סוריה: עוד תא"ל ערק עם מאות חיילים; 2 עיתונאים נהרגו בהפגזת מרכז תקשורת

גורמים רשמיים במדינה מדווחים על פעילות ערה של מל"טים אמריקאים; 51 בני אדם נהרגו מאש כוחות הביטחון, כתבת אמריקאית וצלם צרפתי נהרגו בחומס

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

גורמי אופוזיציה סורים דיווחו היום (רביעי) כי שני עיתונאים מערביים, מארי קולווין שעבדה עבור הסאנדיי טיימס וצלם העיתונות הצרפתי רמי אוצ'ליק, נהרגו בהפצצת הצבא הסורי על העיר חומס. מותם של העיתונאים מגיע יממה לאחר שנהרג בחומס פעיל זכויות האזרח הסורי ראמי אל-סייד אשר סיפק רבים מצילומי הוידיאו על המתרחש ברובע באבא עמאר. בסך הכל נהרגו בהפצצות ברחבי המדינה, ובעיקר בחומס, חאמה ואידליב 51 אזרחים

ההפצצה היא חלק מן המתקפה הכוללת שמטיל הצבא הסורי על העיר ועל רובע באבא עמאר באופן מיוחד. גם בעיר חמה נמשכות התקיפות, ואילו בדרעא הדרומית כיתר הצבא הסורי את העיר בגדודי טנקים ופעילי אופוזיציה מעריכים שהצבא מתכוון לפלוש אל העיר.

בתוך כך, גורמי אופוזיציה דיווחו היום על עריקתו של קצין בכיר נוסף בדרגת תת אלוף יחד עם קבוצה של כמאתיים חיילים בעיר אדליב. הם דיווחו כי בעיר הוקם גדוד שנלחם בצבא הסורי. מספר העריקים מן הצבא הולך ומתרחב ואזרחים רבים מצטרפים לצבא הסורי החופשי. אולם, גם מספרים אלה אינם גורמים עדיין להתפרקותו של הצבא הסורי או לשבירת הנאמנות של הנהגתו במשטר.

השאלה שמעסיקה כעת הן את המשטר והן את האופוזיציה היא באיזה שלב יחליטו מדינות המערב להתערב באופן צבאי בנעשה במדינה. ארה"ב הסלימה אתמול את טון האזהרות שלה, כאשר דובר הבית הלבן ודוברת משרד החוץ הבהירו כי "האופציה הצבאית מול סוריה מונחת על השולחן". זאת למרות שארה"ב מעדיפה עדיין את הפתרון הדיפלומטי.

  גורמים סורים רשמיים שהופיעו בתחנות הטלוויזיה הערביות מספרים על טיסות רבות של מל"טים של אמריקאיים מעל שמי סוריה, ועל כך שהם "מבינים ממקורותיהם שהתקפה צבאית על סוריה נמצאת בתכנון". נאט"ו מצידה הבהירה כי אינה מתכוונת לפעול צבאית במדינה, "גם אם תתקבל על כך החלטה באו"ם" כדברי מזכ"ל נאט"ו. אולם גם הצהרה זאת עשויה להשתנות אם יתברר שהצעדים הדיפלומטיים אינם מצליחים למנוע טרגדיה אנושית בסוריה.

  ביום שישי הקרוב צפויה להתכנס בטוניס ועידת המדינות "הידידותיות לסוריה" במטרה להחליט על צעדים נוספים נגד משטר אסד, כשלעת עתה גם להן לא ברור אילו צעדים נוספים עשויים לשנות את מדיניותו. אחת ההצעות היא להכיר במועצה הלאומית הסורית כעל נציגתה הרשמית של סוריה. רוסיה מתנגדת לכינוסה של הועידה והודיעה כי לא תשתתף בה. אולם לא רק היא פוסלת את היזמה הערבית-מערבית הזאת, אלא גם חלק ממדינות ערב, כמו גם גורמי אופוזיציה בתוך סוריה.

  חיילים שהצטרפו לצבא סוריה החופשי באידליב, אתמולצילום: רויטרס

  כך למשל אמר הקצין הבכיר ביותר (עד כה) שערק מצבא סוריה, תת אלוף מוסטפא אל-שייח, כי "המועצה הלאומית הסורית איננה יכולה לתאם פעולותיה עם האופוזיציה הפנימית, שכן רוב הנהגתה היתה מחוץ למדינה במשך שנים ארוכות ואין להם קשר עם הפעילים בתוך המדינה".

  בראיון לעיתון אל-חיאת, הודה אל-שייח שהקים את "המועצה הצבאית העליונה"- גוף המתחרה בצבא הסורי החופשי - שקיימות מחלוקות בינו לבין מפקד צבא המורדים, הגנרל ריאד אל-אסעד, "אבל אלה הן מחלוקות שנוגעות להשקפות עולם ולא למטרה". מחלוקות אלה משחקות היטב לידיו של בשאר אל-אסד ושל הנהגת צבאו אשר על פי ההערכות של גורמי אופוזיציה סורים צפוי לצרף למערכה גם את חיל האוויר הסורי.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ