליטת הצבא הסורי החופשי. גורמי אופוזיציה דיווחו גם כי לראשונה השתמש הצבא הסורי בהפצצה ממטוסים, ולטענתם גרמה הפצצה זאת לפיצוץ צינור הנפט בעיר חומס שכוסתה במשך שעות ארוכות בעשן כבד. לדיווח של השימוש במטוסים לא התקבל אישור ממקור אחר. גם הדיווח על כך שצבא סוריה משתמש בחומרי לחימה כימיים נגד אזרחים לא קיבל אישור. הממשל האמריקאי הודיע היום שהוא עוקב אחר מצבורי הנשק הכימיים בסוריה מחשש שאלה יזלגו אל מחוץ למדינה ויפלו לידיהם של ארגוני טרור.

האופוזיציה הסורית הודיעה היום שהיא דוחה את הכוונה לקיים משאל עם, שכן משטרו של אסד איבד כל לגיטימיות להמשיך לנהל אתה מדינה או לבצע רפורמות, וכי כל שינוי באופי המשטר מותנה בסילוקו של אסד. אולם על רקע ההתחבטות וגרירת הרגליים של מדינות המערב, וההערכה שהמאמץ לבינאום המשבר לא יניב תוצאות מעשיות בשטח, חוששים גורמים באופוזיציה שגם מדינות המערב עלולות להיאחז ביוזמתו של אסד ולראות בה סולם שבאמצעותו יעניקו עוד זמן לדיכוי האלים של המרי.

עשן מעל חומס בעקבות פגיעה בצינור נפטצילום: רויטרס

לצד המערכה הצבאית, מתנהלת בסוריה מערכה כלכלית כאשר צניחת ערך הלירה הסורית, פיטורים של למעלה מ-700 אלף עובדים במגזר הפרטי, הוצאת הון מסוריה ל"מקלטים בטוחים" בעיקר ברוסיה, נסיקת מחירים ואובדן הכנסות שוטפות מתיירות, מציבים את סוריה על סף פשיטת רגל. הסיוע הכספי שהיא מקבלת מאיראן, עד כה בהיקף של כמיליארד וחצי דולר, אינו יכול להספיק לאורך זמן, במיוחד לאור ההוצאות הגדולות שמעמיסה המערכה הצבאית על קופת המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ