61 הרוגים היום בסוריה; מדינות ערב והמערב מתכנסות לחפש פתרון

מחר ייפגשו בתוניסיה נציגי 70 מדינות לדון במשבר. לאור המחלוקות הרבות והיעדרותה של רוסיה, הצעה מתונה המדגישה לחץ דיפלומטי היא שצפויה להתקבל

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

בעוד שספירת ההרוגים היומית בסוריה מגיעה כבר ל-61 בני אדם, בעיקר בעיר חאמה, מתכוננות מדינות ערב, טורקיה, מדינות אירופה וארה"ב לוועידת תוניס, שצפויה להתקיים מחר (שישי) כדי לדון בצעדים נגד משטר אסד. דו"ח האו"ם שמייחס למשטר אסד ביצוע פשעים נגד האנושות לא מרשים את הנשיא, שצבאו תקף היום כפרים באיזור דרעא, חומס וחאמה. התמונות שמגיעות מסוריה מבהירות היטב את משמעות המונח "פשעים נגד האנושות".

בפני המתכנסים בתוניס הונח כבר "מוקש" רב עוצמה, בדמות סירובה של רוסיה להשתתף בוועידה. עמדתה מציבה את המשבר בסוריה כחלק ממערכה בינלאומית בין המערב ומדינות ערב מצד אחד, לבין רוסיה, סין ואיראן מן הצד האחר. מכאן שכל יוזמה או הצעה כנגד המשטר הסורי תהפוך ממילא לנקודת מחלוקת בין-מעצמתית, כששום צד לא ירצה לתרגמה למלחמה קרה.

אבל גם בין הצדדים המתכנסים צפויות מחלוקות, למשל השאלה מי יהיה יו"ר הוועדה - האם תהיה זאת טורקיה שיזמה את המפגש, או צרפת אשר העניקה לו את חסותה. מקורות מצריים מסרו ל"הארץ" כי "זוהי מחלוקת זעירה שתמצא את פתרונה. הבעיות האחרות חשובות ממנה".

לוחמי צבא סוריה החופשי באידליב, בשבוע שעבר. לא מוכנים להעניק את הנהגת המדינה לאחר נפילת אסד לאלו שלא "הקיזו את דמם בסוריה"צילום: אי-אף-פי

כך למשל אין עדיין הסכמה ביחס להענקת מעמד של "ממשלת צללים" למועצה הלאומית הסורית - גוף האופוזיציה הגדול ביותר - שלא הוזמנה להיות שותפה רשמית בוועידה, אלא תשמש כמשקיפה. אין גם הסכמה - נכון יותר קיימת התנגדות - להתערבות צבאית זרה בסוריה מצד מדינות המערב וחלק ממדינות ערב, כמו תוניסיה ומצרים. מנגד, קטאר מציעה בטיוטת ההחלטה שלה לקבוע שיש "לנקוט בכל האמצעים כדי למנוע את המשך ההרג בסוריה", ולהקים "שטחים בטוחים" לאזרחים בתוך המדינה. הצעה זאת פירושה התערבות צבאית, ולכן נראה כי דווקא ההצעה הבריטית, שמדגישה את המשך הלחץ הדיפלומטי והכלכלי על סוריה היא שתתקבל בסופו של דבר. קטאר גם מציעה לתבוע מהאו"ם להקים כוח שמירת שלום בסוריה, ולקרוא לכל מדינות העולם לנתק את יחסיהן עם המדינה. הטיוטה הבריטית מציעה מנגד לקיים קשר הדוק עם כל פלגי האופוזיציה כדי להגיע להסכמה על שלב המעבר.

המונח "כל פלגי האופוזיציה" מעורפל, שכן לא ברור מה עמדת המתכנסים כלפי "צבא סוריה החופשי" וכלפי התנגדות צבאית בתוך סוריה באופן כללי. האם יסכימו המדינות, ובמיוחד טורקיה ומדינות ערב, לחמש את האופוזיציה הצבאית ולסייע לה במימון, אן שהן יחששו מפני תגובה רוסית ואיראנית אשר עלולה להגיע בדמות משלוחים תכופים של נשק למשטר. קיימת גם מחלוקת בשאלת הקשר עם האופוזיציה, האם להעניק למועצה הלאומית הסורית את מעמד הבכורה ולהתעלם מגופי אופוזיציה אחרים או לנהל במקביל מו"מ עם המועצה ועם אישים בכירים שאינם חלק ממנה, כפי שעושה עכשיו הממשל האמריקאי. זוהי שאלה חשובה במיוחד על רקע המחלוקת שקיימת בין המועצה הלאומית לבין האופוזיציה שפועלת בתוך סוריה, כולל הצבא הסורי החופשי. האחרונים אינם מוכנים לתת ל"לפעילים חיצוניים שאינם מקיזים את דמם בסוריה" את הבכורה על הנהגת המדינה אחרי חיסול משטר אסד, כפי שהתבטא אחד מפעילי האופוזיציה בתוך סוריה.

גם המונח "שלב המעבר" משולל משמעות אסטרטגית שכן ללא החלטה מגובשת מה צריכה להיות תוצאת שלב המעבר, מי ינהיג את שלב המעבר, ובעיקר, מתי יתחיל שלב המעבר, ממשיכה ההחלטה להיות בידיו של אסד ובעלי בריתו.

על רקע זה מניח התחקיר של האו"ם, שקובע כי בכירים בסוריה אחראים לפשעים נגד האנושות ומתאר את זוועות הלחימה בסוריה, דילמה כבדת משקל לפתחם של המתכנסים בתוניס. הדו"ח, שלא במקרה פורסם ערב כינוס הוועידה, מחייב את המתכנסים להתייחס לממצאיו בקבלת החלטותיהם. החלטות רפות מדי ישימו את הדו"ח ללעג, החלטות נוקשות מדי עלולות להיוותר ללא מי שיבצע אותן.


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ