צבי בראל

לראשונה מאז תחילת ההפגנות בסוריה דיווחה היום רשת אן-בי-סי האמריקאית כי מספר רב של מטוסים ללא טייס טסים בשמי סוריה כדי לתעד את פעולות הצבא נגד המפגינים. פקידים בכירים בפנטגון מסרו לרשת כי אין מדובר בהכנות לפעולה צבאית, אלא באיסוף מידע לצרכי תיעוד כדי לשכנע את הקהילה הבינלאומית לפעול נגד סוריה. בשבוע שעבר פרסם משרד החוץ האמריקאי תמונות לווין המציגות תותחים של הצבא הסורי המופנים כלפי ריכוזי אוכלוסייה במדינה.

על אופי הפעולה האפשרית נגד סוריה קיימים חילוקי דעות, כאשר טורקיה מתנגדת להקים "שטחי ביטחון" עבור אזרחים סורים בגבול שבינה לבין סוריה והיא דורשת שהעברת סחורות ותרופות שנדרשות לאזרחים יעבור דרך הים ולא בשטחה. צרפת מנגד, סבורה שאזורי ביטחון כאלה צריכים להיות יבשתיים וממילא יישקו לגבול הטורקי.

בה בעת המשיך אתמול הצבא הסורי לתקוף בטנקים ומרגמות את הערים דרעא וחומס כאשר הפגנות גדולות התקיימו אתמול גם ברובע אל-מאזה בדמשק ובכמה רבעים של העיר חלב שעד כה לא הצטרפה באופן גורף להפגנות נגד המשטר. החלטת העצרת הכללית לגנות את סוריה בה תמכו 137 מדינות, איננה מרשימה את המשטר הסורי אשר הולך ומסלים את המלחמה נגד האופוזיציה ומרחיב את אזורי הלחימה תוך שימוש בפצצות תבערה וזרחן, כשלעזרתו ממשיכים משלוחי נשק להגיע מרוסיה ואתמול עברו שתי ספינות מלחמה איראניות את תעלת סואץ בדרך לנמל טרטוס. אל הקלחת הדיפלומטית יצטרף היום גם שר החוץ הסיני שייפגש עם שר החוץ הסורי וליד אל-מועלם ועם נציגים "מורשים" של האופוזיציה הסורית.

אזרחים סורים ממתינים לאישור של חיילים טורקים להיכנס לשטחה של טורקיהצילום: אי–פי

החשש הוא שנוכחות צבאית איראנית בסוריה, לצד הסיוע הרוסי, עלולים להפוך את המדינה למוקד של חיכוך בינלאומי שיחרוג הרבה מעבר למשבר המקומי וכי השליטה על הנעשה בסוריה, ומכאן גם בלבנון, תעבור ל"שותפות" רוסית איראנית ממנה יודרו האיחוד האירופי וטורקיה וכי מעורבותה של ארה"ב עלולה להיות מאוחרת מדי ובלתי יעילה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות אל הפייסבוק שלכם

זוהי התפתחות שממנה חוששת עכשיו טורקיה שנקלעה למשבר דיפלומטי חמור מול סוריה על רקע שבייתם של למעלה מ-40 קציני מודיעין טורקיים בידי הצבא הסורי. בשבוע האחרון מנהלת טורקיה מו"מ אינטנסיבי עם סוריה להביא לשחרורם של קציני המודיעין כאשר סוריה עומדת על כך ששחרורם יותנה בהסגרת קצינים וחיילים שערקו מהצבא ושוהים בטורקיה. סוריה גם מתנה את המשך המו"מ בכך שטורקיה תבלום את העברת הנשק ומעבר של לוחמי הצבא הסורי החופשי אל שטחה וממנו וכי איראן תהיה זאת שתתן חסות למו"מ על החזרת הקצינים הטורקיים.

טורקיה, שתיווכה לפני מספר שבועות בין הצבא הסורי החופשי לבין איראן והביאה לשחרורם של כמה אזרחים איראניים שנתפסו על דיי הצבא הסורי החופשי, דוחה את תביעותיה של סוריה, ועל רקע זה סבורים מקורות טורקיים כי טורקיה עשויה להחליט בקרוב על הסלמת מדיניותה. סוריה מצידה פרסמה ביומיים האחרונים "הודאות" שנגבו כביכול מפיהם של הקצינים הטורקיים ולפיהם שבעה מהם אומנו על ידי המוסד בישראל וקיבלו הדרכה על ביצוע פיגועים כדי לזעזע את הביטחון במדינה. לטענת הסורים, אחד הקצינים הטורקיים סיפר כי המוסד מאמן גם את אנשי הצבא הסורי החופשי וכי אנשי המוסד הגיעו גם לירדן כדי לאמן את אנשי אל-קאעידה שהגיעו מלוב ולשגרם לסוריה כדי לבצע חיסולים.

Read this article in English: Report: U.S. drones flying over Syria to monitor crackdown

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ