"תחושה של מלחמה" בבירה הסורית |

האופוזיציה בסוריה: כוחות צבא רבים, מחסומים ואזורים מכותרים בדמשק

בחומס ובבירה הסורית מדווחים על מחסור חמור באספקת חשמל, בעוד שאסד מנסה להפחית מהלחץ באמצעות תיקונים לחוקה, שלא מספקים את האופוזיציה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

ההפגנות שהתחוללו אתמול ושלשום ברובע אל-מזה בדמשק הפכו את בירת סוריה ובמיוחד את הרבעים הלוהטים בה לאיזור מכותר ומסוגר כאשר על פי דיווחי פעילי האופוזיציה, כוחות רבים של צבא הוזרמו אל הבירה, עשרות מחסומים הוקמו בחלק מן הרחובות הראשיים ו"קיימת תחושה של מלחמה בעיר".

עם זאת, אין מדברים עדיין על התפרצות המונים אל הרחובות בבירה. חשש כבד קיים גם מכוונת הצבא הסורי "לכבוש" את העיר חומס אחרי שההפצצות על רובע באבא עאמר לא הצליחו לדכא את ההפגנות, וקולות ירי נשמעים הבוקר בעיר לצד התכתשויות בערים דרעא, חמאה ואדלב.

בערים חומס ודמשק קיים מחסור חמור באספקת חשמל, אחרי שגנראטורים גדולים שמספקים חשמל נפגעו אם על ידי ההפצצות של מצבא סוריה או בשל חבלות מכוונות. בדמשק מדווחים על עלית מחירים מטורפת של 50-80 אחוזים במוצרי יסוד, רוכלים, שפעם היו מסולקים מן המדרכות על ידי המשטרה, פתחו דוכנים מאולתרים ומחליפים את החנויות המורשות, מחירי הדלק שנסקו גורמים לעלית מחיר הנסיעות במוניות, ואפילו התיירים מאיראן שנוהגים לפקוד מקומות קדושים לשיעה בדמשק חדלו להגיע בהוראת משטרת ההגירה האיראנית שהסבירה את האיסור במצב הביטחון הרעוע בסוריה.

לפי פעילי זכויות אדם, טנקים החלו להפגיז את חומס במה שנראה בהכנות המשטר לכבוש מחדש את השכונות בעיר בשליטת המורדים. אחד הפעילים סיפר לסוכנות הידיעות אי-פי כי אינו מאמין שהמשטר יצליח להשתלט מחדש על השכונות האלו באמצעות כוח צבאי, כיוון ש"התושבים מתכוונים להילחם עד לאדם האחרון". הוא הוסיף כי "העיר מופגזת קשות, ללא הבחנה בין מטרות צבאיות לאזרחיות".

מפגינים באידליבצילום: אי–פי

בינתיים גובר הלחץ הדיפלומטי הערבי על סוריה כאשר בהמשך להחזרת השגריר המצרי מסוריה והחזרתו של השגריר הסורי מקהיר, הפסיקה סעודיה את הטיסות האזרחיות לסוריה וממנה, ירדן, אליה ברחו כ-70 אלף פליטים סוריים - שוקלת להחזיר את שגריריה מסוריה ומדינות ערב יחד עם טורקיה מתכוננות ל"ועידת ידידות סוריה" שצפויה להתקיים ביום שישי הקרוב כדי לבחון דרכים משותפות ללחוץ על המשטר הסורי.

אחד הרעיונות שיונחו על השולחן הוא הכרה במועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הגדול ביותר, כ"ממשלת צללים" ולראות בה כמי שעתידה לרשת את המשטר של אסד. אולם לא כל מדינות ערב מוכנות להעניק למועצה את הכרתן בעיקר משום שבין חבריה, ובינה לבין ארגוני אופוזיציה אחרים, קיימים חילוקי דעות על האופן שבו יש לטפל במשבר הסורי.

למרות כל אלה המשטר הסורי עדיין לא מראה סימנים של נסיגה או של נכונות לחדול מן ההתקפות נגד אזרחים. כלי התקשורת של המשטר מדווחים על הקלות שהממשל מעניק לנוטלי הלוואות כמו פטור מרבית פיגורים, יותר שעות של שימוש חופשי בחשמל, על פרויקטים חדשים למגורים והקלות משמעותיות לסטודנטים באוניברסיטאות. ביום ראשון הבא צפוי אסד להציג למשאל עם את תיקוני החוקה החדשה שכוללים בין היתר ביטול המונופול של מפלגת הבעת' כמפלגת שלטון והגבלת כהונת הנשיא לשתי תקופות של שבע שנים. אסד יבקש להשתמש במשאל ובחוקה החדשה כהוכחה לרצינות כוונותיו ליישם רפורמות ובכך גם לנסות ולשכנע לפחות חלק ממדינות ערב להסיר את הסנקציות מעל סוריה ולתת בידי רוסיה וסין "תחמושת" להמשך תמיכתן המדינית בו.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

האופוזיציה דוחה בביטול את ההצעות של אסד, אבל אין לה בשלב זה מה להציע בתמורה. במיוחד כאשר גם ארה"ב הבהירה כי התערבות צבאית בסוריה היא "עניין קשה ביותר", כדברי ראש המטות המשולבים הגנרל מרטין דמפסי, וגם מדינות ערב אינן נלהבות להתערבות כזאת מחשש שהיא תהפוך את סוריה לדגם זהה לזה של לוב, שעדיין לא הצליח לייצב את המדינה, או גרוע מכך, לדגם של עיראק. אסד הצליח בינתיים להפוך את המשבר בארצו לבעיה בינלאומית שבה מאזן הכוחות בין מזרח למערב, ובין המערב לבין איראן יכריעו את תוצאותיו, כשבינתיים אסד יוכל להמשיך ולדכא את המרי נגדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ