בכיר בפנטגון: בשאר אסד עדיין נהנה מלכידות צבאו

אמיר אורן ונטשה מוזגוביה
אמיר אורן ונטשה מוזגוביה

ראש סוכנות המודיעין של הפנטגון, הגנרל רונלד ברג'ס, העריך אתמול בשימוע בסנאט כי משטר אסד שומר על לכידותו. הערכה זו סותרת דברים שאמר אתמול בטוקיו שר הביטחון, אהוד ברק, לעמיתו היפאני, נאוקי טאנאקה, לפיהם "משפחת אסד תיפול בתוך שבועות".

"לאחר 10 חודשי תסיסה בסוריה, המשטר ומתנגדיו נמצאים במצב של אי-הכרעה, אבל המשטר נהנה מלכידות", אמר ברג'ס. "צבא סוריה, למרות כמה נפקדויות ועריקות אל האופוזיציה החמושה, נותר בסך הכל כוח בר-קיימא, מלוכד ותכליתי. הוא מדכא תסיסה ברחבי המדינה".

הגנרל האמריקאי הוסיף כי המועצה הלאומית הסורית, ארגון הגג המוביל של האופוזיציה, עדיין לא מיצב עצמו כחלופה ברורה למשטר, ולא הצליח לאחד את הסורים מאחורי אסטרטגיה להדחת אסד ולהחלפתו. "סוריה ממשיכה לרכוש מערכות נשק מתוחכמות, כגון טילי קרקע-אוויר וחוף-ים מתקדמים, ולפתח רקטות ארוכות טווח וטילים קצרי טווח שדיוקם וטווחיהם שופרו". סוריה, לדברי ברג'ס, חשודה גם בשימור תוכנית לוחמה כימית פעילה ומאגר חומרי לחימה כימיים לשיגור ממטוסים או בטילים בליסטיים. לדבריו, "התוכנית הגרעינית שהיתה חשאית (והושמדה) נראית רדומה".

בשאלת קשרי סוריה עם חיזבאללה, השמיעו שר הביטחון וראש המודיעין בפנטגון הערכות דומות. ברק אמר כי ישראל "עוקבת אחר העברת מערכות נשק מתקדמות ללבנון ורואה אפשרות זאת בחומרה", ואילו הגנרל ברג'ס ציין כי "דמשק ממשיכה בשותפותה האסטרטגית עם חיזבאללה ורואה בארגון שלוחה של הגנתה מפני ישראל".

בהתייחס לשותפות בין איראן לסוריה, ציין הגנרל כי סוריה חיונית לאסטרטגיה של טהראן במזרח התיכון. "השותפות האסטרטגית של סוריה עם איראן מתרכזת ביעדים אזוריים משותפים, הכוללים התמודדות עם ישראל באמצעות העברת נשק מתוחכם יותר ויותר לחיזבאללה".

על חיזבאללה וחמאס אמר ברג'ס כי שני הארגונים אינם מעוניינים בחידוש הלחימה עם ישראל, אך נערכים לכך וכי "הסלמה עלולה לנבוע מתגובה שגויה להתגרות או לתקרית. חמאס טרוד בענייני פנים בעזה. שיתוף הפעולה הבינלאומי הגובר נגד הברחת נשק מאיראן מפריע לחימושו, אך אינו פוגע ביכולתו לשלוט בעזה. חיזבאללה מתמקד בסוגיות פנים בפוליטיקה הלבנונית ובחיזוק יכולותיו, העולות על אלה שהיו בידו בקיץ 2006".

"שני הצדדים צופים סבב נוסף של לחימה ומתכוננים לו, אבל לחיזבאללה אין עניין כרגע בחידוש העימות", הוסיף ברג'ס. "סביר שהקרב הבא של ישראל עם חיזבאללה יכלול כוחות יבשה רבים יותר בתחילת העימות והוא עשוי להתרחב לעומק לבנון. אספקת הנשק המתוחכם מאיראן לחיזבאללה, לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני עלולה לקזז את יתרונה הצבאי המסורתי של ישראל, לכרסם בכוח ההרתעה שלה ולהוביל למלחמה". בהקשר זה, הוסיף כי כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים משתמש בחיזבאללה כערוץ לאימון חמאס.

ברג'ס הזהיר כי לאיראן, סוריה וחיזבאללה יש תוכניות להסתיר מתחת לפני הקרקע מתקני פיקוד ושליטה בנשק השמדה, מוצבי הנהגה, מחקר ופיתוח צבאיים, ייצור תעשייתי בדגש על טילים בליסטיים, טילי שיוט ואמצעי לחימה לפגיעה בכוחות תוקפים".

תגובות