בפנטגון חולקים על הערכת ברק: משטר אסד יציב

ראש סוכנות המודיעין של הפנטגון העריך היום כי צבא סוריה נותר מלוכד ותכליתי, בניגוד לשר הביטחון, שחזה היום כי נשיא סוריה יופל תוך שבועות

אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן

ראש סוכנות המודיעין של הפנטגון (די.איי.אי), גנרל רונלד ברג'ס, העריך הערב (חמישי) בשימוע בוועדת הסנאט כי משטרו של נשיא סוריה, בשאר אסד, שומר על לכידותו. הערכת ברג'ס סותרת דברים שאמר היום בטוקיו שר הביטחון אהוד ברק לעמיתו היפאני, נאוקי טאנאקה לפיהם "משפחת אסד תיפול בתוך שבועות".

לדברי ברג'ס, "לאחר עשרה חודשי תסיסה בסוריה, המשטר ומתנגדיו נמצאים במצב של אי-הכרעה, אבל המשטר נהנה מלכידות. צבא סוריה, למרות כמה נפקדויות ועריקות אל האופוזיציה החמושה, נותר בסך הכל כוח בר-קיימא, מלוכד ותכליתי. הצבא מדכא תסיסה ברחבי המדינה וארגון הגג המוביל של האופוזיציה, המועצה הלאומית הסורית, עדיין לא התייצב כחלופה ברורה או מאוחדת למשטר אסד, ולא הצליח לאחד את הסורים מאחורי אסטרטגיה להדחת המישטר ולהחלפתו".

הגנרל הוסיף כי "סוריה ממשיכה לרכוש מערכות נשק מתוחכמות, כגון טילי קרקע-אוויר וחוף-ים מתקדמים, ולפתח רקטות ארוכות-טווח וטילים קצרי-טווח שדיוקם וטווחיהם שופרו. סוריה חשודה בשימור תוכנית לוחמה כימית פעילה ומאגר חומרי לחימה כימיים לשיגור ממטוסים או בטילים בליסטיים. התוכנית הגרעינית שהיתה חשאית (והושמדה) נראית רדומה."

הפגנת תמיכה באסד בלטקיה. מצליח לשמור על מאזן אי הכרעהצילום: רויטרס

בשאלת קשרי סוריה עם חיזבאללה השמיעו שר הביטחון וראש המודיעין בפנטגון הערכות דומות. ברק אמר למארחיו בטוקיו כי "ישראל עוקבת אחר העברת מערכות נשק מתקדמות ללבנון ורואה אפשרות זאת בחומרה". גנרל ברג'ס ציין כי "דמשק ממשיכה בשותפותה האסטרטגית עם חיזבאללה ורואה בארגון זה שלוחה של הגנתה מפני ישראל. סוריה חיונית לאסטרטגיה של טהראן במזרח התיכון. השותפות האסטרטגית של סוריה עם איראן מתרכזת ביעדים אזוריים משותפים הכוללים התמודדות עם ישראל באמצעות העברת נשק מתוחכם יותר ויותר לחיזבאללה".

על חיזבאללה וחמאס אמר ברג'ס כי שני הארגונים אינם מעוניינים בחידוש הלחימה עם ישראל, אך נערכים לכך וכי "הסלמה עלולה לנבוע מתגובה שגויה להתגרות או לתקרית. חמאס בעזה טרוד בענייני פנים. שיתוף הפעולה הבין-לאומי הגובר נגד הברחת נשק מאיראן מפריע לחימוש חמאס אך אינו פוגע ביכולתו לשלוט בעזה. חיזבאללה מתמקד בסוגיות פנים בפוליטיקה הלבנונית ובחיזוק יכולותיו הכמו-צבאיות, העולות על אלה שהיו בידו בקיץ 2006".

לדבריו, "שני הצדדים צופים סבב נוסף של לחימה ומתכוננים לו, אבל לחיזבאללה אין עניין כרגע בחידוש העימות. סביר שהקרב הבא של ישראל עם חיזבאללה יכלול כוחות יבשה רבים יותר בתחילת העימות והוא עשוי להתרחב לעומק לבנון. אספקת הנשק המתוחכם מאיראן לחיזבאללה, לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני עלולה לקזז את יתרונה הצבאי המסורתי של ישראל, לכרסם בכוח ההרתעה שלה ולהוביל למלחמה. כוח קודס של משמרות המהפכה משתמש בחיזבאללה כערוץ לאימון חמאס".

ברג'ס הזהיר כי לאיראן, סוריה וחיזבאללה תוכניות פעילות להסתיר מתחת לקרקע מתקני פיקוד ושליטה בנשק השמדה, מוצבי הנהגה, מחקר ופיתוח צבאיים, ייצור תעשייתי ובמיוחד טילים בליסטיים, טילי שיוט ואמצעי לחימה לפגיעה בכוחות תוקפים. בהתייחסו למתיחות במפרץ הפרסי ובמצרי הורמוז העריך ברג'ס כי "לא סביר שאיראן תיזום עימות או תנחית מהלומת-מנע מקדימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ