סוף עידן סאלח: בצל האלימות, תימן הצביעה בבחירות לנשיאות

הבוחרים צפויים לאשר את מינויו של סגנו של סאלח, האדי. לפחות חמישה נהרגו בעימותים בדרום המדינה

אי-פי, צנעא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, צנעא

אזרחי תימן הלכו אתמול לקלפיות כדי לבחור נשיא חדש למדינה, שיחליף את הנשיא היוצא, עלי עבדאללה סאלח. על הנשיא החדש תהיה מוטלת המשימה לחלץ את המדינה מהמשבר שנוצר בעקבות ההתקוממות נגד הממשלה, שהחלה לפני שנה, בהשראת האביב הערבי.

קשה לומר כי הבחירות מהוות הליך דמוקרטי של ממש, שכן סגן הנשיא, עבד רבו מנסור האדי, היה המועמד היחיד. עם זאת, הבחירות הן נקודת מפנה בתימן מאחר שבכך בא סופו הרשמי של שלטונו הרודני בן 33 השנים של סאלח. רבים בתימן מקווים שפריצת הדרך תביא יציבות למדינתם, גם אם הממשלה לא תהיה שונה מיסודה מהממשלה הקודמת. אזרחי תימן צפויים לאשר את מינוי האדי לנשיא המדינה, אך תוצאות הבחירות יפורסמו רק בעוד כמה ימים.

ואולם, עימותים קשים בדרום המדינה העיבו על הבחירות לנשיאות. לפחות חמישה בני אדם, בהם שני חיילים וילד, נהרגו מירי על קלפיות בדרום המדינה וועדת הבחירות הודיעה כי ההצבעה ב-301 קלפיות הופסקה בגלל הכאוס. בדלנים בדרום פועלים נגד הבחירות וקראו להחרימן, אם כי לא ברור מי היה אחראי לאלימות.

סגן הנשיא לשעבר, עבד רבו מנסור האדי, מצבי בקלפי בצנעא, אתמולצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בנובמבר, לאחר חודשים רבים של הפגנות ועימותים אלימים במדינה, חתם סאלח על הסכם שהושג בתיווך שכנותיה של תימן ובתמיכת ארה"ב. בהסכם התחייב סאלח לפרוש מהשלטון ולהעבירו לסגנו בתמורה לחנינה גורפת. עם זאת, תמשיך להיות לו השפעה רבה גם אחרי עליית האדי לשלטון.

סאלח שוהה כעת בארה"ב, שם הוא מקבל טיפול רפואי לאחר שנכווה קשות בהתקפה על ארמונו ביוני, והוא צפוי לשוב לתימן לאחר הבחירות. הוא פנה שלשום לאזרחי תימן במסר ששודר בטלוויזיה הממלכתית, וקרא להם להצביע. בדבריו, סאלח לא שלל את האפשרות שימלא תפקיד רשמי בשלטון.

האדי הצביע בקלפי ליד ביתו בצנעא, לאחר שמיקום הקלפי שונה ברגע האחרון בעקבות דיווחים על חשש מפיגוע. "זה זינוק לתימן המודרנית", אמר האדי אחרי שהצביע. "זהו שינוי פוליטי, כלכלי וחברתי גדול שהוא הדרך להיחלצות מהמשבר שהחריב את המדינה".

מהשוליים לנשיאות

ב-17 השנים שבהן כיהן עבד רבו מנסור האדי כסגן נשיא תימן, לעתים רחוקות הופיע בציבור או דיבר עם אמצעי התקשורת, והוא מעולם לא נחשב לדמות חשובה בזירה הפוליטית. כל זה השתנה עם פציעתו של סאלח ביוני, אז עזב את המדינה, והאדי מונה לנשיא בפועל. לאחר שסאלח חתם בנובמבר על הסכם שהביא לסיום ההתקוממות, נבחר האדי על ידי הפרלמנט כמתמודד היחידי בבחירות לנשיאות.

האדי נולד במחוז אביאן שבדרום המדינה ב-1945. הוא התגייס לצבא דרום תימן ב-1970, כיהן בתפקידים בכירים בצבא לפני איחוד תימן ב-1990 ובהמשך מונה לתפקיד שר ההגנה. ב-1994 מינה אותו סאלח לסגנו, בצעד שנתפש כניסיון להראות כי קיים איזון בשלטון בין אנשי דרום וצפון המדינה.

האתגר הגדול ביותר שניצב בפניו הוא השבת הביטחון לתימן, שבה התגברה השנה פעילותו של ארגון אל-קאעידה. כמו כן, עליו להתמודד עם דרישת האופוזיציה לסלק את קרובי משפחתו של סאלח מהעמדות שתפסו במנגנוני הצבא וכוחות הביטחון.

במקביל, על האדי לטפל בבעיית המורדים השיעים בדרום תימן, ולהתמודד עם התנועה הדרומית, הקוראת לניתוק מחוזות הצפון מהמדינה. כמו כן עליו לטפל בכלכלה הקורסת של תימן, שעליה נאמר בשנה שעברה באו"ם כי היא בדרך לאסון הומניטרי. בנאום שנשא באחרונה ביקש האדי עזרה דחופה ממדינות העולם כדי להציל את כלכלת ארצו, ואף ביקש לקיים כנס שיעסוק בסיוע לתימן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ