הצלב האדום: מו"מ עם הצדדים בסוריה על הפסקת אש

דוברת הארגון מסרה כי מדובר ב"צעד חדש וחשוב". מנגד, האופוזיציה מדווחת על "תחושת מלחמה" ואזורים מכותרים בדמשק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועדה הבינלאומית של הצלב האדום מסרה כי הארגון נושא ונותן עם כל הצדדים על הפסקת אש הומניטארית בסוריה. דוברת הארגון קרלה חדד אמרה כי הארגון "דן במספר אפשרויות עם כל הגורמים הנוגעים בדבר, כולל הפסקת הקרבות באזורים שנפגעו קשה ביותר". לדבריה, נציגי הצלב האדום מקיימים דיונים עם גורמים בממשל הסורי ובאופוזיציה כבר זמן מה, אבל כי השיחות על הפסקת אש הן "צעד חדש וחשוב". היא הוסיפה כי השיחות לא נועדו לפתור את חילוקי הדעות הפוליטיים בין הממשלה לאופווזיציה. "הרעיון הוא לאפשר הקלה בגישה מהירה לאנשים הזקוקים לעזרה".

בתוך כך, ההפגנות שהתחוללו אתמול ושלשום ברובע אל-מזה בדמשק הפכו את בירת סוריה ובמיוחד את הרבעים הלוהטים בה לאזור מכותר ומסוגר, כאשר על פי דיווחי פעילי האופוזיציה, כוחות רבים של צבא הוזרמו אל הבירה, עשרות מחסומים הוקמו בחלק מן הרחובות הראשיים ו"קיימת תחושה של מלחמה בעיר".

עם זאת, אין מדברים עדיין על התפרצות המונים אל הרחובות בבירה. חשש כבד קיים גם מכוונת הצבא הסורי "לכבוש" את העיר חומס, אחרי שההפצצות על רובע באבא עאמר לא הצליחו לדכא את ההפגנות, וקולות ירי נשמעים הבוקר בעיר לצד התכתשויות בערים דרעא, חמאה ואדלב. לפי פעילי זכויות אדם, טנקים החלו להפגיז את חומס במה שנראה בהכנות המשטר לכבוש מחדש את השכונות בעיר בשליטת המורדים.

בערים חומס ודמשק קיים מחסור חמור באספקת חשמל, אחרי שגנראטורים גדולים שמספקים חשמל נפגעו אם על ידי ההפצצות של מצבא סוריה או בשל חבלות מכוונות. בדמשק מדווחים על עלית מחירים של 50%-80% במוצרי יסוד, רוכלים, שפעם היו מסולקים מן המדרכות על ידי המשטרה, פתחו דוכנים מאולתרים ומחליפים את החנויות המורשות, מחירי הדלק שנסקו גורמים לעלית מחיר הנסיעות במוניות, ואפילו התיירים מאיראן שנוהגים לפקוד מקומות קדושים לשיעה בדמשק חדלו להגיע בהוראת משטרת ההגירה האיראנית שהסבירה את האיסור במצב הביטחון הרעוע בסוריה.

הלוויית פעילי אופוזיציה בדמשק, אתמולצילום: אי–פי

בינתיים גובר הלחץ הדיפלומטי הערבי על סוריה כאשר בהמשך להחזרת השגריר המצרי מסוריה והחזרתו של השגריר הסורי מקהיר, הפסיקה סעודיה את הטיסות האזרחיות לסוריה וממנה, ירדן, אליה ברחו כ-70 אלף פליטים סוריים - שוקלת להחזיר את שגריריה מסוריה ומדינות ערב יחד עם טורקיה מתכוננות ל"ועידת ידידות סוריה" שצפויה להתקיים ביום שישי הקרוב כדי לבחון דרכים משותפות ללחוץ על המשטר הסורי.

אחד הרעיונות שיונחו על השולחן הוא הכרה במועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הגדול ביותר, כ"ממשלת צללים" ולראות בה כמי שעתידה לרשת את המשטר של אסד. אולם לא כל מדינות ערב מוכנות להעניק למועצה את הכרתן בעיקר משום שבין חבריה, ובינה לבין ארגוני אופוזיציה אחרים, קיימים חילוקי דעות על האופן שבו יש לטפל במשבר הסורי.

בארה"ב, מתגברים קולות השמרנים הקוראים להתערבות בסוריה, כולל קריאות לחמש את האופוזיציה. ביום שישי, 56 בכירי ממשל לשעבר ופרשנים, ביניהם קארל רוב, ג'יימס וולסי, ביל קריסטול ואליזבת צ'ייני, פרסמו מכתב גלוי לנשיא ברק אובמה ובו קראו לו לסייע למתנגדי המשטר - כולל, בנוסף להידוק הסנקציות נגד סוריה, הקמת אזורים בטוחים בשטח המדינה, סיוע עם יצירת התקשורת וסיוע לצבא סוריה החופשי. "במשך 11 חודשים, תושבי סוריה נהרגים מדי יום על-ידי הממשלה שלהם, כשהם מנסים להפיל את המשטר האכזרי של בשאר אל-אסד. האירועים האחרונים בחומס, שם נהרגו מאות סורים במספר ימים, הראו שאסד יעשה הכל בשביל להישאר בשלטון", כתבו הבכירים. "אם ארה"ב לא תפעל, לבד או עם מדינות נוספות, אלפים סורים נוספים ימותו, ומלחמת אזרחים שמתחילה בסוריה עשויה להביא לחוסר יציבות רחבה יותר במזרח התיכון".

גם הסנאטורים הבכירים ג'ון מקיין, לינדזי גראהם וג'ו ליברמן קראו לסייע לאופוזיציה בסוריה. מקיין, שהעלה את הרעיון לראשונה בשיחה עם כתבים לקראת פגישתו עם שר החוץ של ישראל אביגדור ליברמן, אמר אתמול שהוא סבור כי חימוש האופוזיציה הסורית יביא להחלשות איראן התומכת בממשלתו של אסד. "אני סבור כי יש דרכים לחמש את האופוזיציה ללא מעורבות ישירה של ארה"ב", אמר מקיין.

אך הרמטכ"ל האמריקאי מרטין דמפסי, יו"ר המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגיב לרעיונות אלה בספקנות. דמפסי אמר בראיון לסי-אן-אן ששודר אתמול כי " מוקדם מדי בנקודה זו לקבל החלטה לחמש את תנועת האופוזיציה בסוריה", כי סוריה משמשת כרגע זירה לכל מיני אינטרסים" - כולל אל-קאעדה, שמגלה עניין בסכסוך. גם דוברת משרד החוץ האמריקאי ויקטוריה נולנד חזרה ביום שישי על עמדת הממשל האמריקאי, כי "מיליטריזציה נוספת של המצב לא תביא לשלום, יציבות ומעבר לדמוקרטיה".

למרות כל אלה המשטר הסורי עדיין לא מראה סימנים של נסיגה או של נכונות לחדול מן ההתקפות נגד אזרחים. כלי התקשורת של המשטר מדווחים על הקלות שהממשל מעניק לנוטלי הלוואות כמו פטור מרבית פיגורים, יותר שעות של שימוש חופשי בחשמל, על פרויקטים חדשים למגורים והקלות משמעותיות לסטודנטים באוניברסיטאות. ביום ראשון הבא צפוי אסד להציג למשאל עם את תיקוני החוקה החדשה שכוללים בין היתר ביטול המונופול של מפלגת הבעת' כמפלגת שלטון והגבלת כהונת הנשיא לשתי תקופות של שבע שנים. אסד יבקש להשתמש במשאל ובחוקה החדשה כהוכחה לרצינות כוונותיו ליישם רפורמות ובכך גם לנסות ולשכנע לפחות חלק ממדינות ערב להסיר את הסנקציות מעל סוריה ולתת בידי רוסיה וסין "תחמושת" להמשך תמיכתן המדינית בו.

האופוזיציה דוחה בביטול את ההצעות של אסד, אבל אין לה בשלב זה מה להציע בתמורה. במיוחד כאשר גם ארה"ב הבהירה כי התערבות צבאית בסוריה היא "עניין קשה ביותר", כדברי ראש המטות המשולבים הגנרל מרטין דמפסי, וגם מדינות ערב אינן נלהבות להתערבות כזאת מחשש שהיא תהפוך את סוריה לדגם זהה לזה של לוב, שעדיין לא הצליח לייצב את המדינה, או גרוע מכך, לדגם של עיראק. אסד הצליח בינתיים להפוך את המשבר בארצו לבעיה בינלאומית שבה מאזן הכוחות בין מזרח למערב, ובין המערב לבין איראן יכריעו את תוצאותיו, כשבינתיים אסד יוכל להמשיך ולדכא את המרי נגדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ